Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra i TDA. W jakiej kombinacji lepiej zagra? Jaką moc ma Tosca?

03 Sty 2006 14:40 1835 22
  • Poziom 14  
    Witam!

Mam w domu Uitre AT9100 z koncowka na TDA7250 i Unitre Tosca303 ktora lezala w piwnicy...

Dzisiaj przynioslem ja do domu i wlaczylem...

Teraz moje pytanie... Czy ta Unitra Tosca303 z oryginalna koncowka zagra lepiej od tej z DTA7250 czy mnie sie tylko tak wydaje? (gra to z altusami 110)

A moze to przedwzmacniacz bo na tej Tosce303 jest jakby lepszy bass niz na TDA. Moze to wina przedwzmacniacza?

Aha... i jaka ma moc ta Tosca?

Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    sticker napisał:
    Teraz moje pytanie... Czy ta Unitra Tosca303 z oryginalna koncowka zagra lepiej od tej z DTA7250 czy mnie sie tylko tak wydaje?

Oczywiście. Wzmacniacz z Toski zagra lepiej od każdego TDA.

Cytat:
    A moze to przedwzmacniacz

Pośrednio tak, choć wzmacniacz mocy też ma swój duży udział.

Cytat:
    bo na tej Tosce303 jest jakby lepszy bass niz na TDA

Nie ma w polskim języku takiego słowa jak "bass" :roll:. Co to znaczy?

Cytat:
    Aha... i jaka ma moc ta Tosca?

2x20W przy obciążeniu 8Ω
  • Poziom 11  
    Z tego co wiem to 7250 to jest scalak sterujacy kwestia tego jakie masz tranzystory mocy ??
  • Poziom 12  
    ja jeszcze dodam że w starych wzmacniaczach moc się rozklada i choćby podpiąć jedną kolumnę a potem dwie pod 1 kanał tak i jedna i dwie będą grać z taką samą głośnością
  • Poziom 14  
    Witam!

Cytat:
    Nie ma w polskim języku takiego słowa jak "bass" . Co to znaczy?

Naprawde nie masz sie juz czego czepiac...poprostu zle mi sie napisalo... chodzilo o bas (nieskie czestotliwosci).

Domyslalm sie ze to lepsze brzemienie zawdzieczmy koncowce na tranzystorach...

Nie wiedzialem ze miedzy TDA a tranzystorami jest az taka roznica...

Jaka koncowke polecacie (na tranzystorach oczywiscie)? Tylko zeby bylo to dosyc proste do wykonania i niezbyt drogie... moc okolo 100W(sinus)/kanal.

A tranzystory pracujace z tym TDA to standardowo TIP-y.

Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    tda 7250 z tipami zagra dobrze jak dostanie swoje napięcie i moc z zasilacza.co jeszcze przebudowałeś w tym at 9100?najprostsze tranzystorowce są właśnie zbudowane w oparciu o sterowniki na scalakach-w tych mocach o jakie pytasz.ostatnio znalazłem w necie bardzo prosty schemat wzmaka z tda2030 i kd707,kd708 o mocy 200w4Ω w mostku.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    tda 7250 z tipami zagra dobrze jak dostanie swoje napięcie i moc z zasilacza.

Swoje napiecie tzn jakie? Podobno bezpieczne napiecie to +/-35V.

Ten TDA dostaje +/-33V ale transformator jest za slaby i nie pociagnie pelnej mocy (sam niewiem jaka ma moc ten transformator, jest to to samo zasialnie ktore zasilalo stara koncowke w tym AT9100).
    Jezeli chodzi o jakies modyfikacje to nic wiecej nie robilem ale mam zamiar powymieniac wszystkie kondensatory w przedwzmacniaczu.

Czy ta koncowka bedzie dobra i czy przedwzamcniacz z tego AT9100 bedzie dobrze z nia wspolpracowal? http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=2212e392

Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    spokojnie można zapiąc mu ±40V no i trafo co najmniej 400W żeby było te 2x150W 8Ω-wtedy poczujesz moc.radze pokombinować a nie od razu kupować coś innego.
  • Poziom 14  
    No nie wydajemi sie zeby z tego TDA dalo sie wycisnac 150W przy 8Ohm.
    Producent ukladu podaje ze z tymi TIP-ami max 70W, noi jest wbudowane zabezpieczenie pradowe ktore daje znac o sobie kiedy puszcze koncowke w mostku (8Ohm).

Pozatym nie chodzi o moc tylko o jakosc... bas z tej Unitry Tosca jest inny niz z TDA... jest lepszy... jest jakby taki miekki... az przyjemnie sie slucha... a z TDA bas jest bardziej twardy.

Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    zmienić tranzystory końcowe.można stosować kilka rodzajów.
  • Poziom 38  
    Rocky Horror może wiesz o tym że tosca ma tylko slev rate 4V/uS ? przy tda który ma 10V zagra bankowo o wiele gożej.
  • Poziom 14  
    ALTON o co chodzi z tym slev rate 4V/uS?

Jak myslisz... ten przedwzmacniacz z AT9100 bedzie dobrze wspolpracowal z koncowka http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=2212e392 ??

Mam jeszcze pytanie... w tym przedwzmacniaczy jest jeden tranzystor... wujek kiedys dal tam jakis zamiennik bo ten co byl od nowosci sie spalil... moze to wina tego tranzystora ze gra gorzej? Wie ktos jaki powinien tam byc tranzystor?

Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    ALTON napisał:
    Rocky Horror może wiesz o tym że tosca ma tylko slev rate 4V/uS ? przy tda który ma 10V zagra bankowo o wiele gożej.

Oprócz szybkości narastania napięcia (nie lubię tej zbiorowej psychicznej pseudoangielskiej masturbacji), rozróżniamy we wzmacniaczach mocy jeszcze dużo innych parametrów. No i trudny do zdefiniowania parametr zwany potocznie "brzmieniem"...
  • Poziom 18  
    ALTON napisał:

mierzyles to? jesli tak to jak? w serwisowkach chyba tego nie podawali.

co do basu w tosce, nalezy pamietac, ze ona ma wlaczony na stale kontur, nie najgorszy, ale jednak jest.
  • Poziom 15  
    zbudowałem końcówkę na tda7294... wcale gorzej od tej z AT9100 nie gra,
    a ile mniej części i o ile łatwiej to ew. naprawić... no i 4 ohm można dać na obciążeniu.

Co do końcówek diory, no comments..., co prawda jakościowo (przy odsłuchu) nie są złe,
    ale po naprawie kilku nigdy więcej nie chcę mieć z tym doczynienia
    (jakieś krzywe akcje w stylu 'wymieniłem wszystkie uszkodzone elementy na nowe, włączyłem, pograło chwilę.. i bum, zabawa od początku')
  • Poziom 31  
    fraga napisał:
    no i 4 ohm można dać na obciążeniu.

Żaden wyczyn, do AT też można. Trzeba tylko zmniejszyć napięcie zasilania, albo po prostu dołożyć tranzystory na większy prąd i transformator większej mocy :roll: .

Cytat:
    Co do końcówek diory, no comments..., co prawda jakościowo (przy odsłuchu) nie są złe,
    ale po naprawie kilku nigdy więcej nie chcę mieć z tym doczynienia

Spórbuj naprawić uszkodzonego TDA7294 :-P.

Cytat:
    (jakieś krzywe akcje w stylu 'wymieniłem wszystkie uszkodzone elementy na nowe, włączyłem, pograło chwilę.. i bum, zabawa od początku')

Nie chce być złośliwy, ale to wskazuje tylko i wyłącznie na nieumiejętną naprawę. Skoro wcześniej układ działał, to po wymianie elementów - oile wszystkie są sprawne, pełnowartościowe, prawidłowo wlutowane, nie ma zwarć na ścieżkach i oile prąd spoczynkowy jest ustawiony prawidłowo - MUSI działać. Naprawiłem już conajmniej sporo polskiego sprzętu i zazwyczaj naprawa to była poezja. Zlokalizowanie uszkodzenia, wymiana czego trzeba i wszystko gra bezawaryjnie do dzisiaj.
    Poza tym.. Zmieniłbyś zdanie o problemach z naprawami polskich wzmacniaczy gdybyś dostał na warsztat jakiegoś Sony, Pioneera, Technicsa albo innego zagranicznego pierona ;-) .
  • Poziom 24  
    diora to piękny sprzęt i naprawa jest czystą przyjemnością.kiedyś kupiłem pw3015 za 2 litry bęzyny ale w częściach.niebyło trafa,końcówek,potencjometrów a obudowa w rozsypce.wystarczyły 2 noce i pierwszy raz bez użycia schematu poskładałem i uruchomiłem go.trafo podeszło z ws303 Tosca,potencjometry też.dodam że pierwszy raz miałem w rękach taki wzmak.niedługo po tym sprzedałem go bo miałem już radmora 5412.do dziś gra i właściciel niema żadnych zastrzeżeń.

chwała polskim sprzętom!
  • Poziom 14  
    Witam!

A czy ktos wie jaki tranzystor powinien siedziec w tym przedwzmacniaczu z AT9100?

Mam jeszcze pytanie...

Kiedy zrobie glosniej i w skali od 1 do 10 (tak jest w AT9100) "dojade" do 7 to zaczyna charczec... wysokie tony jakby sie wyostrzaja a niskie charcza... moze to byc wina tego tranzystora w przedwzmacniaczu?

Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    sticker napisał:
    A czy ktos wie jaki tranzystor powinien siedziec w tym przedwzmacniaczu z AT9100?

Tam siedzi razem dwanaście tranzystorów :roll: ....

Cytat:
    Kiedy zrobie glosniej i w skali od 1 do 10 (tak jest w AT9100) "dojade" do 7 to zaczyna charczec... wysokie tony jakby sie wyostrzaja a niskie charcza... moze to byc wina tego tranzystora w przedwzmacniaczu?

Nie. Amplituner jest najzwyczajniej w świecie przesterowywany.
  • Poziom 15  
    Podaj numer tego tranzystora na płytce, schemat masz tutaj jakby co http://www.elektronika.owg.pl/?choice=12 przedwzmacniacz jest na pierwszej i drugiej części. A jak masz ustawiony regulator od basu i wysokich? Jeśli są na zero a charczy to za duży sygnał dostaje lub jest uszkodzony. Jeśli bas masz podkręcony to raczej nie masz się co dziwić że charczy za połową regulatora, poprostu się przesterowywuje.
  • Poziom 14  
    Jezeli chodzi o numer tranzystora to sprawdze jutro (dzisiaj juz nie bede tego otwierac) Wiem ze jest to najwiekszy tranzystor zaraz przy kablach z zasialania przymocowany do tej blaszki ktara "idzie" na okolo plytki (sa do niej przymocowane potencjometry. Czy to jest BDP282?

Jesli chodzi o zbyt duzy sygnal podany do wejscia przedwzmacniacza to wydaje mi sie ze to chyba nie tu tkwi problem bo sygnal idzie z radia tego AT9100 a tam nic nie bylo ruszane (byl tylko przestrojony).
    Ale nawiet kiedy daje mu sygnal z komputera (slaby) i daje na max to muzyka gra cicho a dzwiek przy okolo 7 zaczyna byc znieksztalcony i im glosniej daje tym bardziej wyostrzaja sie wysokie tony a niskie charcza.
    Bas mam ustawiony na 0 (czasami na 2) ale nawet przy 0 charczy.

Co to moze byc?

Pozdrawiam!
  • Poziom 31  
    jest to co prawda plytka przedwzmacniacza, ale tranzystor o ktorym mowisz to zasilacxz napiecia stabilizowanego
    T3 - BD281, i zapewne w stabilizacji lezy problem charczenia , sprawdz napiecia wychodzace z tego ukladu,pomierz na tranzystorach zasilacza i juz bedziesz wiedzial,co nie halo...
  • Poziom 12  
    gdzieś miałem schemat wzmaka na 100w