Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz antenowy

Lahotron 02 Sty 2006 10:40 6129 24
  • #1 02 Sty 2006 10:40
    Lahotron
    Poziom 12  

Witam!
    Mam problem z zasilaczem antenowym. Chodzi o to że sygnał z anteny jest rozdzielany za pomocą splitera na 2 telewizory, i zasilany oczywiście 1 zasilaczem. Ale wymieniłem 2 tygodnie temu na nowy i znowu nie działa.
    Może chodzi o to że jest za duże obciążenie (2 TV)??
    Czy są może jakieś specjalne zasilacze na 2 tv? I co sie najczęściej psuje w tych zasilaczach to może by sie dało naprawić.
    Dzięki..

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Sty 2006 10:54
    MKKJ
    Poziom 14  

Jeżeli chodzi o zasilacze antenowe to jest podobnie jak z każdym innym sprzetem. Są dobre i są te kiepskie. W transformatorowych często szczela uzwojenie, nieco mniej nawalają mostki (diody).

Mam pliczek przykładowych instalacji elektrycznych może ci się przyda.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Sty 2006 11:16
    janusz7273
    Poziom 11  

Najczęściej uszkodzeniu ulegają stablizatory napięcia np LM 7812.

1
  • #4 02 Sty 2006 11:35
    Preskaler
    Poziom 37  

Zwykle jeśli instalacja jest zrobiona poprawnie i zasilacz znajduje się w mieszkaniu to wytrzymuje kilka(naście) lat pracy bezawaryjnie. Bywa, że jakiś jeden drucik z oplotu (ekranu) kabla robi zwarcie i wtedy trudno nastarczyć zasilaczy. Może też być wadliwie wykonana instalacja (np. zły rozdzielacz sygnału). Rozdzielacz powinien być taki, żeby nie zwierał napięcia zasilającego wzmacniacz. W sklepie najlepiej powiedzieć, że ma to być rozdzielacz do anteny ze wzmacniaczem!

0
  • #5 02 Sty 2006 12:03
    Lahotron
    Poziom 12  

Instalacja jest zrobiona tak:
    Jednym kablem z dwóch anten podaje na rozdzielacz (na pweno dobry bo poprzednio chodziło dobrze przez ok pół roku na nim). Potem jeden przewód do telewizora i tam zasilacz, a drogi przewód do drugiego tv bez zasilacza.
    Jest jeszcze teraz problem bo jak włącze zasilacz bez anteny to świeci, a jak podłącze do niego kabel to gaśnie. A chyba zwarcia nie ma.

1
  • #6 02 Sty 2006 12:06
    Darserw
    Poziom 26  

No to jednak masz zwarcie.

0
  • #7 02 Sty 2006 12:16
    Preskaler
    Poziom 37  

Tak jest! Szukaj zwarcia!

0
  • #8 21 Sty 2006 20:46
    igabriel
    Poziom 20  

zacznijmy od początku : skoro masz dwie anteny na jednym kablu to kable od anten idą chyba do zwrotnicy,skoro do rozdzielacza dochodzą już na jednym i tu zwarcie w zwrotnicy, chyba że za zwrotnicę służy "odwrócony" rozdzielacz,
    po drugie , jeśli drugi TV jest podłączony normalną wtyczką antenową bez separacji napięcia stałego tak jak w pierwszym TV gdzie jest wtyczka z separacją (wtyczka zasilająca antenę) to głowica w drugim TV też będzie robić zwarcie, proponuje w drugim TV zastosować taką samą wtyczkę jak w pierwszym tylko nie podłączać zasilania...
    skoro gaśnie lampka w zasilaczu to musi gdzieś być zwarcie!
    ...i jescze jedno mam nadzieję ze w antenach są wzmacniacze a nie w jednej wzmacniacz a w drugiej symetryzator bo to też zwarcie.

0
  • #9 22 Sty 2006 11:48
    hak99
    Poziom 15  

sprawdź czy już zasilacza nie uszkodziłeś tymi podłączeniami ze zwarciem, mi w zasilaczach padały kondziorki na wyjsciu ze stabilizatorka po wymianie chasa jak nowe

1
  • #10 22 Sty 2006 19:00
    artkoz3
    Poziom 17  

zwarcie robi rozgałęźnik indukcyjny , który wykazuje zwarcie dla prądów stałych.przepnij zasilacz przed rozgałęźnik , czyli separator wepnij w wejście rozgałęźnika i sprawdź zworki w zwrotnicy (zwarta zworka dla anteny ze wzmacniaczem a rozwarta dla anteny z symetryzatorem ) no i oczywiście sprawdź czy nie masz zwarcia na kablu i też na samym wzmacniaczu (odpinając wzmacniacz)

0
  • #11 22 Sty 2006 22:16
    h jaworski
    Specjalista AGD

Code:
    jednym kablem z dwóch anten podaje na rozdzielacz (na pweno dobry bo poprzednio chodziło dobrze przez ok pół roku na nim). Potem jeden przewód do telewizora i tam zasilacz, a drogi przewód do drugiego tv bez zasilacza. 

na końcu kabla który idzie do 2 telewizora musisz mieć wtyczkę (serarator zasilania) taki jaki jest na kablu z zasilaczem bo jak nie to na wtyczce którą wkładasz do tego 2 tv nasz 12v i głowica z tego tv robi zwarcie aby to sprawdzić dołącz wtyczkę z 2 tv i załącz zasilacz i jak będzie działać to włącz tą 2 wtyczkę do 2 tv wtedy zrobisz zwarcie [/b]

0
  • #12 22 Sty 2006 22:21
    artkoz3
    Poziom 17  

sprawdź to co ci napisałem. Kolego h jaworski - to chyba nie ta bajka>

0
  • #13 23 Sty 2006 22:13
    elekto-mix
    Poziom 11  

Zamiast trójnka ind.załóż sumator antenowy.

0
  • #14 24 Sty 2006 01:39
    h jaworski
    Specjalista AGD

kolego @aktoz 3 a dobrze przeczytałeś to j

Code:
    ednym kablem z dwóch anten podaje na rozdzielacz (n[b]a pweno dobry bo poprzednio chodziło dobrze przez ok pół roku na nim)[/b]
    pisze wyrażnie napewno dobry ja nie neguję tego co ty muwisz może być też rozgałężnik indukcyjny tylko nie wiadomo czy on taki założył co robi zwarcie bo jest całe mnustwo takich co tego zwarcia nie robią a separatora mógł nie założyć bo tak robi większość ludzi bo nie raz już sie z tym spotkałem tak że poczekajmy co napisze autor i okaże sie kto opowiadał bajki

1
  • #15 31 Sty 2006 16:27
    Lahotron
    Poziom 12  

Tak jak już mówiłem jeden kabel wchodzi do rozdzielacza na dwa wyjścia (splitera). I z jednego wyjścia idzie do 1TV i tam podpinam normalnie zasilacz. A z drugiego wyjścia idzie do 2TV i tam podpinam do telewizora za pomocą takiej samej wtyczki jak przy zasilaczu, tylko nie ma tam zasilacza.

0
  • #16 31 Sty 2006 16:49
    igabriel
    Poziom 20  

ten fragment który tu opisałeś jest jak najbardziej 'OK, dla rozwiania wątpliwości sprawdź rozdzielacz(odłączony) poprostu omomierzem między masą(obudową) a przewodem sygnałowym czy nie ma zwarcia, jeśli nie ma to ten fragment instalacji będzie załatwiony....

0
  • #17 31 Sty 2006 17:24
    MirkoRTV
    Poziom 23  

Witam.
    Jeśli napięcie zasilające podawane jest na rozgałęznik wraz z sygnałem,
    to zwiera zasilanie 12V drugi TV2 na wejściu antenowym.
    Najprościej sprawdzić to nie podłanczając we wtyczce drugiego OTV masy oplotu.Może wcześniej był inny telewizor jako TV2, który nie zwierał zasilania przez wyjście antenowe.Kiedyś miałem taki przypadek.
    Pozdrawiam.

1
  • #18 31 Sty 2006 18:12
    igabriel
    Poziom 20  

Lahotron napisał:
    I z jednego wyjścia idzie do 1TV i tam podpinam normalnie zasilacz. A z drugiego wyjścia idzie do 2TV i tam podpinam do telewizora za pomocą takiej samej wtyczki jak przy zasilaczu, tylko nie ma tam zasilacza.

tu jest chyba to wyjaśnione jednoznacznie , a tak nawiasem mówiąc ja nie spotkałem się z głowicą co by nie robiła zwarcia dla składowej stałej na wejściu...

0
  • #19 31 Sty 2006 18:34
    Preskaler
    Poziom 37  

Były stosowane dawniej kondensatory separujące. Pozostałość po uniwersalnym zasilaniu (faza na masie)! Miały one wartość 100pF/1500V (UHF) i 300pF/1500V (VHF).

0
  • #20 31 Sty 2006 18:44
    igabriel
    Poziom 20  

Preskaler napisał:
    Były stosowane dawniej kondensatory separujące. Pozostałość po uniwersalnym zasilaniu (faza na masie)! Miały one wartość 100pF/1500V (UHF) i 300pF/1500V (VHF).

no jak widać pamięć mnie zawodzi, masz racje były kiedyś takie w cz-białych TV , chyba Neptunach ale to już odległa historia...

0
  • #21 31 Sty 2006 22:07
    artkoz3
    Poziom 17  

Panowie!
    My tu wchodzimy w polemikę o zawartości cukru w cukrze a autor tego tematu wypowiedział się raptem dwa razy od założenia postu i nic nie wiadomo , co ustalił ,może chciał tylko nas zachęcić do wymiany własnych doświadzceń i spędzenia czasu w miłym towarzystwie

0
  • #22 31 Sty 2006 23:24
    andul3
    Poziom 11  

jeżeli są dwie anteny na dachu ze względu na różny kierunek odbioru tv to powinna być zastosowana zwrotnica i osobne wzm. w puszkach ant. zasilane jednym zas. z mieszkania poprzez kabel ant. przed rozdzielaczem na dwa wyjścia tv1 itv2<,czyli sygn. powinien być już wzm. przed wej. na rozdz. tv nap. stałe z zas. 12v zas. tylko wzm. ant.1 i 2. i jest sep. od sygn. w.cz. poprzez kond. we wzm. ant.1 i 2. Proponuję zastosowanie takiego schematu połącz. na pewno zpozytywnym skutkiem pod warunkiem dobrego zrozumienia tego opisu. Twój zas. jest raczej sprawny-najprawdopodobnij przy twoich połączeniach zkablami następuje zwarcie

0
  • #23 01 Lut 2006 00:01
    zworys
    Poziom 31  

Zdaje się że koledzy trochę teoretyzują. Ostatnio robiłem parę takich instalacji, więc mogę powiedzic parę słów.
    Po pierwsze rozgałęźniki nie robią zwarć ( chyba że jakieś chińskie ) większość dostępnych na rynku ( Radmora Unimoru, niemieckie ) można bez problemu stosować, różnią się jedynie tłumiennością,
    Generalnie telewizory nie zwierają zasilania DC do masy - ( byc może są takie które to robią ) Ogólnie dostępne na rynku zwrotnice i sumatory mają możliwość wyboru czy antena ma być pasywna czy chcemy podac zasilanie na wzmacniacz. Spotkałem się z układami w których oba wejścia były równorzędne i z układami w których tylko jedno wejście było przystosowane do zasilania wzmacniacza. W tym miejscu mozna popełnić błąd. Drugi częsty błąd to dołaczenie pasywnej anteny z symetryzatorem do wejścia przygotowanego do zasilania wzmacniacza i zwarcie gotowe. Jednak najczęstszy błąd to niedokładnie zarobiony ekran zwierający sygnał i zasilanie. Objawy podane przez kolegę to klasyczne zwarcie - skoro zasilacz "siada" i zanika cały sygnał ( nawet szum ) przy podłączeniu kabla to konkluzja jest prosta ( i to zwarcie za sumatorem lub zwrotnicą ). Proponuję odłączyć kable od telewizora, zdjąć wtyk z filtrem zasilania i od końca szukać zwarcia. Jeśli występuje na całej instalacji to odłączyć kabel od sumatora ( zwrotnicy ) do rozdzielacza i sprawdzić czy nie ma zwarcia w stronę anteny na kablu i na wejściu rozdzielacza w stronę telewizorów. Niestety znalezienie tego typu błędu wymaga najczęściej rozłączenia całej instalacji i po znalezieniu zwarcia zmontowania ( STARANNIE ) na nowo. Proponowałem zdjęcie wtyku z filtrem zasilania gdyż spotkałem się z partacko wykonanym wtykiem który czasami powodował zwarcia ( "artystyczne " lutowanie ) Sam wzmacniacz antenowy pobiera znikomy prąd i nie spowoduje wyłączenia lub uszkodzenia zasilacza.

0
  • #24 02 Lut 2006 15:45
    artkoz3
    Poziom 17  

Kolego zworys !
    Piękna teoria!
    Postaraj się jednak przeczytać post autora, który napisał:
    sygnał z anteny jest rozdzielany za pomocą splitera na 2 telewizory,
    Nie wiem czy wiesz co to jest spliter ( rozgałęźnik indukcyjny na złącze F - który defakto wykazuje zwarcie dla prądu stałego )
    Zgadzam się ,że rozgałęźniki typu Badmor ( puszkowe posiadają zworki do przepuszczenia zasilania ) natomiast autor postu pisze wyraźnie o spliterze
    Oczywiście temat staranności wykonania połączeń to sprawa podstawowa !
    Każdy z nas ma jakieś doświadzcenie w wykonywaniu instalacji antenowych , ale najważniejsze jak autor poradzi sobie z dość prostą sprawą

0
  • #25 02 Lut 2006 21:05
    zworys
    Poziom 31  

Kolego Artkoz są rozgałęźniki ze złączem F które nie dają zwarcia dla prądu stałego i tylko takie miałem na myśli i takie stosuję. Także dlatego że do wykonania instalacji używam kabla z podwójnym ekranem - takiego jak dla anten satelitarnych. Trochę to droższe ale tłumienie takiej instalacji jest niskie i często nie potrzeba stosować wzmacniaczy antenowych. Nie używam rozgałęźników puszkowych ze względu na gabaryty. Nawet gdy trzeba zamontować rozgałęźnik na zewnątrz to ten z F mieści się w puszce instalacyjnej. Używam puszek jednolitych bez przepustów a kable przepuszczam do puszki przez dławice. Mam pewność że szczelność w granicach min. IP 44 będzie naprawdę. W sumie masz rację że jest to mało skomplikowany problem, wymaga jedynie systematyczności i staranności.

0