Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop C1-93. Jeden kanał ma słabą czułość. Na co zwrócić uwagę?

fsilap 03 Sty 2006 22:18 2740 6
 • #1 03 Sty 2006 22:18
  fsilap
  Poziom 15  

  Witam wszystkich. Właśnie świeżo co stałem się posiadaczem tego oscyloskopu, do tej pory używałem jednokanałowca z pasmem aż 1Mhz, który zaczął mi już nie wystarczać. Jeden kanał w C1-93 jest niestety niesprawny, tzn. ma słabą czułosć, a obserwowane sygnały są zniekształcone. Posiadam pełną dokumentację ze schematami, więc nie będzie chyba tak żle, ale nigdy dotąd nie grzebałem w takich sprzętach. Na schemacie widzę tranzystory polowe 2P303D na wejściu wzmacniacza Y i od nich zacznę, na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę? Proszę o sugestie.
  Ps. Jeszcze oscyla nie otwierałem.

  0 6
 • #2 03 Sty 2006 22:24
  _PREDATOR_

  VIP Zasłużony dla elektroda

  Sądzę, że dobrze zaczynasz, jednakże bez schematu trudno cokolwiek podpowiedzieś :P

  0
 • #3 07 Sty 2006 09:54
  rubens
  VIP Zasłużony dla elektroda

  dobrze kombinujesz ale.........
  Zanim czepniesz się 303 sprawdź napięcia zasilania uszkodzonego kanału Y
  Njaczęściej padają te tranzystory lub cos z zasilaniem przedwmacniaczy lub same dzielniki są popalone.

  Najprościej podłączyć na wejście obydwu kanałów ten sam sygnał z generatora i innym oscyloskopem porównywać przebiegi w tych samych punktach[/url]

  0
 • #4 07 Sty 2006 11:13
  fsilap
  Poziom 15  

  Dwa tranzystory 2P303D na wejściu są uszkodzone, zmierzyłem je omomierzem i ich pomiar znacznie odbiega od tych w sprawnym kanale. Nie próbowałem jeszcze pomiarów przy pomocy drugiego oscyloskopu, ale zaraz to jeszcze sprawdzę (będzie pewnosć co do dzielników), narazie jest problem ze zdobyciem tych tranzystorków. Zauwazyłem jeszcze, że na przełączniku czułości jest jedna pozycja na której oscyl odbiera sygnał prostokątny z generatora wewnętrznego (chyba jakiś wzorcowy). W tej pozycji przebiegi są identyczne dla obu kanałów (taka sama amplituda bez żadnych zniekształceń).
  Przy okazji chciałbym zapytać o funkcję poszczególnych przełączników w bloku "sinchronizacyja", muszę się przyznać, że na lekcjach rosyjskiego nie byłem zbyt pilnym uczniem, a teraz by się przydało.

  0
 • Pomocny post
  #5 07 Sty 2006 11:32
  rubens
  VIP Zasłużony dla elektroda

  oryginały są bardzo drogie i ciężko zdobywalne.
  na próbę można włóżyć BFW10, 11 lub BF245
  Co do opisów synchronizacji to zamieść zdjęcie .

  0
 • #6 07 Sty 2006 12:46
  fsilap
  Poziom 15  

  Zastanawia mnie również funkcja potencjometrów z boku obudowy balans 1 i 2 oraz na górze "centrowka łucza". Z zamieszczeniem zdjęcia coś mi nie wychodzi (słaba znajomość obsługi komputera), ale identyczny można znalezć na zakończonych aukcjach allegro.

  0
 • #7 07 Sty 2006 20:16
  fsilap
  Poziom 15  

  Wielkie dzięki dla kolegi Rubensa, gdyby nie jego wskazówka to pewnie bym czekał z dalszą naprawą aż do zakupu tranzystorów. Okazało się, że na wejsciu kanałowym,przy gnieżdzie BNC rezystorek 56Ω miał przerwę, wymieniłem i ku mojemu zdumieniu nastała jasność, alleluja, kanał 2 działa zupełnie poprawnie identycznie jak kanał 1. Na obu kanałach z osobna zsynchronizowałem przebieg 18Mhz.
  Swoje wcześniejsze pomiary tranzystorów robiłem bez ich wylutowania, a dość spore różnice oporności w porównaniu ze sprawnym kanałem utwierdziły mnie w przekonaniu, że coś tu nie gra. Skoro kanały działają tak samo to te pomiary widocznie takie mają być, a może dzielniki były w różnych położeniach kiedy mierzyłem. Już nie wnikam, bo wszystko jest OK.

  0