Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka 3 fazowa i spalone urządzenia

03 Sty 2006 07:52 2896 9
 • Poziom 25  
  Witam . 3 fazy zasilające różne pokoje a w nich sprzęt AGD i RTV i nie łączący przewód N z wyjścia różnićowki na szyne N . Wynik spalone zasilacze w sprzęcie transformatorki itp... Czy mogło to być przyczyna spalenia ?
 • Poziom 31  
  międzyfazowe na urządzeniach. Przy braku N mozliwe jest przejście fazy na punkty N nawet przez żarówkę. Przykre ale się tak bywa.
 • Poziom 33  
  właśnie niełączący przewód N. w wyniku nierównomiernego obciążenia na poszczególnych fazach były na nich różne napięcia i na mało obciążonych fazach popaliły się urządzenia
 • Poziom 25  
  Czy mozna było tego uniknąć nie rozkładając trzech faz na poszczególne pokoje ? w końcu to jest mały domek 2 pokoje 1 kuchnia i łazienka oraz podasze na które prowadzono na każdy pokoik inną faze . Czy nie można by zasilać jedną fazą ? A 3 fazową różnicówką zasilać np:garaż .pozdr
 • Poziom 31  
  wiele zależy od użytkownika i projektanta. problemu aby fazy rozdzielać po domku, mieszkaniu ale logiczniej jest dawać róznicówkę na każdą fazę oddzielnie.
 • Poziom 25  
  Pytanie do fachowców : dlaczego w różnicówce tor N jest wyłączany stykiem ? moim zdaniem moze przechodzić przez jakiś tam przekładnik prądowy ale po co przerywać N stykiem ?
 • Poziom 21  
  Witam
  Przyczyny uszkodzenia tego sprzętu mogą być różne.Np.brak ciągłości lub niepewny styk na zaciskach w miejscach połączeń przewodu N lub wada wyłącznika różnicowo-prądowego(wadliwe styki N).W Wyłącznikach RCD tor prądowy N przechodzi przez rdzeń transformatora Ferrantiego i jest rozłączany przez styki w przypadku zadziałania wyłącznika.Np.Przy zwarciu przewodu N i PE za wyłącznikiem powinien wyłączyć.Przy różnicy napięć pomiędzy N i PE 6V i rezystancji tych przewodów 0,2 oma przez te przewody popłynie prąd 30A co przy przekroju przewodu do 2,5 mm2 doprowadzi do przegrzania i uszkodznia.Ponadto te przewody za wyłącznikiem zawsze muszą być rozdzielone.Tyle w skrócie.Warto sprawdzić połączenia tych przewodów w instalacji elektrycznej.A zainstalowanie wyłączników RCD 2-bieg.1-faz.mogło by zapobiec takim uszkodzeniom a także w przypadku uszkodznia w jednym obwodzie instalacji nie pozbawiałoby zasilania w pozostałych obwodach.Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Nie jestem pewien gdzie nastąpiła przerwa przewodu N za RCD czy od strony sieci np na słupie energetycznym . Czy przerwa ciągłości N pomiędzy RCD a trafem podstacji energetycznej mogła spowodować uszkodzenia sprzętu ?
 • Poziom 35  
  Tak, mogła. Ale dlaczego nie wiesz gdzie jest przerwa w N ? Czy usterka jest jeszcze nie usunięta ?
  I jest to też odpowiedź na pytanie po co jest styk na przewodzie N w różnicówce. Właśnie po to, aby przy przerwie w przewodzie neutralnym przed różnicówką nie groziło porażeniem.
 • Poziom 25  
  Myśle ze to był chwilowy zanik ciągłości przewodu N . Sąsiad mówił ze mu też dziwnie migało światło a dzień wczesniej nie było jednej fazy przez cały dzień . To wniosek ze RCD nie zabezpiecza do końca. pozdr