Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z układem (WILLETTE PROGRAMMER) (chyba zasilanie)

03 Jan 2006 19:26 714 2
  • Level 15  
    Witam mam problem z takim programatorkiem. Wykonałem go samemu wg. załączonego schematu. Programator niby działa, ale nie zawsze program go widzi (częściej go nie widzi), a jak już zadziała to podczas programawania występują błędy i ostatecznie programowanie nie powodzi się. Jak podłączam "na krótko" dodatkowe zasilanie tak jak tu każą http://www.megasquirt.info/WillProg.htm to w ogóle nie działa.

Uwaga!!! Zastąpiłem tranzystor ZTX450, zamiennikiem BC639. Czy to może być tego przyczyna? Czy można dać po prostu niezależne zasilanie ze stabilizatora np. LM7805(i oczywiście złączyć masy)?Czy jednak szukać na siłę ZTXa? Może ktoś wie gdzie w Warszawie można kupić taki tranzystor?

D1, D2, D3, D4 1N4001 diode
    Z1 1N5200 5.6 Volt Zener diode
    C1, C2 0.1µF capacitor
    C4, C5, C6, C7 1.0µF capacitor
    R1, R2, R3 1 kOhm resistor
    R4 10 kOhm resistor
    OSC 19.6608 MHz oscillator
    Q1 ZTX450 NPN transistor
    MAX232 MAX232N serial chip

PS. 1N5200 zastąpiłem BZXem.
  • Level 15  
    Podłączyłem zamiast tych wszystkich diód i tranzystora stabilizator, ale nie działa w ogóle. Naprawdę nie wiem co jest, bo sie na tym nie za bardzo znam; myślałem że jak złoże według schematu to będzie działać. Proszę o pomoc.
  • Level 15  
    Już działa, przyczyna tkwiła w moim komputerze. U kolegi (na wolniejszym kompie) zaprogramowałem to bez problemu.