Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hamulec silnika

02 Sty 2006 19:40 2059 7
 • Poziom 9  
  Witam!
  Mam prośbę do kolegów z forum szukam schematu urządzenia (po najmniejszej linii oporu) do maszyny numerycznej produkcji włoskiej które steruje hamulcem silnika wrzecion normalny silnik trójfazowy a konkretnie jest to kostka 2cm na 2cm z czterema przewodami zmienia napięcie zmienne 400V na stałe 90V prąd 1A to właśnie „zdechło” bez tego nie działa hamulec silnika może ktoś mógł by podać jak wykonać taki układ najprostszym sposobem nie musi to być kostka 2*2 cm.

  Dzieki i Pozdrowienia.
 • Szafy Rack
 • Poziom 10  
  U mnie w takich czarnych kostkach jest po prostu połowa mostka prostowniczego – czyli prostownik jedno połówkowy, tylko że u nas jest na wejściu 230V AC a na wyjściu ok. 100V DC ale na wejściowym 400 powinno się to podobnie rozwiązać pewnie na dwóch góra czterech diodkach :) :idea:
 • Szafy Rack
 • Poziom 11  
  Po najmniejszej linii oporu to trzeba wziąć diodę prostowniczą 1A/600V i wyprostować to napięcie 400VAC jednopołówkowo. Powstanie źródło napięcia 200VDC. Następnie trzeba do tego źródla podłączyć w szeregu dwie żarówki 230V/100W. Powstanie dzielnik napięcia i na każdej żarówce będzie 100VDC. Z dowolnej żarówki trzeba "zebrać" to napięcie i podłączyć do tego hamulca. Jak będzie po podpieciu obciążenia (tego hamulca) za duży spadek napięcia (a powinno być 90V) to trzeba wziąć mocniejsze żarówki np. 200W. Spadek napięcia można obserwować po przygasaniu tej żarówki z której "zbieramy napięcie". UWAGA: Nie należy przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego obciążenia źrodła 400V. To obciążenie przy żarowkach 100W będzie ok 40W, przy żarówkach 200W ok 80W. Żarówki przeznaczone na 230V zasilane 100V bedą pracowały wieki. Jak widać układ ma same zalety - dodatkowo gratis mamy ogrzewanie.:D
 • Poziom 9  
  Witam!
  Dziękuję wszystkim za wypowiedzi spróbuję coś z tym zrobić według opisu kolegów ale ciężko będzie tam upakować żarówkę a na zewnątrz nie bardzo to pasuje gdyż bardzo dużo wiórów i pyłu drzewnego lepiej by było zamknąć to w jakieś pudełko.
  Zabieram sie do roboty.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  A jak ten hamulec był podłaczony? Z silnika czy osobnym przeowdem do szafy sterowniczej? To może wywrócić powyższe wywody.
 • Poziom 9  
  Przepraszam nastąpił błąd informacji
  Kostka jest zasilana z silnika nie z szafy sterowniczej

  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  to jest to prostownik opisany przez kolegów powyżej
 • Poziom 9  
  Witam


  Udało sie dostać oryginalną kostkę taka jak powinna być koszt około 70zł.

  Dzieki wszystkim za zainteresowanie.