Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początki programowania PLC

badradab 02 Jan 2006 23:43 7766 14
SterControl
    badradab
    Level 12  
    Witam wszystkich automatyków. Chciłem się Was poradzić od jakiego taniego i prostego sterownika zaczać swoją przygodę z PLC, gdyż obecnie jako student automatyki pracuje przy montażu szaf sterowniczych, lecz musze powoli zapoznawać się z tematem programowania sterowników oraz wizualizacji. Prosze takżę o schematy kabli PC=>PLC (wszególności siemensowskich). Oraz jakby można o różne materiały w tym temacie.
    Mój adres: tomasz.badura(malpa)wp.pl.
    Z góy dziękuje.
  • SterControl
    leszek N
    Level 13  
    No tak ale jesli dopiero zaczynasz to moze lepiej wez sie za shnidera
    i cala serie modicom bo to pszyszlosc a simens zaczyna sie starzec i odstawac jusz teraz w progamach sekwencyjnych widac braki
    za te kilka lat to bedzie jak Polonez na rajdzie Monte Carlo a cenowo to
    jednak drogi sprzet wiec wymiekna zanim skonczysz studjia
    co do wizu to na topie jest Moelier 1/3 ceny simensa a jakosc calkiem
    niezla
  • SterControl
    badradab
    Level 12  
    Panowie to czy jest możliwość przeslania mi na pocztę materiałów,jakie uważacie za rozsądne jak na początkującego.
    jakaś tania oferta używanego sterownika bądź program do symulacji steroników. Także prosze o schematy kabli do tych sterowników oraz do standartowych sterowników.
    badradab(malpa)wp.pl
    z góry dziękuje
    Serienko
    Level 13  
    Witam!
    Na początek proponowałbym mitsubishi sa najtansze i bardzo proste w programowaniu. Mogę podesłać kurs S7 z Piekar. A sterownik i przewody mozna na allegro kupic prosze wpisac PLC.
    badradab
    Level 12  
    A więc prosze o podeslanie kursu. Lecz sterowników mitsubishi niema na allegro najtańszy to siemens Simatic za okolo 200pln. Czy mozę Pan ma bądź może załatwić taki sterownik? Jestem zainteresowany, takżę chciałbym schematy kabli do sterowników jak Pan ma.
    Los_sandalos
    Level 27  
    Uważam, że najlepiej rozpocząć od sterowników EASY moellera - bardzo łatwo i przyjemnie się to oprogramowuje a program ma symulator.
    artur 100
    Level 13  
    WITAM
    SIEMENS!! Tych sterowników jest najwięcej i warto nauczyć się programowania.Nie wiem na jakiej podstawie kolega LESZEK N . stwierdza przestarzałość sterowników SIEMENS .Co do ceny???
    NIE MA TANICH DOBRYCH RZECZY I NIGDY NIE BYŁO.
    Pozdrawiam Artur
    krzychol66
    Level 24  
    Popieram, Artur100.
    Siemensa na naszym rynku jest najwięcej. A ponadto zarówno Schneidery, jak i Mitsubishi muszą się jeszcze dużo nauczyć, zanim dorównają funkcjonalnością serii S7.
    Programy sekwencyjne to nie wszystko (jakkolwiek chętnie usłyszę krytykę pod adresem S7 graph...). Modicon przegrywa w przedbiegach z Siemensem ze względu na operacje bitowe na słowach, a zarówno Modicon, jak i Mitsubishi przegrywają z S7 ze względu na obsługę edytora. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale zdaje się że najnowsze Modicony mają duże ograniczenia we wprowadzaniu zmian programowych on-line, podczas gdy Siemens "łyka" prawie wszystko.
    krozan
    Level 12  
    Gdybyś się zabierał za programowanie Mitsubishi to polecam sterowniki Liyan, praktycznie 90% takich samych funkcji a cena dużo niższa.
    balt
    Level 19  
    Polecam OMRON-a, jeden soft do wszystkich sterowników, nie ma problemu z dogadaniem się softu ze sterownikiem (siemens ma czasami problem) Jest dużo tańszy od Siemensa i czas realizacji zamówienia jest dużo krótszy. Do dużego projektu można wynegocjować soft z kablem gratis. Siemens jest do d... W żadnym innym sterowniku poza siemensem nie spotkałem się żeby w manualu do jednostki centralnej był wzór na obliczanie trwałości baterii do podtrzymania pamięci. Ponadto w sterownikach siemensa siedzą kompoonenty OMRONA to o czymś świadczy. Siemensa można się nauczyć chociazby dlatego zeby naprawiać ludziom to co się zepsuje przez (nie)doskonały sprzęt. W firmie mam 5 siemensów i z kazdym sa problemy raz lub dwa razy do roku. Mam też 6 omronów i nigdy z nimi nie było problemów, najstarszy C20 pracuje od 1988 roku, mam 2 Idec-i, 3 Hitachi i 4 Mitsubishi. Te ostatnie musiałem dwie sztuki wymienić bo mi padły, ale chodziły chyba od 84 roku lub dłużej więc miały prawo. Mam jeszcze nowinkę Beckhoffa i 7 sztuk B&R z czego 5 chodzi w sieci. Te ostatnie to są praktycznie przemysłowe PC w obudowie PLC. Mozliwości mają ogromne tylko są drogie i muszę powiedziec że siemens się do nich nie umywa.
    hozenman
    Level 11  
    Do nauki polecam program do Mitsubishi ( najlepij zacząć od serii sterowników An )
    o nazwie GX-Developer - program posiada symulator pracy sterownika więc nie ma potrzeby zakupu drogich urządzeń.
    DetiXX
    Level 16  
    Jeśli programowałeś wcześniej (na przykład w językach wysokiego poziomu jak Visual C++ bądź Borland Delphi to nie będziesz miał dużo problemu z programowaniem sterowników.

Bezpłatnie można sciągnąć aplikacje do programowania sterowników EASY (w którym jest symulacja - dosłownie narysowany sterownik wraz z LED`ami wejść i wyjść). Można nauczyć się programować go przed zakupem.