Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak karty dźwiękowej i inne sprawy

02 Sty 2006 15:29 2144 9
  • Poziom 13  
    Witam.
    Historia jest następująca. Po złapaniu dużej ilości różnego świństwa z internetu format dysku i ponowna instalacja XP. Nic nie ruszane w BIOS-ie. Po instalacji sterowników do karty dźwiękowej (Realtek AC97 - zintegrowana na płycie głównej) system jej nie widzi. Nie mogłem jeszcze sprawdzić czy karta nie jest wyłączona w BIOS-ie.
    Instalacja XP trwa b. długo - ok. 2godzin.
    Przed formatem, przy starcie kompa, na ekranie pojawiał się tylko krótki komunikat tekstowy, bodaj o karcie sieciowej, za chwilę biały pasek i ładowanie XP. Teraz przez bardzo krótko widać chyba logo płyty głównej.
    Czy przy XP nie ma tradycyjnych ekranów powitalnych (tych z informacjami o BIOS-ie, płycie, i.t.p..
    Może to dziecinne pytania, ale z XP mam od niedawna do czynienia.
    Procesor AMD Sempron 2500
    Płyta MSI rs482m
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Są ekrany z informacjami o przerwaniach biosie itp tylko czasami ich nie widać. Podejżewam, że dla tego że na czas resetu wyłącza się monitor. U mnie przez chwilkę są widoczne (można je zatrzymać wciskając Pause)
    Karty nie ma dlatego, że:
    1. jest wyłączona w biosie
    2. jest konflikt z innym urządzeniem
    3. zainstalowałeś złe drivery
    Co to znaczy, że nie mogłeś sprawdzić w biosie? Jeśli nie widać ekranu to włącz komputer i wciskaj DEL na ślepo aż się pojawi.
  • Poziom 16  
    Wiesz co? A robiłeś pełny format czy szybki?? Bo ja kiedyś po szybkim formacie miałem różne dziwne problemy. Spróbuj zrobić pełny format, najlepiej wszystkich partycji, ściągnąć nowe drivery z neta i moim zdaniem powinno pomóc. Jak nie to pomyślimy :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie mogłem sprawdzić w biosie bo komputer w domu a ja w pracy.
    Teraz już mogłem.
    Niestety mimo włączenia karty w biosie system nadal jej nie widzi. Sterowniki z płyty CD dołączonej do płyty głównej - dobre bo jeszcze kilka dni temu na nich dźwięk działał.
    O co chodzi z prędkością formatowania? Brzmi to z pozoru dość abstrakcyjnie.
    Cześć.
  • Poziom 16  
    Hehe to nie jest szybkość tylko dokładność :) Jak formatujesz dysk to masz do wyboru dwie opcje:
    quick format - szybkie formatowanie, które czyści tylko tablicę alokacji plików a wszystko fizycznie pozostaje na dysku
    full format - pełne formatowanie, które usuwa fizycznie pliki z dysku
    Teoretycznie nie powinno mieć znaczenia jeżeli wybierzesz szybkie formatowanie, ale o dziwo już się kilka razy przekonałem że ma.
  • Poziom 13  
    Musiałem źle włączyć w BIOS-ie. To jednak włączenie w BIOS-ie.Tylko może mi ktoś wytłumaczyć, co ma postawienie od nowa systemu do BIOS-u i jego ustawień. Bo, że coś się tam "samo porobiło" to jestem prawie pewien.
    Cześć.
  • Spec od komputerów
    Jeżeli w BIOS-ie jest włączona opcja wyświetlania pełnego loga płyty głównej to często informacje z BIOS-a (tabelka itp.) są przez to logo "przesłonięte".

Po włączeniu karty zintegrowanej w BIOS-ie system powinien ją wykryć i zawołać o sterowniki, lub je zainstalować automatycznie (jak już są w systemie).

Jeżeli tego nie robi to sprawdź czy karta jest widzialna w menadżerze urządzeń.
  • Poziom 16  
    Nowy system nie ma nic do ustawień w biosie, tak samo jak nic się tam nie mogło "samo" poprzestawiać. Niestety Windows czasem tak ma że robi jakieś dziwne rzeczy :)
    Moja nagrywarka DVD fiksowała (nie będę się zagłębiał w szczegóły) i dopiero po trzecim zainstalowaniu systemu zaczęła działać. Oczywiście zawsze robiłem to samo, tzn instalowałem dokładnie te same programy z tych samych plików instalacyjnych. Niemożliwe?? A jednak...
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    pg55 napisał:
    że coś się tam "samo porobiło" to jestem prawie pewien.

Samo się nic nie dzieje. Czy kolega sprawdził baterię podtrzymującą zawartość pamięci konfiguracji systemu (CMOS)?
  • Poziom 13  
    Potwierdzam, że karta dźwiękowa była wyłączona w BIOS-ie. Włączenie załatwiło sprawę. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego doszło do wyłączenia.
    Baterii nie sprawdzałem - płyta używana dopiero od 2 tygodni - liczę na to, że sprawna.
    Dzięki za pomoc. Temat zamknięty.