Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem potencjometru z pilota.

03 Sty 2006 13:54 3237 12
  • Poziom 11  
    Witam
    Bardzo chciałbym skonstruować taki właśnie sterownik do reg. obrotów silnika potencjometru ale co bardzo ważne musi to być z pilota. Niewiem czy temat dałem do dobrej zakładki ale proszę o wyrozumiałość, używałem wyszukiwarki ale nie zanlazłem.

Bardzo proszę o wszelkie informacje nt. takiej konstrukcji, koszty, schemat, czy jest to skomplikowane. Może już ktoś wcześniej konstruował taki sterownik o podzieli się informacjami. Przydałoby mi się sterowanie tej głośności z pilota bo teraz mam kabel 4m i baterie 9V-zmieniam bieguny. Nie jest to zawygodne ale lepsze niż co chwile biegać, przez to chciałbym coś sklecić żeby można było sterować z pilota.
    Poniżej załaczyłem fotki już gotowej wersji takiego sterownika, tylko brak danych nt. tej konstrukcji.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i pomoc;)
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 20  
    myślę, że można wykorzystać zwykły sterownik silnika krokowego. tych schematów na elektrodzie jest pod dostatkiem
  • Poziom 11  
    dgaleza napisał:
    myślę, że można wykorzystać zwykły sterownik silnika krokowego. tych schematów na elektrodzie jest pod dostatkiem

Jestem tylko hobbysta i fachowo sie nieznam, ale jesli sie nie myle to silnik krokowy ma jakby +- i +- a w potku alpsa jest silnik zwyczajny taki ytlko + -
  • Poziom 20  
    jeżeli jest zwyczajny silnik prądu stałego, to streowanie jest jeszcze prostsze. wystarczy zastosować obiornik dwukanałowy podczerwieni. jeżeli chcesz to mogę ci podesłać schemat tylko będziesz go musiał zmodernizowac
  • Poziom 11  
    Tak, to jest zwykly silnik na prad staly ok.6v. Chcialbym w miare jak najprostsza konstrukcje. Tylko co do tego odbiornika, czy bedzie musial bys specjalny pilot do nadawania sygnalu? Ogolnie zawsze mialem na mysli zwykly pilot a ukladzik taki ktory bedzie wstanie nauczyc sie sygnalu z pilota ktory mamy aktualnie w domu. Wrzuc schemat na forum, zawsze moze sie przydac. I jak bedzie wygladala sprawa nadajnika? zasilanie do tego?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wysalem tobie gregin cos na poczte. Moze sie przyda. Jakby co to pytanka smialo wal.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Hmm, jakos to niezbyt ciekawe dlamnie, musi byc gdzies schemat (gotowy, stosowany przez kogos juz i sprawdzony) takiego sterowania jak potrzebuje. Jest na elektrodzie troche watkow zwiazanych z moim tematem ale one zazwyczaj zbaczaja gdzie tam...najwiekszy konkret jaki znalazlem to to ze ktos napisal ze jest takowy schemat na elektrodzie tylko trzeba znalezc.
  • Poziom 18  
    >Gregin, a mógłbyś narysować schemat z tą bateryjka i zmianą biegunów? Bardzo by mi się to przydało.
  • Poziom 11  
    kaka22 napisał:
    >Gregin, a mógłbyś narysować schemat z tą bateryjka i zmianą biegunów? Bardzo by mi się to przydało.

Ach to zadna filozofia, mialem kabel, i na dotyk przytykalem baterie. Normalnie lub na odwrot, wiec silnik sie krecil raz w jedna a raz w druga strone.

Obecnie moja konstrukcja wyglada jak na zdjeciu. Zamontowane sterownik (ok 100zl) ktory mozna nabyc na pewnej stronie gdzies w necie. Posiada troche mozliwosci, reg. glosnosci, selektor na 6 wejsc, on off, mute, wszystko z pilota, sam uczy sie kodow. A fotka juz nie do konca aktualna ale nie mialem nowszej;)

Sterowanie silnikiem potencjometru z pilota.
  • Poziom 21  
    Najprostszym rozwiązaniem jest takie jak masz na fotkach z pierwszego postu. Odbironik podczerwieni TSOP lub TFMS, ATMEL AT89C2051 programik do niego napisac dekodowanie klawiszy, mostek H sterujacy silnikiem. Trzeba by było sprawdzic czestotiwosc nosna pilota. Najlepiej jak by bylo 36kHz bo takie sa TSOP. Trzeba by bylo sprawdzic kod w jakim nadaje pilot. Philips-y mialy RC5 i ten kod jest szroko opisany w necie, ale co firma to inny kod. Tobie chodzi o dwa guziki takze trzeba bylo sprawdzic na oscyloskopie kody tych guzikow i je dekodowac no i tyle.
    Pozdro
  • Poziom 11  
    No ale ogolnie lepszym rozwiazaniem bedzie kupno sterownika z ktorego aktualnie korzystam z tej strony http://www.audioamp.prv.pl/ (w dziale urzadzenia chyba), 100zl + wysylka.

W chwili pissania wiadomosci ta stronka sie nie zalancza ale ogolnie dziala;)
  • Poziom 21  
    Witam! 100zl to jest kawal grosza. A koszt zrobienia mysle ze max 30zl moze nawet mniej. Troche zabawy ale do zrobienia tym bardziej ze np. ATMEL ma noty z kodem zrodlowym do dekodowania RC5 na AVR-a. Swego czasu zrobilem dekoder RC5 mialem troche problemu bo nie mialem oscyloskopu zeby zobaczyc jak dokladnie to dzialal ale klawisze dekodowalo wyswietlalo ladnie nr operacji i nr odbiornika.
    Pozdrawiam