Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Hi-End z EE T. Giesbertsa

20Hz 20 Kwi 2006 09:16 40137 138
  • #91 20 Kwi 2006 09:16
    20Hz
    Poziom 11  

Witam.

Mam pytanie odnośnie zasilania - a dokładnie 2.
    Gdzie i jakie kupujecie transformatory toroidalne do swoich konstrukcji?
    Znalazłem ciekawy sklep www.toroidy.pl jest tam bardzo szeroki wybór traf po przystępnych cenach. Schody zaczynają się gdy wejdziemy w dział audio. Są za dopłatą możliwe różne modyfikacje. Mnie zainteresowała impregnacja rdzenia i uzwojeń (chodzi o sklejanie ich lakierem). Niestety trzeba dopłacić połowę wartości trafa. Może ktoś z was porównywał na żywo oba typy i mógłby podzielić się opinią.
    Czy możliwe jest uniesienie napięcia zasilania końcówki do ok. ±45V? Obawiam się o zdrowie BC560/BC550 ew. czy można je zastąpić BC546/BC556 o mniejszym wzmocnieniu (grupa B).

Co polecacie na zamienniki BC141/BC161? Bo ja wyszperałem BC639/BC640

Pozdrawiam

• #92 20 Kwi 2006 11:45
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Co do trafa w firmie toroidy to miałem przyjemność z Panem Lachowskim. Solidna firma a trafo rewelacja. Naprawdę warto dopłacić do konfiguracji Audio. Trafo jest solidnie wykonane, ekranowane i nie buczy:)

• #94 05 Maj 2006 20:41
    20Hz
    Poziom 11  

Witam.

Panowie mam pytanie co do układu zabezpieczeń.
    Mam problem z poprawnym działaniem układu pomiaru temperatury.
    Wszystkie elementy, a także połączenia są tak jak na orginalnym schemacie, oprócz CA3240, który podmieniłem na TL072.
    Problem jest następujący:
    - przy braku czujnika(BD140) regulując P1 można doprowadzić układ do stanu wysokiego na wyjściu (przeskok napięcia na wej."+" z 0,7V na 0V)
    - po podpięciu BD140 w układzie diody układ jest całkowicie nie czuły na regulacje, cały czas stan wysoki na wyjściu. Napięcia wejściowe zmieniają się w oczekiwanym zakresie (jest możliwa sytuacja że na wej."-" jest napięcie wyższe niż na "+")
    - po zamianie BD140 na termistor NTC 1K jest możliwy pomiar temperatury i zabezpieczenie działa w miarę poprawnie
    Czy ktoś podczas uruchamiania tego układu napotkał na podobne problemy?

Pozdrawiam.

• #95 08 Maj 2006 20:51
    20Hz
    Poziom 11  

Witam.

Czy nikt się nie spotkał z tym problemem?
    Niestety nie mam na razie dostępu do oscyloskopu i cięzko mi ocenić czy są to jakieś śmieci HF czy sygnał "właściwy".
    Możliwe że to pierwsze, ponieważ dotnięcie palcem na wyprowadzeniu 3 powoduje wzbudzenie.

Pozdrawiam.

• #96 09 Maj 2006 14:19
    twazny
    Poziom 26  

Mam wrażenie (nie mam w tym momencie czasu aby sprawdzic), że przyczyna jest zamiana operacyjnych. Jeśli zasilanie nie jest symetryczne to TL nie może porównywać napięć w takiej małej odległości od ujemnego zasilania.
    Wskazywałoby na to też zachowanie przy BD (0.7V) i przy NTC 1k co wraz z R19 podnosi napiecie wej. do ponad 20% zasil.
    W takim przypadku można z BD dać szeregowo diode np 1N4148....

• #97 15 Maj 2006 00:05
    20Hz
    Poziom 11  

twazny dzieki za rade. Po podniesieniu napięcia o 1,4V (2*1n4148) układ działa poprawnie.
    Przy jednej diodzie możliwe bylo porównywanie napięć ale nie przy ich równości ale dużo prędzej (nie chodzi tu o histerezę).
    Zmieniłem jeszcze rezystor R20 na 68k a R21 na 6,8M

Pozdrawiam.

• #98 31 Maj 2008 22:06
    Robertinus
    Poziom 13  

Panowie, minęło kupę czasu i zapewne już jesteście osłuchani.
    Jak tam Wasze wzmaki ?, jak scena i stereofonia ?
    Czy nie było problemów ze stabilnością układu ?
    Może jakieś recenzje ?

• #99 31 Maj 2008 22:42
    jot3pe
    Poziom 14  

Robertinus napisał:
    Panowie, minęło kupę czasu i zapewne już jesteście osłuchani.
    Jak tam Wasze wzmaki ?, jak scena i stereofonia ?
    Czy nie było problemów ze stabilnością układu ?
    Może jakieś recenzje ?

Ja również obserwuję ten temat i tak samo jak kolega jestem zainteresowany opiniami użytkowników którzy wykonali tenże wzmacniacz

Mam natomiast pytanie czy zastosowanie transformatora toroidalnego jest kwestią krytyczną w tym wzmacniaczu? Czy zastosowanie trafa z kształtek EI bardzo pogorszy parametry?

• #100 31 Maj 2008 23:08
    irek2
    Poziom 40  

rodzaj zasilacza nie ma wplywu na mierzalne parametry wzmacniacza ma wplyw tylko na moc wyjsciowa.

• #101 31 Maj 2008 23:23
    satariel666
    Poziom 16  

Jak ja dawno tu nic nie pisałem :)
    Rodzaj zasilacza jak pisze Irek nie ma zbytniego wpływu na parametry na wyjściu.
    Zbytniego jeżeli jest wykonany porządnie z odpowiednich materiałów.
    Bo chyba nikt nie będzie pakować do takiego wzmaka aluminiowego trafa
    ze starego Rubina który buczy gorzej jak stado szerszeni :)

Ze stabilnością układu miałem trochę problemów. Czasem się skurczybyk
    potrafił wzbudzać coś poszło z dymem ale problem sprowadza się raczej
    do jakości użytych materiałów i odpowiedniego poprowadzenia masy.
    Na wszystko jest jakiś sposób :)

• #102 03 Cze 2008 23:07
    20Hz
    Poziom 11  

Temat powstały z popiołów. Nie myślałem że kiedyś padną tu jeszcze jakieś pytania :).

Ja początkowo miałem problemy ze wzbudzeniem się wzmaka. Generował sin 10MHz ale bez pożarów. Było to także przyczyną buczenia i innych dziwnych historii. Problem rozwiązały 2 kondensatory 390pF :). Od tamtego czasu zero problemów.
    Dopracowania wymagały oczywiście pewne elementy: korekcja napięcia stałego na wejściu, sterowania triaków...
    Mimo tych małych problemów wzmak chodzi bezawaryjnie i problematycznie. Przeżył nawet skoszenie jednego z podwójnych tranzystorów.

Ze wzg. na duże prądy spoczynkowe latem nagrzewa się dość mocno i zabezpieczenie ustawione na 50°C może się włączyć. No ale prądy można zawsze zmniejszyć.

Moja wersja doczekała się ażurowych blach góra/dół - 3000 otworów wierconych ręcznie 8-O. Czekają na zamontowanie aluminiowe rączki. Wskaźniki wysterowania też udało się dokończyć - po przebojach :D.

>> jot3pe
    Trafo toroidalne to często wygoda - nic poza tym, może oprócz solidności wykonania bo to najważniejsze.

Co do dźwięku to niestety nie słuchałem na niczym rewelacyjnym, może już niedługo się to zmieni. Na sprzęcie który miałem okazje podłączyć - kolumny - efekt zawsze ten sam. Rewelka na basie, kontrola ale bez utraty głębi i uderzenia. Wysokie niestety zależne od przetworników.
    Jakby ta recenzja nie brzmiała szczerze polecam :D.

Z tego co mi wiadomo jestem jednym z 3-4 właścicieli tego projektu - a szkoda :|.

Pozdrawiam.

• #103 03 Cze 2008 23:30
    Robertinus
    Poziom 13  

Gdzie dokładnie wstawiłeś te 390pF ?
    Szkoda, że nigdzie nie można znaleźć rzetelnej recenzji z odsłuchów i porównań tej końcówki.
    Ostatnio jak u kumpla posłuchałem jakiegoś wzmaka wykonanego na zamówienie, jak usłyszałem ten dźwięk wypełniający całe pomieszczenie, zupełnie oderwany od kolumn i przemieszczający się aż za słuchacza to stwierdziłem, że właśnie to jest to czego szukam.
    Niestety wzmak o którym piszę ma celowo pozacierane symbole elementów i raczej nie da się go sklonować. );

• #104 04 Cze 2008 03:31
    satariel666
    Poziom 16  

20Hz napisał:
    Temat powstały z popiołów. Nie myślałem że kiedyś padną tu jeszcze jakieś pytania :).

Ja początkowo miałem problemy ze wzbudzeniem się wzmaka. Generował sin 10MHz ale bez pożarów. Było to także przyczyną buczenia i innych dziwnych historii. Problem rozwiązały 2 kondensatory 390pF :). Od tamtego czasu zero problemów.
    Dopracowania wymagały oczywiście pewne elementy: korekcja napięcia stałego na wejściu, sterowania triaków...
    Mimo tych małych problemów wzmak chodzi bezawaryjnie i problematycznie. Przeżył nawet skoszenie jednego z podwójnych tranzystorów.

Ze wzg. na duże prądy spoczynkowe latem nagrzewa się dość mocno i zabezpieczenie ustawione na 50°C może się włączyć. No ale prądy można zawsze zmniejszyć.

Moja wersja doczekała się ażurowych blach góra/dół - 3000 otworów wierconych ręcznie 8-O. Czekają na zamontowanie aluminiowe rączki. Wskaźniki wysterowania też udało się dokończyć - po przebojach :D.

>> jot3pe
    Trafo toroidalne to często wygoda - nic poza tym, może oprócz solidności wykonania bo to najważniejsze.

Co do dźwięku to niestety nie słuchałem na niczym rewelacyjnym, może już niedługo się to zmieni. Na sprzęcie który miałem okazje podłączyć - kolumny - efekt zawsze ten sam. Rewelka na basie, kontrola ale bez utraty głębi i uderzenia. Wysokie niestety zależne od przetworników.
    Jakby ta recenzja nie brzmiała szczerze polecam :D.

Z tego co mi wiadomo jestem jednym z 3-4 właścicieli tego projektu - a szkoda :|.

Pozdrawiam.

Moja obudowa jest z stali nierdzewnej, przedni panel z mosiądzu, trafo mam też toroid ze względu tylko na wygodę, 1,2kw na 4 końcówki :>
    Od dawien dawna skrobie przedwzmacniacz ze sterowaniem do potencjometrów alpsa z silniczkami. Pierwotnie miało być wszystko w jednej obudowie ale stwierdziłem, ze origami nie robię :)
    Idzie mi to wolno bo z mikrokontrolerów nie jestem zbyt mocny :>
    Mam 4 lampki jak je to nazywają "magiczne oko" lol i planuje je tam upchać. A całość do kupy mi dopiero dawała popalić szczególnie z przedwzmacniaczem na ECC82. Ale wszystko ra dade :)

Rozumiem, ze te kondensatory dałeś na wyjściu?

Od tych 3k otworów to chyba 2 wiertarki zajechałeś i ze 20 wierteł :P

Co do sprawdzenie sprzętu na dobrym obciążeniu to miałem okazje pomęczyć na nim Waterfall Victoria i w sumie nie da się tego opisać :)

Chyba główna zaletą tego wzmaka jest szybkość zmian na wyjściu.

Właściciele?
    No ja znam nas trzech :)

• #105 04 Cze 2008 21:36
    20Hz
    Poziom 11  

Nie chciałbym nikogo zmylić ale kondy poszły pomiędzy B-C tranzystorów sterujących z układu "super wtórnika" (T16,T17?) myślę, że zapoznani z konstrukcją wiedzą o co chodzi. Nie należy jednocześnie schodzić z ich wartością poniżej 330pF - niech wieść niesie kto to wymyślił :lol:.
    Blacha pochłonęła jedną wkrętarkę i 2 wiertła - w całej ich długości :twisted:.
    Myślę, że nie wyszło najgorzej:

>>satariel666
    Mój można obejrzeć :wink::
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic738014-0.html

• #106 05 Cze 2008 00:02
    irek2
    Poziom 40  

To pozycz ten wzmak od kumpla i posluchaj u siebie, gwarantuje ze juz dzwiek nie oderwie ci sie od kolumn bo brzmienie to glownie ich zasluga a tylko niewielka wzmaka.

• #107 05 Cze 2008 00:43
    Robertinus
    Poziom 13  

irek2 napisał:
    To pozycz ten wzmak od kumpla i posluchaj u siebie, gwarantuje ze juz dzwiek nie oderwie ci sie od kolumn bo brzmienie to glownie ich zasluga a tylko niewielka wzmaka.

Heh, nie tak hop, odsłuch był połączony z porównywaniem innych końcówek mocy, które poległy z kretesem w porównaniu z tym wzmakiem.
    Różnica w scenie była kolosalna.
    Jednym z porównywanych wzmaków był ten na HexFetach z elektora, brzmiał poprawnie, ale scena była płaska i jakby okrojona po bokach, kumpla wzmak natomiast powodował, że dźwięk był wszędzie, dobrze zlokalizowany i dający niczym nie ograniczony pełen obraz, bywało, że odwracałem głowę bo słyszałem "coś" za plecami.
    Na wzmaku Giesbertsa, innej końcówce na hexfetach oraz na końcówce Struss Q tego efektu prawie nie było. :cry:

• #108 05 Cze 2008 04:49
    satariel666
    Poziom 16  

@ 20Hz
    Nie no to już wiem o co ci chodzi :)
    Jednak u mnie nie było to potrzebne.
    Tego 20Hz na obudowie to jednak nie mogłeś sobie odpuścić :)

Ja zdecydowanie nie wywiercę sobie satariel666 bo bym 5 wiertarek zajechał :)

Nawet nie widziałem tego twojego tematu bo jak już pisałem wcześniej dawno tu nie zaglądałem.

Może ja i kiedyś się pokuszę o publikację co bardzo rzadko robię :>
    Skromność mi doskwiera :)

U mnie też rama składa się z profili aluminiowych, reszta stal nierdzewna polerowana i przedni panel mosiądz 6mm.
    Górną płytę planuje kiedyś zanieść do pracy i porobić nie tyle otwory co
    wyfrezować podłużne kanałki i jako, ze mnie operator CNC i pracuje
    w zakładzie pełnym maszyn to dla mnie problem z taką obróbką
    to kwestia straconej nocy i napisania programu.
    Ja akurat z obróbką metali nie mam najmniejszego problemu.
    Ale prościej chyba kupić gotową blachę perforowaną.

U mnie są dwa radiatory z żebrami wzdłużnie do siebie tyłem przyłożone
    w samym środku obudowy a trafo w lewym kącie. Swoistego rodzaju
    kanał i z początku malutki wentylator do wymuszenia obiegu powietrza.
    Elektronika też piętrowo.

Powiedz mi co jest z tymi hurtownikami, ja szukając ostatnio bezszwowej
    rury nierdzewnej przedzwoniłem całą Polskę wzdłuż i w szerz i albo nie chcą gadać z detalicznymi odbiorcami albo cena kosmos albo ilość kosmos.
    Zapragnęły mi się kolektory wydechowe do mojej Yamahy V-max .
    Ostatecznie udało mi się. Pogadałem z zaopatrzeniowcem u siebie w zakładzie i zamówiłem przez firmę.
    Inaczej nie ma szans chyba, ze jakaś okazja na allegro.
    Ja swoją blachę zamawiałem w zakładzie w którym robią parapety lol :)

Z elektroniką też miałem kilka problemów.
    Końcowe 2SC2922 i 2SA1216 są nie do dostania w Polsce.
    To co sprzedają w Poltronicu albo w Aprovi to szmelc który po rozbiciu
    ma strukturę 2mmx2mm!
    Ostatecznie swoje sprowadziłem z Malezji przechodząc gehennę z celnikami mimo faktury i napisu "non comercial value"!
    Ech szkoda gadać.

Ja swoje płytki trawiłem sam a nie słuchaj innych bo u mnie na przednim panelu jest tylko sam wyłącznik zasilania i to jest to :)
    Taki wielki okrągły ze stali nierdzewnej jak do dzwonka do drzwi :)

Kiedyś miały być jeszcze potencjometry ale stwierdziłem, że przejdę na minimalizm :)

• #109 05 Cze 2008 09:39
    20Hz
    Poziom 11  

>>satariel666
    Gdybyś miał wywiercić 1500 myślę, że też byś sie skosił :wink: na logo. Poza tym nie jest to aż tak widoczny element więc myślę, że nie wyszła bm-ka z białymi pasami na masce.
    Teraz już nie pamiętam dlaczego wierciłem :|. Początkowo miły być duże okna i wklejona blacha perforowana w nie ale chyba odstraszyła mnie cena tej blachy ?70zl? za arkusz 50*50cm - czyli zużyłbym 2.
    Sama blacha perforowana ma jeden mankament - jest perforowana na całej powierzchni.
    Fasolki w KO - będzie zabawy :wink:.
    Ja większość materiału po prostu mogłem zdobyć inaczej zakup blach 3mm, 5mm lub płaskowników grubości 10mm jest a-wykonalny no chyba ze cały arkusz i kilkaset kilo.
    Ogólnie w Polsce (niestety trzeba to napisać) jest problem ZE WSZYSTKIM na sztuki. Jedyni w miarę łatwo dostać profile alu. Aktualnie kończę budowę monitorów. Tylko jedna hurtownia w BDG sprzedała mi detaliczną według nich ilość MDF - 2*2m^2. Jak się okazało materiał najprawdopodobniej jest trefny i skrzynie się rozsycha. Chce ją obkleić sklejką "flex" ale problem identyczny... :evil:.

Ja musiałem kompensować pasmo przenoszenia najprawdopodobniej ze wzg. na wymianę praktycznie wszystkich tranzystorów :D. O oryginalnych końcowych nawet nie myślałem, a w sklepach faktycznie szajs. Ja miałem trany prosto z fabryki OnSemi

• #110 05 Cze 2008 10:26
    Robertinus
    Poziom 13  

2SC2922 i 2SA1216 zarówno w podróbach jak i oryginały obecnie mają w Poltronicu
    http://www.poltronic.com.pl/

Jestem ciekaw co zastosowaliście zamiast 2N2914 i BFX36, bo ich dostępność to dopiero graniczy z cudem.

• #111 05 Cze 2008 16:47
    satariel666
    Poziom 16  

@ 20Hz
    Akurat w moich okolicach z MDF nie ma problemu, za to ze wszystkim innym jest :)

Wiesz dlaczego miałeś problemy z kompensacją pasma?
    Spójrz w datasheets i zobacz na parametr "curent gain, bandwidth product"
    Zobacz, trzykrotnie wyżej wskakuje mimo dwukrotnie mniejszej wartości prądu kolektora i napięcia CE.
    W moim mniemaniu a mogę się mylić wartości powyżej 10MHz nie są mile widziane w aplikacjach audio.
    "Switching characteristics", zobacz ile Sanken go zostawia w tyle.
    Ogólnie bardziej dostepny zamiennik ale Giesberts nie bez powodu
    zastosował te Sankeny.
    Porównanie zakończ na analizie charakterystyk a już będziesz wszystko wiedział.
    Ogólnie ten wzmak jest zaprojektowany labolatoryjnie pod określone, ściśle ze sobą współpracujące elementy. Jakiekolwiek zmiany = kłopoty :)

Dodano po 5 [minuty]:

Robertinus napisał:
    2SC2922 i 2SA1216 zarówno w podróbach jak i oryginały obecnie mają w Poltronicu
    http://www.poltronic.com.pl/

Jestem ciekaw co zastosowaliście zamiast 2N2914 i BFX36, bo ich dostępność to dopiero graniczy z cudem.

Tiaaa na Robotniczej w niedziele we wrocku na stoisku Poltronica sprzedawca
    też twierdził, że są to oryginały :P
    Najlepiej mieć ze sobą wagę precyzyjną. Oryginał Sankena powinien
    ważyć 18g.

Zamiast 2N2914 i BFX36 zastosowałem 2SC3381 i 2SA1349(tutaj pomysł zn21, pozdrawiam :) ) które są dosyć tanie i przystępne i wcale nie gorsze aż tak :)

2N2914 i BFX36 owszem można dostać, na stronie producenta chyba po 40 funtów, powodzenia :)

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150121703371&indexURL=

• #112 05 Cze 2008 17:53
    20Hz
    Poziom 11  

Cytat:
    Zamiast 2N2914 i BFX36 zastosowałem 2SC3381 i 2SA1349(tutaj pomysł zn21, pozdrawiam ) które są dosyć tanie i przystępne i wcale nie gorsze aż tak

(kurcze nie wiem jak zatytułować cytat ksywą autora :?)

Dokładnie tak jak pisze satariel666 ja też skorzystałem z tej podpowiedzi. Wymieniałem także sterujące ze wzg. na tragiczny rozrzut parametrów MJE.

Co do Ft Sanken'ów i OnSemi to prównywałeś NPN do PNP :cunning: porównując parami NPN i PNP różnice nie są aż tak znaczne. Odczytując "pisane" Ft różnice są ale Sanken podaje typ. a OnSemi min.
    Analizując wykresy możemy odczytać Sanken/OnSemi: 40/44 i 50/53 Mhz i należy pamiętać, że jest różnica Vce na korzyść OnSemi.
    Problemem OnSemi jest drastyczne zmniejszenie się pasma dla większych prądów :?. To też ma mały wpływ bo wzmacniacz się wzbudzał na prądach spoczynkowych.
    Problemem była raczej wymiana sterujących, te zastosowane przeze mnie mają 3x większe pasmo :wink:. i to właśnie te tranzystory są kompensowane. Problem wyglądał tak, że wzmacniacz w otwartej pętli wykazywał pik wzmocnienia przy częstotliwości ok. 10Mhz tam też wypadał najmniejszy zapas fazy - to tak akademicko :D.
    Więc ja stawiam na sterujące które najprawdopodobniej powodowały zbyt szybkie odcinanie końcowych.
    Wiem, pamiętam proponowałeś wtedy wspólne zamówienie na Sankeny - "mea culpa" :)

>>Robertinus
    Jeśli w sklepie są jakieś przesłanki lub jawnie 8-O mówi się ze są podróby i oryginały to najprawdopodobniej są same buble :D.

• #113 05 Cze 2008 21:38
    irek2
    Poziom 40  

Robertinus czyli taki rodzaj odsluchu i wnioski ktore piszesz wykazuja ze z tym wzmakiem jest cos nie tak :)
    Ja rozumiem ze Ci sie najbardziej podobal jego odsluch ale podchodzac do tego akademicko to wlasnie ten wzmacniacz jest anomalia i powinien byc traktowany jako wadliwy :)

Strasznie nie lubie wymyslnych audiofilskich wzmanciaczy w ktorych kazda zmiana tranzystora powoduje rozjechanie stabilnosci i parametrow wzmacniacza. To samo jest z symasymem ktory po wsadzeniu toshib wzbudza sie na dzien dobry a korekcja kondensatora w sprzezeniu zwrotnym wcale nei zalatwia sprawy do konca. Nie wiem po co konstruowac takie wzmaki ktore maja niskosygnalowe pasmo >200khz a przez to same problemy ze stabilnoscia.
    Ja w swoim wzmaku wkladalem kilka roznych typow tranzystor mocy (rozne bipolarne, darlingtony czy pary darlingtona a nawet mosfety) i sygnalowych jak bc546, mpsa42 czy 2sc2240 i zawsze wzmacniacz byl stabilny. Glowna zmiana byla glebokosc spzerzenia zwrotnego i wynikajace z tego niewielkie roznice w parametrach.

Jesli ktos dysponuje odpowiednia wiedza i spzretem pomiarowym tosobie ze wzmakami wynalazkami poradzi, problem w tym ze wiekszosc ludzi robi wzmacniacz tylko ze schematu a potem nie wie ze on pracuje niepoprawnie albo jest niestabilny bo u niego pzreciez gra. Za to ktos inny nie moze go uruchomic albo na jego kolumnach dzieja sie cyrki. Dlatego takim wzmacniaczom ja dziekuje bo sa tak nieprzewiodywalne jak audiofile ktorzy ich pragna.

• #114 05 Cze 2008 22:47
    Robertinus
    Poziom 13  

irek2 napisał:
    Robertinus czyli taki rodzaj odsluchu i wnioski ktore piszesz wykazuja ze z tym wzmakiem jest cos nie tak :)
    Ja rozumiem ze Ci sie najbardziej podobal jego odsluch ale podchodzac do tego akademicko to wlasnie ten wzmacniacz jest anomalia i powinien byc traktowany jako wadliwy :)

Heh, ta wada podobała mi się niezmiernie, jeśli tak ma brzmieć wadliwy wzmacniacz to nie mam nic przeciwko takim wadom.
    Nie szukając daleko to przecież wzmacniacze lampowe też mają takie fajne brzmienie właśnie dzięki swej niedoskonałości i zniekształceniom, więc akademicko to pewnie też jest niewypał.

irek2 napisał:
    Strasznie nie lubie wymyslnych audiofilskich wzmanciaczy w ktorych kazda zmiana tranzystora powoduje rozjechanie stabilnosci i parametrow wzmacniacza. To samo jest z symasymem ktory po wsadzeniu toshib wzbudza sie na dzien dobry a korekcja kondensatora w sprzezeniu zwrotnym wcale nei zalatwia sprawy do konca. Nie wiem po co konstruowac takie wzmaki ktore maja niskosygnalowe pasmo >200khz a przez to same problemy ze stabilnoscia.

Ten wzmak pracuje u kumpla już kilka latek i nigdy nie było z nim najmniejszych problemów i nigdy nie miał skłonności do wzbudzania, ktoś kto go dla kolegi zbudował podobno dostrajał go do upodobań właściciela.
    Nie neguję tego co piszesz bo się na tym doskonale znasz, ale nie zmienia to faktu, że właśnie takie brzmienie mi odpowiada.
    Kolumny to JM LAB Reference 5.1 z dedykowanymi subami, więc bardzo przezroczyste i wymagające.

• #115 05 Cze 2008 23:00
    sheeeep
    Poziom 25  

Cytat:
    Kolumny to JM LAB Reference 5.1 z dedykowanymi subami, więc bardzo przezroczyste i wymagające.

Myślę że kolumny estradowe mają o wiele większe wymagania :) Niektóre zjeżdzają czasem bardzo mocno z impedancją. Chodź przeźroczyste nie są :D

Generalny wniosek z całego tematu jest jeden:
    To się lubi, co się ma :D

A pozatym to wsumie to po co budować wzmacniacze tak jak to irek stwierdził skomplikowane i przekombinowane, jak równie audiofilskie mogą być wzmacniacze PASS-a które przynajmniej na schematach są proste jak układy na ne555.

• #116 05 Cze 2008 23:25
    Robertinus
    Poziom 13  

sheeeep napisał:
    A pozatym to wsumie to po co budować wzmacniacze tak jak to irek stwierdził skomplikowane i przekombinowane, jak równie audiofilskie mogą być wzmacniacze PASS-a które przynajmniej na schematach są proste jak układy na ne555.

Wszystko pięknie, tylko nie każdy ma ochotę mieć piec, który na biegu jałowym nagrzewa się do 60st.C i żre prąd jak grzejnik elektryczny.
    Jednak na klasę A jeszcze mnie nie stać.
    A schematy Passa owszem, bajecznie proste są.

Co do skomplikowania wzmacniacza o którym piszę to jest ono przeciętne, w sumie wygląda na dość prosty, niestety pozacierane symbole elementów mocno komplikują klonowanie.

• #117 06 Cze 2008 02:57
    satariel666
    Poziom 16  

20Hz
    No widzisz mój błąd, dobrze, ze mnie poprawiłeś, mniejsza o to ważne, że wiesz o co mi chodzi. Problem masz oczywiście przez sterujące bo nie były one dobrane tak jak w oryginale i tutaj do tego samego zmierzamy :)
    Widzisz miałeś pik przy 10MHz, no pomyśl dlaczego :)
    Z twoją teoria się do końca nie mogę zgodzić, pomyśl na inną możliwością :>
    Chociaż z tym zbyt szybkim, może może, jeden nie nadążał za drugim.
    Ciekaw jestem jakbyś wstawił końcowe Sankeny.
    Sądzę że problem by znikł :>
    Ale sobie możemy gdybać do przyszłego lata :)

Reasumując widzę, ze tak jak ja masz skłonności do uprzykrzania sobie życia
    poprzez wnikliwą komplikacje racjonalnych działań typowo ludzkich :)

I zaczynają się znów pytania po co budować takie wzmacniacze, ech..
    Dla mnie po to żeby właśnie sobie uprzykrzać życie bo mnie to rajcuje :>
    Tyle.

Irek stary konserwatysta no cóż każdy ma swój styl i upodobania.
    Niektórzy lubią rzeźbić w gównie inni nie, że tak brzydko się wyrażę :>
    Jednak są na tym świecie ludzie którzy uwielbiają wadliwe anomalie (podoba mi się ten termin wybitnie).

Ja swój zbudowałem i dla siebie nie potrzebuje nic innego bo po co.
    Mam zaczęty projekt Millenium Crescendo i kiedyś go skończę bo przyda mi się kompaktowa końcówka o dobrych parametrach :>

• #118 06 Cze 2008 18:36
    sheeeep
    Poziom 25  

Cytat:
    Wszystko pięknie, tylko nie każdy ma ochotę mieć piec, który na biegu jałowym nagrzewa się do 60st.C i żre prąd jak grzejnik elektryczny. Jednak na klasę A jeszcze mnie nie stać.

Przy mocach audiofilskich, które nie idą w setki wat to chyba nie jest problem, ani w kwh ani w budowie... A jak już tak lubicie słuchać muzyki w genialnych warunkach :) to można to potraktować jak dobrą butelkę wina. Chcę posłuchać, włączam, 200W idzie w powietrze a ja się cieszę pięknem muzyki.

PS. Twój PCet też się nagrzewa do 60 stopni na biegu jałowym :) i w dodatku szumi :D

• #119 06 Cze 2008 21:53
    Robertinus
    Poziom 13  

sheeeep napisał:
    A jak już tak lubicie słuchać muzyki w genialnych warunkach :) to można to potraktować jak dobrą butelkę wina. Chcę posłuchać, włączam, 200W idzie w powietrze a ja się cieszę pięknem muzyki.

PS. Twój PCet też się nagrzewa do 60 stopni na biegu jałowym :) i w dodatku szumi :D

Dlaczego piszesz do mnie "lubicie", jeśli masz na myśli audiofili to ja nim nie jestem.
    Widzisz, problem w tym że chcąc posłuchać mogę włączyć i 200W nie pójdzie w powietrze.
    Wystarczy mieć wzmak taki jak ma mój kolega, przynajmniej mi odpowiada jego brzmienie - ach te zniekształcenia i niedoskonałości konstrukcji. :wink:
    Owszem, mój PC też się nagrzewa i lampka nad biurkiem też, ale po co ma się tak grzać mój wzmak - doświadczyłem, że można inaczej. 8-O

• #120 07 Cze 2008 11:40
    marosik
    Poziom 15  

warto miec takiego passa zeby miec chociaz porownanie. Ja mam pozyczonego i jestem bardzo zadowolony ze moge go czasem posluchac :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME