Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megane I K4J - prędkościomierz przestał działać...

Michal_O 02 Sty 2006 22:49 23022 55
  • #1 02 Sty 2006 22:49
    Michal_O
    Poziom 15  

Witam,

Renault Megane I z 10/2001. Dziś przestał działać mi prędkościomierz a licznik km stanął w miejscu.

Tablica wskaźników bez komputera. Silnik K4J.

ABS nie pokazuje żadnych błędów.
    Nie świecą się żadne kontrolki błędów na tablicy.

Tak więc czujnik prędkości pojazdu (Halla) jest prawdopodobnie sprawny.

Jakieś sugestie i rady.

P.S.
    Przeglądałem również archiwum, tak wię prawdopodobnie czujnik Halla jest sprawny, ale...

Z góry dzięki,

Pozdrawiam,

Michał.

0 29
  • SterControl
  • #2 03 Sty 2006 00:14
    chumik
    Poziom 13  

No to masz problem!
    Meganki mają już szynę Can a prędkościomierz sygnał bierze z niej.
    ABS również. Ostatnio robiłem coś takiego i wyszło że kostka od licznika.
    Jeśli ABS chodzi to szyna Can ma sygnał prędkości.
    Radziłbym abyś znalazł pin (jeden) wychodzący z ABS który daje sygnał na licznik. Jak nie znajdziesz to napisz a poszukam schematów.
    Pozdrawiam:D

0
  • #3 03 Sty 2006 21:10
    Michal_O
    Poziom 15  

chumik napisał:
    No to masz problem!
    Radziłbym abyś znalazł pin (jeden) wychodzący z ABS który daje sygnał na licznik. Jak nie znajdziesz to napisz a poszukam schematów.

Megane I z 2001 r ma już szynę Can ? :?:

Mam książkę "Renault Megane modele 1999-2002" wydawnictwa WKŁ.
    Znalazłem na schematach, iż złącze nr 53 - Elektronicznego Urządzenia Sterowania Silnika - "Siemens Sirius 32" oznaczone jest jako 'Informacja o prędkości samochodu (od urządzenia ABS)'.
    Podpięte jest ono do złącza nr 23 Zestawu Wskaźników(sprawdziłem w DIALOGYS).

Ale do złącza nr 23 Zestawu Wskaźników podpięte jest również złącze nr 22 ze sterownika ABS.

W książce wyczytałem również, iż w Megane I z roku 2001 nie ma już czujnika prędkości pojazdu a prędkościomierz wykorzystuje sygnał z ABSu.

ABS działa bez żadnego problemu i nie świecą się żadne kontrolki na desce rozdzielczej podczas jazdy.

Niestety wszystkie funkcje zależne od prędkości samochodu, takie jak blokowanie centralnego zamka po przekroczeniu 10 km/h, zwalnianie prędkości wycieraczek po zatrzymaniu - nie działają.

P.S.
    Na schematach elektrycznych można znaleźć oznaczenie np: "EPDB2A".

Co to oznacza ?

http://img315.imageshack.us/img315/7923/10086847ai6np.jpg

Pozdrawiam,
    Michał

0
  • #4 05 Sty 2006 09:38
    prulka
    Poziom 10  

mam to samo , jak odkryjesz co zrobić to mapisz prulka(malpa)o2.pl ,
    jak ja odkryje to ci napiszę
    Pozdrawiam
    paweł

0
  • #5 05 Sty 2006 20:55
    chumik
    Poziom 13  

Mam dla was propozycje ja tak robilem. Pod wyjscie ABS ktorym idzie sygnal na zegary podpiolem diode LED 12V (-) a drugą do plusa i jak podnioslem (mozna pojezdzic) przód do góry i wrzucilem bieg to mrugała (impulsy). I tak wykluczysz modul ABS. Zostanie tylko albo licznik albo przewody? To byl scenic ale to to samo.
    Pozdrawiam.

1
  • #6 05 Sty 2006 21:49
    bohun555
    Użytkownik obserwowany

chumik napisał:
    No to masz problem!

Albo pomyliły Ci się meganki albo nie wiesz o czym piszesz.
    Cytat:
    Mam dla was propozycje ja tak robilem. Pod wyjscie ABS ktorym idzie sygnal na zegary podpiolem diode LED 12V (-) a drugą do plusa i jak podnioslem (mozna pojezdzic) przód do góry i wrzucilem bieg to mrugała (impulsy). I tak wykluczysz modul ABS. Zostanie tylko albo licznik albo przewody? To byl scenic ale to to samo.
    Pozdrawiam.

Co ma CAN do migającej diody LED?? Czy wiesz jak wygląda "ramka" i jaką trzeba ustawić podstawę czasu żeby ją zobaczyć?? Jeżeli już poruszony został temat ABSu i CANu to może wiesz ile informacji jest informacji o prędkości samochodu w Renaultach z elektrycznym recznym.

Co do problemu to oprócz tego co poszło na priv najlepiej podmienić zestaw wskażników i będzie jasne czy ABS czy "szafa" (przy założeniu że kable są w porządku).

P.S. Ten trochę długi post nie jest po to żeby komuś ubliżać lub ośmieszać. Chodzi mi o to że: jeżeli ktoś nie ma wystarczającej wiedzy niech nie doradza bo skutki takich porad mogą być bardzo kosztowne dla kogoś kto nie ma wystarczaących funduszy i szuka porad na forum (nawet nie jednym) żeby tanio naprawić swoje auto.

0
  • SterControl
  • #7 07 Sty 2006 21:44
    Michal_O
    Poziom 15  

Czy elektronika ABS i mechanika - podzespół hydrauliki jest w jednej obudowie?
    ABS (zespół hydrauliczny znajduje się po prawej strony pojazdu w dolnej przedniej części błotnika) a czy elektronika jest osobno czy też razem ?

Megane 2001r.

Pozdrawiam,
    Michał.

0
  • #8 07 Sty 2006 22:19
    bohun555
    Użytkownik obserwowany

Elektronika jest przykrecona do zespołu ABS. Śmiało możesz przekładać z "dawcy". Sprój zamienić zegary bo duzo mniej roboty.

0
  • #9 07 Sty 2006 22:34
    Michal_O
    Poziom 15  

[quote="bohun555"]Elektronika jest przykrecona do zespołu ABS. Śmiało możesz przekładać z "dawcy". Sprój zamienić zegary bo duzo mniej roboty.[/quot]

Poza prędkościomierzem (zegary) nie działają również inne funkcje zależne od prędkości pojazdu takie jak: automatyczne blokowanie centralnego zamka po przekroczeniu 6km/h, zwalnianie biegu wycieraczek po zatrzymaniu samochodu. Tak więc na obecną chwilę eliminuje zegary. W/g mnie - rak jest sygnału prędkości pojazdu.

Pozdrawiam,
    Michał.

1
  • #10 10 Sty 2006 15:50
    prulka
    Poziom 10  

mialem to samo , ale sie poddałem -naprawiłem w aso-diagnoza wymiana taśmy miedzy komputerem a wskaźnikami - działa !!! co do zegarów trzymaj wcisniety przycisk komp pwłącz zapłon -jak zaczna sie ruszac zegary to one są ok
    Pozdr
    Paweł

0
  • #11 10 Sty 2006 21:37
    Michal_O
    Poziom 15  

prulka napisał:
    mialem to samo , ale sie poddałem -naprawiłem w aso-diagnoza wymiana taśmy miedzy komputerem a wskaźnikami - działa !!! co do zegarów trzymaj wcisniety przycisk komputer pwłącz zapłon -jak zaczna sie ruszac zegary to one są ok
    Pozdr
    Paweł

Witam,

1. Ile to zatem kosztowało ?
    2. Nie mam komputera więc "(...)do zegarów trzymaj wcisniety przycisk komputer pwłącz zapłon -jak zaczna sie ruszac zegary to one są ok" nie zadziała...

Pozdrawiam
    Michał.

0
  • #12 10 Sty 2006 22:51
    bohun555
    Użytkownik obserwowany

To jest test zestawu wskażników i w twoim przypadku raczej nic nie da bo jak napisałeś wcześniej nie działa kilka innych funkcji związanych z prędkością samochodu.

0
  • #13 11 Sty 2006 08:51
    prulka
    Poziom 10  

150 pln w aso w Puławach 2godziny pracy.co do testu wsaxników to pokaze czy prędkosciomierz działa czy nie. Jak działa to zestaw liczników masz dobry i nalezy szukać gdzies inndziej (tak mi się wydaje :))
    u mnie też nie działał prędkościomierz a co za tym idzię i licznik i średnie spalanie i nie zamykał się centralny zamek .czasami sie podnosił na chwilę i wszystko było chwilowo ok .Tak wiec jak nie ma sygnału na prędkościomierz to inne funkcje też nie zadzialają .
    Pozdr
    paweł
    gg 2084755

0
  • #14 11 Sty 2006 21:36
    Michal_O
    Poziom 15  

bohun555 napisał:
    To jest test zestawu wskażników i w twoim przypadku raczej nic nie da bo jak napisałeś wcześniej nie działa kilka innych funkcji związanych z prędkością samochodu.

Ale, czy da się wykonać test zegarów w wersji bez komputera pokładowego ??? Próbowałem i nie działa u mnie...

Ale może miałem złą sekwencję (wcisnąć przycisk zerowania licznika "dziennego" przebiegu i włączyć zapłon...) ???

Pozdrawiam,
    Michał.

0
  • #16 12 Sty 2006 20:50
    Michal_O
    Poziom 15  

prulka napisał:
    trzymać przycisk wciśnięty komputera(w rączce gdzie są spryskiwacze ) i właczyć zapłon w tym samym czasie
    [/img]

Tak, dla wersji z komputerem pokładowym.

W wersji bez - nie ma możliwości wykonania testu (moja opinia).

Pozdrawiam,
    Michał.

0
  • #17 23 Sty 2006 01:49
    XKRZYCHO
    Poziom 2  

Witam
    Do Michala_O
    Widze ze masz ta ksiazke ktorej szukam WKŁ MEGANE 1999-2002, jeśli byłbyś tak miły i mół ja zeskanować i wysłąć mi na maila xkrzycho(malpa)wp.pl
    Z gory dziekuje, duzo osob jej potrzebuje

0
  • #18 23 Sty 2006 20:58
    Buzka23
    Poziom 17  

Przyjacielu nie szukaj winy wskazników ani ABSu tylko sygnału prędkości który lączy się w kostce która ci skorodowała. Wyjmij akumulator i po lewej stronie masz małą kostkę rozłącz ją i sprawdż którego pina juz nie ma połącz przewody i sprawa załatwiona.(Jak pamiętam przewód różowy)

pozdrawiam

0
  • #19 23 Sty 2006 21:03
    Michal_O
    Poziom 15  

Buzka23 napisał:
    Przyjacielu nie szukaj winy wskazników ani ABSu tylko sygnału prędkości który lączy się w kostce która ci skorodowała. Wyjmij akumulator i po lewej stronie masz małą kostkę rozłącz ją i sprawdż którego pina juz nie ma połącz przewody i sprawa załatwiona.(Jak pamiętam przewód różowy)

pozdrawiam

OK, dzięki za info. Jak tylko mrozy się skończą zabieram się do roboty!

Pozdrawiam,
    Michał.

0
  • #20 23 Sty 2006 21:11
    Buzka23
    Poziom 17  

Proszę bardzo jak bedą klopoty pisz śmiało

Pozdrawiam

0
  • #21 27 Sty 2006 20:34
    andpak
    Poziom 13  

Buzka23 napisał:

Pozdrawiam

Witam!
    Prosiłbym o pomoc w podobnym problemie lecz z silnikiem K4MA. Megane 2001 rok. Czytałem posty również na innym Forum i sam juz nie wiem czy w moim modelu jest również czujnik predkości pojazdu montowany w skrzyni biegów, czy sygnał pobierany jest z czujników ABS. Proszę o pomoc w tym temacie. A jeszcze jedno w któym miejscu skrzyni znajduje sie ten czujnik, czy jest dostepny od góry? Siegałem dośc głeboko pod skrznię i nie namierzyłem żadnej wiązki przewodów. Widoczy jest jedynie czujnik prędkości i położenia wału.

0
  • #22 27 Sty 2006 20:51
    Michal_O
    Poziom 15  

andpak napisał:
    Buzka23 napisał:

Pozdrawiam

Witam!
    Prosiłbym o pomoc w podobnym problemie lecz z silnikiem K4MA. Megane 2001 rok. Czytałem posty również na innym Forum i sam juz nie wiem czy w moim modelu jest również czujnik predkości pojazdu montowany w skrzyni biegów, czy sygnał pobierany jest z czujników ABS. Proszę o pomoc w tym temacie. A jeszcze jedno w któym miejscu skrzyni znajduje sie ten czujnik, czy jest dostepny od góry? Siegałem dośc głeboko pod skrznię i nie namierzyłem żadnej wiązki przewodów. Widoczy jest jedynie czujnik prędkości i położenia wału.

W tym przypadku K4J oraz K4M są identyczne.

0
  • #23 27 Sty 2006 21:07
    andpak
    Poziom 13  

Dzieki za podpowiedź, gdzie szukać tego czujnika.

0
  • #24 28 Sty 2006 10:44
    Buzka23
    Poziom 17  

W Megane od 1999 roku prędkość pojazdu jest odczytywana z modułu ABS tak więc w skrzyni nie ma tego czujnika i byc go nie powinno.

Pozdrawiam

0
  • #25 28 Sty 2006 12:11
    andpak
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź. To w takim razie nie obedzie sie chyba bez wizyty w serwisie aby zdiagnozować uszkodzenie.

0
  • #26 28 Sty 2006 12:25
    Buzka23
    Poziom 17  

andpak napisał:
    Dzięki za odpowiedź. To w takim razie nie obedzie sie chyba bez wizyty w serwisie aby zdiagnozować uszkodzenie.

tak na prawde to nie opisałes swego problemu

pozdrawiam

0
  • #27 28 Sty 2006 12:32
    andpak
    Poziom 13  

Taki sam jak opisał Michal_O kilka postów wyżej.

0
  • #28 28 Sty 2006 12:42
    Buzka23
    Poziom 17  

zastosuj sie do moich wskazówek jesli to nie pomoże to daj znac

0
  • #29 01 Lut 2006 21:16
    andpak
    Poziom 13  

Buzka23 napisał:
    zastosuj sie do moich wskazówek jesli to nie pomoże to daj znac

Witam!
    Sprawdziłem tą kostkę, piny były lekko zaśniedziałe. Wyczyściłem je i dalej prędkościomierz nie działa. Prosze o dalsze wskazówki. Wykonałem również test wskaźników, test był pozytywny. Wskaźniki działają. Gdzie szujkać uszkodzenia.

1
  • #30 02 Lut 2006 21:44
    gadam6
    Poziom 2  

Serdecznie witam z zainteresowaniem czytałem poprzednie posty ponieważ mam podobny problem. Tydzień temu nabyłem R Megane rok prod. 1997, silnik E7J 1.4 l z niedziałającym prędkościomierzem i licznikiem kilometrów. próbowałem zlokalizować czujnik pomiaru prędkości ale bez skutku, pozatym chyba wszystko w porządku. Może ktoś mi podpowie gdzie on jest i udzieli wskazówek odnośnie awarii.

1
  Szukaj w 5mln produktów