Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się oblicza zasięg mając pewne dane na t. nadajnika?

04 Sty 2006 08:21 1898 13
 • Poziom 26  
  Mam problem z takim użądzeniem :
  częstotliwość nadawania 433.92Mhz
  zasilanie średnie 12V
  pobór 4mA
  RF output power into 50Ohm 7-10 dBm
  max data rage 4Khz
  No i pytanie jak z tego policzyć (lub wyciągnąć największy) ZASIĘG???

  to mod-y telecontrolli
  PS czy żeby wykożystać to w zdalnym sterowaniu (np. samolotu)
  to trzeba coś mu jeszcze dożucić? np koder-dekoder?
 • Poziom 15  
  No wlasnie, dobre pytanie. Przylaczam sie n;) Tez bym sobie obliczyl, chociaz mniej/wiecej.
 • Poziom 18  
  Ciekawy temat.
  Niestety pozostanie bez odpowwiedzi.
  "zasięg" zalezy od tak wielu czynników że niestety nie można go wiarygodnie ustalić metoda matematyczną.
  Dodam że zasieg zależy tez od urządzenia które sygnał odbiera, od jego parametrów i systemu antenowego.
  Zależy od usytuowania przeszkód terenowych i innych elementów oddziaływujących na propagacje.
  Jesli pobóor prądu przy 12V podawany jest na poziomie 4 mA to sam nadajnik może miec moc kilku - kilkunastu mW - a to oznacza zasięg w granicach od kilkudziesięciu metrów do powiedzmy pół kilometra - ale chyba nie o taka odpowiedz chodziło ??
 • Poziom 26  
  No tak .. kilkadziesiąt a pół kilometra to różnica.
  Mi chodzi raczej +/- 30-50 metrów
  Ajak dodam że to ma być na polu bez żadnych pszeszkód i nadajnik z odbiornikiem będą się widzieć
  cały czas (i anteny ok 50cm w nad i odb.)??? (bo to do zdalnie sterowanego samolotu)
  A wie ktoś chociaż jakie NA PEWNO musi mieć parametry nadajnik na takim pustym polu żeby 'zagwarantować' te 200-250-300 metrów???

  Dodano po 2 [minuty]:

  No i oczywiście dość daleko od "cywilizacji" z pilotami
  do samochodów i innym szajstwem ponadto transmisja kodowana by MC145026 (i dekodowana oczywiście
  przy odbiorze)???
 • Poziom 32  
  jezeli to ma byc przestrzen otwarta to porównujac do pilotów zdalnego sterowania np radiolinii napadowej AN200 bedziesz miał te kilkaset metrów czyli ok 200-300 ale to jak Ci juz wczesniej kolega pisał zalezy od wielu czynników np wilgotnosci powietrza itd.Jednak dla niezawodnosci łacza ta moc powinna być zwiekrzona aby samolocikowi sie nic nie stało.Wracajac do pilotów radiolinii uzywanych jako tzw napadówki robiłem testy zasiegu i przy ziemi pomiedzy budynkami zasieg był strasznie zróznicowany natomiast w przestrzeni otwartej ok 6 m nad ziemią juz osiągałem zaleznie od modelu 200-300m.
 • Poziom 21  
  "Jak się oblicza zasięg mając pewne dane na t. nadajnika?"

  Po to by obliczyć zasięg transmisji radiowej nie wystarcza znajomość "pewnych danych na t. nadajnika". Równie ważna, a możliwe że nawet ważniejsza jest znajomość pewnych danych na t. odbiornika.
  Chodzi głównie o czułość, poziom szumów, rodzaj modulacji, zajmowane pasmo, wymagany stosunek sygnał/szum. O antenach tu nie wspominam, bo zakładam, że byłyby to proste anteny typu unipol.
  Bez znajomości tych danych nie ma mowy o obliczeniu czegokolwiek.
 • Poziom 18  
  Nadajnik, odbiornk, system antenowy jak napisał SP1AQU ale i wiele innych czynników.
  Np. specyfika danej częstotliwości.
  A tak na marginesie ciekaw jestem czy ktos może pokusił sie o stworzenie programu który prynajmniej szacunkowo po podaniu odpowiednich danych bł by w stanie podać jakies "liczby"??? lub spotkał sie z takim kalkulatorem.
 • Poziom 20  
  guliweros napisał:
  A tak na marginesie ciekaw jestem czy ktos może pokusił sie o stworzenie programu który prynajmniej szacunkowo po podaniu odpowiednich danych bł by w stanie podać jakies "liczby"??? lub spotkał sie z takim kalkulatorem.


  No jest taki jeden freeware, ktory nawet nienajgorzej dziala:
  http://www.cplus.org/rmw/english1.html
 • Poziom 28  
  jacynka84 - co do Twoich anten -50cm - co to za anteny? Pamiętaj, że antena musi być przystosowana do danej częstotliwości! To nie jest tak, że pociągniesz kawałek druta i już jest OK - zależność długości anteny (oraz jej typu) ściśle i nierozerwalnie wiąze się z częstotliwością pracy nadajnika / odbiornika.
 • Poziom 26  
  Więc wiem bardzo mało na ten temat...
  jeśli można to poprosze dane na temat jaka antena i z czego powinna być do tego nadajnika i odbiorniika-
  dane na górze.
 • Poziom 26  
  W tym prostym przypadku dlugosc anteny zalezy od tego czy nadajnik ma wyjscie wyosokooomowe czy niskoomowe.
  W przypadku wyjscia wysokoomowego mozna zastosowac antene polfalowa 300:433:2= ½ dł fali (czyli λ) = ok. 33 cm po uwzględnieniu wspołczynnika skrócenia, ale raczej nadajnik ma wyjscie niskoomowe, wiec wtedy nalezy zastosowac antene ¼ fali, a wiec ok. 16,5 cm.
  Tak jak napisal powyzej kolega, stosowanie innej dł. anten skutkuje niedopasowaniem, a wiec sygnal z takiej anteny (nawet dluzszej) jest slabszy niz z anteny rezonansowej. Sygnal z anetny dluzszej zawsze bedzie silniejszy, ale pod warunkiem, ze miedzy antene a nadajnik wstawi sie uklad dopasowujacy. Jest to przewaznie cewka (niekoniecznie zamontowana szeregowo). Ale dostrojenie takiego ukladu bez wiedzy i przyrzadow jest niemozliwe i moze sie udac tylko przypadkiem. Tak wiec zabieranie sie amatorow za budowanie anten dookolnych z zyskiem (czyli dluzszych niz ¼ fali) przewaznie konczy sie niepowodzeniem z powodu braku jednej z dwoch rzeczy (wymienionych powyzej) niezbednych do tego zeby taka antene dopasowac.
  Powyzsze w calej rozciaglosci stosuje sie takze do anten odbiorczych. Szczegolnie jest to wazne w zakresie UKF. Na falach dlugich, srednich i czesciowo na krotkich zamiast odbiorczej anteny rezonansowej mozna zastosowac anetne "long wire", a wiec po prostu kawal dlugiego drutu. Na UKF tego zrobic sie nie da. Tzn mozna, ale skutek bedzie marny.
 • Poziom 26  
  Antena 50Ohm zdaje się i na mod AM 433 Mhz moduły nadawcze telecontrolli. to możesz zapodać coś konkretnego .to do modelu wolno latającego 300-400 m
  zasięgu musze otrzymać . a może jakiś wzmacniacz sygnału AM znasz??? ponadto: mówisz 16.5 cm do 50Ohm?
 • Poziom 26  
  jacynka84 napisał:
  Antena 50Ohm zdaje się i na mod AM 433 Mhz

  Rodzaj modulacji i typ anteny nie maja ze soba NIC wspolnego. Dlugosc anteny wiaze sie wylacznie z czestotliwoscia nadajnika. Moim zdaniem modulacja FM czy jakas cyfrowa bylaby lepsza od AM, ale to wymaga zastosowania zupelnie innego nadajnika i zupelnie innego odbiornika.
  jacynka84 napisał:

  300-400 m zasięgu musze otrzymać

  To zalezy od tego jak dobry odbiornik jest w tym modelu. Jesli jest tam rposty odbiornik bezposrednego wzmocnienia to oczywiscie bedzie znacznie gorzej niz w przypadku zastsowania odbiornika superheterodynowego (czyli z przemiana czestotliwosci)
  jacynka84 napisał:
  a może jakiś wzmacniacz sygnału AM znasz???

  Masz pewnie na mysli wzmacniacz mocy nadajnika. Nie wolno takich stosowac. Ani przerabiac fabrycznych ukladow do sterowania modeli. Mozna je tylko dostroic i dopasowac. (choc przewaznie nic to nie daje, bo sa fabrycznie zestrojoine i dopasowane)
  jacynka84 napisał:
  ....mówisz 16.5 cm do 50Ohm?
  Mowie, ze dla tej czestostliwosci taka dlugosc anteny to bedzie okolo 50 Ω, a wiec powinna byc w miare dobrze dopasowana czyli wypromieniowywac moc nadajnika bez wiekszych strat. A po stronie odbiorczej tez powinna byc dobrze dopasowana do wejscia odbiornika. Jesli jest to model plastikowy to do anteny nalezy dodac przeciwwage o tej samej dlugosci (moze byc wmontowana do srodka modelu).O ile antena to raczej sztywny drut (np sprycha rowerowa) to przeciwwaga moze byc z dowolnego kawalka kabelka izolowanego badz nie (aby tylko nie byl zwiniety ani mocno pozaginany a w przypadku braku izolacji nie dotykal do czesci metalowych). Przeciwwage laczy sie z oplotem kabla zasilajacego antene w miejscu jej zainstalowania. Dlugosc dolaczenia przeciwwagi zawsze wlicza sie do jej dlugosci. Jesli antena jest bezposrednio dolaczona do nadajnika, a nadajnik jest w metalowej obudowie, to mozna pominac przeciwwaga, bo jest nia obudowa nadajnika. (wykorzystuje sie to w recznych radiotelefonach - blednie nazywanych krotkofalowkami).