Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie głośników w ZG40C 8OHM z membraną bierną.

02 Sty 2006 12:31 3847 6
  • Poziom 36  
    Witam wszystkich i od razu życze wszystkiego najleprzego w 2006 roku.

Po parunastu miesiącach udało mi się zkompletować wszystkie ogyginalne
    klamoty do kultowych ZG40C wersja 8Ω, bo i czteroomowe bywały.
    No i mój problemik, bo to nie problem dotyczy podłączenia głośników do zwrotnicy pod kontem ich polaryzacjii. Jeśli ktoś posiada takowe kolumny
    i rozbierał je i może pamięta jak spolaryzowene są ta głośniki, zwłaszcza tor średni i wysoki bo bas to wiadomo że jest odniesieniem .
    Niejeden zespół głośnikowy konstruowałe, a w tym wydaje mi się że
    dopiero po podłączeniu zgodnym wszystkich głośników (bez odwracania
    polaryzacjii w średniokonowym), czyli w każdym torze plus do plusa,
    one zaczęły pięknie grać, GD 12/5 przestał dokuczać swoją sporą efektywnością a kopułeczka zaczęła cykać bez zlewania się tonów
    średnich z wysokimi. Może mi się tylko wydaje, poprostu schemat
    tych kolumn by wszystko rozstrzygną (no niestety nie mogłem nigdzie
    znaleźdź)
    Chociaż wiem że był w którymś HORYZONCIE TECHNIKI ZRÓB SAM
    z końca lat 80-tych, bo sam go miałem , no niestety jak mówię miałem.

Pozdrawiam i proszę o pomoc bo kolumienki są warte zachodu, membrana bierna działa wspaniale.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Chociaż temat sprzed miesiąca, to moze jednak warto odświeżyć. Tak się składa że jestem w posiadaniu tego czasopisma(jest to Zrób Sam 6/85), więc zamieszczam artykuł na forum , wprawdzie nie skan, a zdjęcie, ale coś na nim widać. Nie wiem czy ten schemat rozjaśnia sytuację, niby wszystkie głośniki są tak samo podłączone, ale czy na pewno to nie wiem. Posiadam takie same kolumny i w moich średniotonowy głośnik jest podłączony czarnym przewodem do +, a białym do -.
    Podłączenie głośników w ZG40C 8OHM z membraną bierną.
  • Poziom 36  
    O dzięki koledze GRABO, i to wielkie dzięki.
    Już myślałem że temat padnie, a tu patrz.
    No jeśli w twoich kolumnach GD 12/5 jest podłączony białym do (-),
    a czarnym do (+), to chyba trafiłem we właściwą polaryzację,
    to chyba jednak naprawdę słychać. U mnie biały to (minus) dla wszystkich
    głośników, jakby jeszcze u Ciebie na GDWK wysokotonowym był biały na minusie to to to już by było jasne wszystko.
    Może by chciało ci sie zobaczyć z ciekawości????
    Jeżeli biały będzie na minusie to głośniki tam pracujące są spolaryzowane wszystkie zgodnie, bez odwracania polaryzacji w GD 12/5.
    To musi wynikać ze zwrotniocy , która nie należy do najprostrzych( kombinacja filtrów 12dB/okt. i 6dB/okt. w torze wysokotonowym.
    No to tyle moich wywodów.
    Dzieki za pociągnięcie tematu, bo zła polaryzacja głośników morze spartaczyć drzmieni nawet najbardzej wyrafinowanego zespołu głośnikowego.

Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam - mczeslaw
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Jeśli chodzi o głośnik wysokotonowy, to zdaje się jest on odwrotnie spolaryzowany. W tej chwili jestem poza domem, więc nie mam możliwości sprawdzenia, ale jak wróce, to sprawdze i napisze.
    Pozdrawiam
    Okej, więc tak:
    Niebieski przewód jest podłączony do + głosnika wysokotonowego, a biały do minusa. Tyle że w zwrotnicy niebieski jest podłączony razem z białymi przewodami od pozostałych głośników, natomiast regulacja wysokich tonów jest na białym przewodzie.
    Kolumny kupiłem uzywane, więc nie moge dac 100% pewnosci, że tak było oryginalnie, ale luty wyglądały na nienaruszone.
  • Poziom 36  
    No właśnie!
    U kolegi GRABO wychodzi że gdwk jest spolaryzowany odwrotnie niz średniotonowiec GD12/5.
    Może tak ma być, ale przy zgodnym podłączeniu tych dwu głośników
    niby to lepiej gra.
    Może mi się wydaje?
    Ja mam zwrotnicę oryginalną, u mnie wswzystkie białe są razem jako (-),
    a na GDWK są kable zielone, zarówno na regulatorze jak i głośniku.
    A jakby Ci się chciało przepolaryzować GDWK, i ocenić zmiany w brzmieniu całościowym zestawu.
    Nurtuje mnie to bo wydaje mi się że gdyby zmiany polaryzacji były konieczne uwzględniono by je na schemacie (tym od ciebie)-jeszcze raz dięki, a jak nie ma to chyba nie powinno się zmieniać. Ale może sie myle.
    Najgorzej że nikt nie chce zagadać w tym temacie.
    Moj zespół odczuwalnie lepiej gra przy zgodnym zpolaryzowaniu wszystkich głośników, a próbowałwm we wszystkich konfiguracjach głośników.
    I jeszcze jedno sobie przypomniałem górne zbocze GD12/5 kształtuje filtr12 dB/okt. a dolne w GDWK 6dB/okt. i taka roszada filtrów samoistnie przesówa fazę przy podziale częstotliwości, ale to są moje rozważania czysto teoretyczna

Pozdrawiam Miłosz Głuch "mczeslaw"
  • Poziom 1  
    Nie wiesz gdzie można zregenerować niskotonowe żeby były orginalne memebrany a nie wynalazki stxa ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    mczeslaw napisał:
    \
    A jakby Ci się chciało przepolaryzować GDWK, i ocenić zmiany w brzmieniu całościowym zestawu.

Zmieniłem polaryzacje i wydaje mi się że jest lepiej. Najpierw w jednej kolumnie, zeby porównać, a teraz zdecydowałem sie w obu zrobić tak jak mówisz. Chodzą naprawde pięknie :D Może ktoś grzebał w tej zwrotnicy którą miałem , choć na to nie wyglądało...z drugiej strony jest jeszcze jedna możliwość. Być może w czasie produkcji dokonywano zmian w układzie. Czy znasz date produkcji swoich kolumn? Moje są z wiosny 1980.
    Pozdrawiam