Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz estradowo/imprezowy

jehowy 02 Sty 2006 16:26 3814 10
  • Przedstawiam Wam wzmacniacz. który miał (ma) przeznaczenie imprezowe. Poskładeł go dyć dawno, tak z 5 lat temu, grał dużo imprez w tym co roku sylwestry (długie obciążenia), bez problemu ciągnie na 2,6Ω.

KONSTRUKCJA:
    Wzmacniacz bazuje na płytkach avt-5000, jest to generalnie wzmacniacz holtona, ma małe modyfikacje przeze mnie wprowadzone. Bazuje na tranzsytorach irf 540n i irf 9540n - obudowy to220, po 5 par na kanał. Trafo zasilające 600W, zasilanie 2x39V co daje lekko ponad 200W na kanał, diody jak widać na zdjęciach 10A, filtracja 4x4700µF. Obudowa po starym eltronie 100, gniazda WE canon, WY jacki 6,3mm i gniazda laboratoryjne, dodatkowo układ miękkiego startu, ciche załączanie i wyłączanie wzmacniacza. Wzmacniacz chłodzony 2 wiatrakami, zasilanymi z oddzielnego trafa.

ODSŁUCH:
    Zupełnie inny niż poprzednik w tej obudowie - eltron. Dźwięk czysty i dynamiczny. Nie mam zastrzeżeń, dźwięk bardzo "szybki".

KOSZTY:
    Składany był dawno temu, mniej - więcej:
    - trafo z odzysku - czyli free,
    - diody miałem w domu,
    - kondensatory miałem za free,
    - płytki wtedy kosztowały chyba 40zł,
    - tranzystory mocy około 50zł.,
    reszty nie pamiętam.

Parę zdjęć:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    jehowy
    Poziom 19  
    Specjalizuje się w: elektroenergetyka
    jehowy napisał 362 postów o ocenie 3, pomógł 18 razy. Mieszka w mieście Nisko. Jest z nami od 2003 roku.
    jakosek
    Poziom 13  
    Fajna konstrukcja! Tylko obudowa troche na szybko robiona. moja ocena 4+/5 :D
    Ale mam pytanie do autora: zastosowałeś moduły avt-5000 i tranzystory IRF540. Czy zmieniając tranzystory musiałeś coś modyfikować czy chodzą bez modyfikacji? bo płyta widzę żywcem z avt
    Pozdro

Jeszcze jedno mnie olśniło: wzmacniacz jest mono? widzę tylko jedną końcówkę AVT. W projekcie AVT-5000 były 2 takie monobloki
    jehowy
    Poziom 19  
    Jeśli chodzi o inne tranzystory to nic nie modyfikowałem. Druga koncówka, nie widać tego na zdjęciach, jest pod pierwszą, stroną ścieżek złożone do siebie w odstępie 10mm. Płytki zamówiene z avt. :D
    jakosek
    Poziom 13  
    Nie przegrzewa ci się na jednym radiatorze? jest niby wentylator ale to chyba się ciut grzeje... Zaciekawiłe mnie ta konstrukcja... niestety funduszy brak... Chociaż ja bym się pokusił o większe tranzystory np. IRF640N bo one mają większy prąd (18A) w stosunku do orginału (12A) a cena ta sama co i IRF540 a napewno dużo tańsze niż 2SK1530. Tylko trafo mnie przeraża bo do 2 takich końcówek pasowało by dać 2 trafa 600W 2x55V a to koszt 150zł/szt. No i mi kasy troche szkoda.
    Narazie nigdzie po imprezach nie gram to mi starczy do domu mój technics SU-V303 ale normalnie jestem zmotywowany na przyszłość żeby coś takiego zbudować bo ponoć wyciąga 450W/4R tylko czy jest sens? Może idzie już coś lepszego kupić? Cena całości raczej w 400zł się nie uda zamknąć...
    jehowy
    Poziom 19  
    Radiatory są gorące, ale wytrzymały już parę sylwestrów i kameralny koncert na 2,6Ω. Zastosowałem tranzsytory irf 540n i irf9540n odpowiednio 27A i 23A. Trafo 600W można kupić za 100zł. Jeśli chcesz więcej niż 200W to trzeba przejść na obudowy to247 i płytki z altrona. Jak w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic371947.html
    Pozdrawiam :D
    jakosek
    Poziom 13  
    heh IRF640N mają też większe napięcie (200V, IRF540N tylko 100V) i po zasileniu 2x55V powinno więcej wyciągnąć jak te z Altrona. gdzie można to trafo dostać za 100zł :?: W Lublinie za 100zł ( altron ;)) kupi tylko 300W
    pozdro
    cool_gacek
    Poziom 12  
    konstrukcja mi sie podoba, co do obudowy i sposobu poukladania wszystkiego w srodku to widze artystyczny nieład. moze jakies wskazniki wysterowania by sie przydaly?
    jehowy
    Poziom 19  
    Dotąd żadne wskaźniki nie były potrzebne. Parę dni temu został sprzedany do zespołu na próby i to już ich problem. Generalni w środku było całkiem nieźle dopóki nie założylem układu cichego załączania i wyłączania.