Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne instalacje - EIB, Dupline, Tebis

praktyk19 24 Lis 2006 15:23 25800 45
  • #31 24 Lis 2006 15:23
    Raaf
    Poziom 21  

Niedawno byłem na prezentacji firmy: http://www.emiter.net.pl/
    Tańsza alternatywa jeślichodzi o kasę i prostsza jeśli ktoś ma problemy z programowaniem sterowników PLC

• #32 07 Gru 2006 00:56
    andrzejx
    Poziom 2  

Zgadzam się, że system EIB jest bardzo kosztowny, ale daje też dużo satysfakcji z urzytkowania. W swoim domu zautomatyzowałem wszystko co sie dało. Zintegrowałem sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym i dostępem, kamerami, żaluzjami, zasilaniem awaryjnym, podlewaniem ogrodu, systemem multiroom (nagłośnienie) jak również dostępem przez LAN i WAN do systemu, itd.
    Zapewniam, że jeżeli ktoś nie dysponuje kwotą 100'000zł w górę, niech się nie bierze za EIB, chyba, że chce mieć namiastkę inteligentnego budynku.

• #33 07 Gru 2006 13:26
    grudziu
    Poziom 15  

andrzejx napisał:
    Zgadzam się, że system EIB jest bardzo kosztowny, ale daje też dużo satysfakcji z urzytkowania. W swoim domu zautomatyzowałem wszystko co sie dało. Zintegrowałem sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym i dostępem, kamerami, żaluzjami, zasilaniem awaryjnym, podlewaniem ogrodu, systemem multiroom (nagłośnienie) jak również dostępem przez LAN i WAN do systemu, itd.
    Zapewniam, że jeżeli ktoś nie dysponuje kwotą 100'000zł w górę, niech się nie bierze za EIB, chyba, że chce mieć namiastkę inteligentnego budynku.

jakiś czas temu szukałem alarmu który działa w sieci EIB, nic nie znalazłem. Mógłbyś mi podpowiedzieć jaki alarm masz zamontowany?
    może być opisał jakie elementy wchodzą w skład Twojej instalacji?
    czy wszystko działa pod EIB? czy widać obniżenie kosztów eksploatacyjnych?
    pzdr

• #34 07 Gru 2006 18:24
    andrzejx
    Poziom 2  

Alarm nie jest typowo EIB, ale dało się zintegrować sygnały z czujników okiennych, bram, rolet, drzwi i innych. Alarm "wie" kiedy okno jest otwarte, a kiedy tylko uchylone. EIB wie też w jakiej pozycji są poszczególne rolety z dokładnością do 1%. Zastosowałem alarm Paradox z klawiaturami graficznymi (http://www.alarmy.sklep.pl/szczegoly.php?id=231), tak, że zawsze wiem co gdzie jest otwarte, a Veluxy dachowe mogę zdalnie zamknąć elektrycznie i nie trzeba biegać po domu i wszystkiego sprawdzać. Z resztą jak nie zamknę Veluxów to jak zacznie padać lub wiatr przekroczy 15m/s to się same zamkną:) Czy są mniejsze koszty nie wiem, bo to nowy dom i nie mam skali porównawczej. Ujmę to jednak tak: Jeżeli pieniądze które wydałem na EIB wpłaciłbym na lokatę i został przy tradycyjnych instalacjach, to z pewnością odsetki pokryły by różniece w kosztach eksploatacji i pewnie jeszcze by zostało!:) Trudno mi też powiedzieć ile prądu kosztują utrzymaywane w ciągły ruchu komputery zdalnego dostępu, monitoringu, systemu nagłosnienia itd. gdyż ogrzewanie mam oparte na pompie ciepła.
    Pierwsze rachunki za prąd i gaz jednak mnie pozytywnie zaskoczyły.
    Dla domu ok 600m2 za 2-miesiące 1000zł za prąd i 57zł za gaz:)

• #35 23 Sty 2007 19:34
    Bern123
    Poziom 2  

Raaf napisał:
    Niedawno byłem na prezentacji firmy: http://www.emiter.net.pl/
    Tańsza alternatywa jeślichodzi o kasę i prostsza jeśli ktoś ma problemy z programowaniem sterowników PLC

Tak, zgadzam sie w 100%.
    Do tego maja 2 mniejsze systemy ktore mozna uzywac w istniejacych budynkach.
    Naprawde jest w czym wybierac - dla kazdego cos milego.

• #36 19 Gru 2007 22:02
    marekch
    Poziom 2  

Witam. Od niedawna uczę się o inteligentnych instalacjach, szczególnie Tebis i EIB. Zaciekawiło mnie to, dlatego postanowiłem napisać prace magisterską pt."Projekt inteligentnego sterowania klimatu pomieszczeń w systemie EIB".
    Wykonam jakieś stanowisko badawcze ze stacją pogodową i dołączę do tego sporą dawkę teorii. Jeżeli miałby ktoś coś o regulacji klimatu, elementach do tego potrzebnych itd. to bardzo proszę o zamieszczanie tego na forum. Na pewno nie tylko mi się przyda. A za kilka tygodni i ja powinienem mieć czym się dzielić. Oby :-)

Dodano po 50 [sekundy]:

• #37 22 Gru 2007 07:10
    Waldek.rj
    Poziom 15  

Witam czy jest możliwe zrobienie czegoś na "logo" nie chodzi mi o typowy dom inteligentny ale o coś co będzie sterowało roletami i światłem (bez alarmu) ewentualnie ogrzewaniem?

• #38 22 Gru 2007 09:53
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Oczywiście, że jest możliwe.
    Wszystko znajdziesz np. w ofercie Legranda.

• #39 23 Gru 2007 12:41
    Waldek.rj
    Poziom 15  

Wita czy ktoś się orientuje ile by mnie wyszło coś takiego dla domku 130m^2 dla oświetlenia, ogrzewania, rolet, nie będzie alarmu i gniazdek-sterowanych w systemie
    pozdrawiam

• #40 24 Sty 2008 23:28
    strus148
    Poziom 9  

zrobienie czegoś takiego na logo jest możliwe, co do sterowania ogrzewaniem to nie jestem pewien. w zaleznosci od tego czy sterowanie tylko wlacz wylacz piec, czy wlacz wylacz zawor na elemencie wykonawczym.

z tego co sie orientuje w Polsce nie ma certyfikatu na instalacje alarmu w systemie EIB-KNX. Jesli chodzi o cene (wspominam tu o EIB) to ogromne znaczenie ma dobór urządzen. na rynku jest niesamowicie duza ilosc dostawcow dla tego systemu m.in. ABB, Siemens, Theben. I budując moduly mozna przewidywac i minimalizowac koszt instalacji.

jest jeszcze konkurencyjny system o ktorym tu nikt nie wspomniam - Teletask i Lutron. Sa to znacznie mniejsze systemy niz EIBowski i mniej rozbudowane.

inna sprawa jest ze EiB ma najbardziej rozbudowana baze urządzeń i tzw. bajerow i designow. dlatego duzo producentow wmontowuje w swoje urzadzenia (czesto osobno programowalne) interfejs EiB.

Pozostaje jeszcze sprawa sterowania audio video. poniewaz magistrala eib jest za wolna na przesyl sygnalu av nalezalby poszukac innego systemu ktory by to zapewnia. wiem ze lutron i teletask tez tego nie obsluzy.

stad moje pytanie czy jest jakis ogolny system sterowania av?

pozdrawiam

• #41 29 Sty 2008 07:47
    _Tomaszz
    Poziom 16  

Ja też planuję "ćwierć-inteligentną" instalację w rozsądnych pieniądzach (max +25% zwykłej "wypasionej") i zadałem sobie pytania:
    1. Trzeba określić zadania, jakie taka instalacja ma spełnić; czyli co chcę, a bez czego mogę żyć
    2. Z czym (kim) ma się porozumieć taka instalacja
    3. Co się stanie w przypadku awarii takiego systemu (np po burzy) i jak długo mogę funkcjonować bez niego.
    4. Jak zrealizować sterowanie ręczne
    5. Jak można zrealizować zamianę systemu (za 20 lat ten z dziś będzie nadawał się do muzeum techniki)
    6. Jak zrealizować zmianę na tradycyjną instalację (sprzedaż domu, mnie zabraknie) aby dom mógł funkcjonować beze mnie.
    7. Jak to zrobić, aby system budować etapami: budowa (światło musi być) -> 1-2 lata przy niezbędnej funkcjonalności -> dokończenie i pełna funkcjonalność systemu .
    8. Na końcu - jaki system (lub jaki sterownik) i jaką topologię sieci wybrać biorąc pod uwagę wszystkie w/w.

Odpowiem sobie innym razem...
    ...jak przemyślę...

• #42 19 Kwi 2008 13:57
    piona83
    Poziom 11  

witam.
    mam pytanie przede wszystkim do pana bakkrzysztof ale jeśli ktoś ma jakąś wiedze/doświadczenie to proszę o odpowiedzi

chciałbym się dowiedzieć coś wiecej o intergracji/praktycznym stosowaniu/ rozwiązaniach takich elementów jak:

- gniazdo 1f sterowane i gniazdo 3f sterowane (chodzi tylko o wyłączenie napięcia w tych gniazdach?)

-instalacja przeciwpożarowa
    -oświetlenie awaryjne
    -UPS ( obwód z podtrz. napięcia)

pozdrawiam

• #43 16 Maj 2008 10:13
    robja
    Poziom 14  

Witam,
    Polecam wejście na stronę www.isys.pl tam jest "tania"alternatywa do proponowanych systemów. Pozwala na sterowanie Oświetleniem, Kotłownią, Wentylacją, Kominkiem, Roletami, markizami, bramami automatycznymi i czym sie da.
    Nie płaci się za 1 włącznik i 1 moduł wykonawczy tylko cały sterownik mający 24 wyjścia(do sterowania urządzeniami elektrycznymi), 12 wejść cyfrowych (do podłączenia włączników lub czujników)i 8 wejść analogowych (do podłączenia czujników analogowych róznego typu). System ma zintegrowany wielostrefowy system zabezpieczeń z powiadomieniem sms.
    Można nawet na poziomie PC dopisywać sobie własne moduły oprogramowania i algorytmy obsługi, w oparciu o bierzące stany urządzeń i wielkości zmierzonych przez czujniki

pozdrawiam

• #44 16 Maj 2008 12:53
    Ficek_F
    Poziom 11  

Witam

To mój pierwszy post chociaż forum śledzę od dłuższego czasu. Przechodząc do rzeczy.
    Jestem automatykiem i w tej chwili we własnym domu tworzę instalację inteligentnego budynku, w związku z czym chciałbym podzielić się kilkoma wnioskami.

Zastanawiając się na budową instalacji w moim domu podzieliłem cały proces na dwa podstawowe etapy :

Etap I. Określenie co i jak ma być sterowane

Patrząc na plan budynku wyodrębniłem elementy, które chcę włączyć w system sterowania i w formie tabeli rozpisałem jakich sygnałów sterujących one wymagają.

Obwody sterowane i funkcje systemu

- oświetlenie – z podziałem na oświetlenie górne (sufitowe) i kinkiety, a także na część oświetlenia typu załącz / wyłącz, i część wyposażoną w ściemniacze
    - rolety
    - obwody gniazd zasilających – w większości 1 obwód to wszystkie gniazda w danym pomieszczeniu, w przypadku pomieszczeń z większą liczbą gniazd podział na 2-3 obwody, a także wyodrębnienie oddzielnych obwodów (np. do pralki)
    - współpraca z systemem alarmowym – wykorzystanie czujek i kontaktronów systemu alarmowego (po dwa kontaktrony na skrzydło okienne wykrywające otwarcie i uchylenie okna)
    - ogrzewanie – sterowanie zaworami na rozdzielaczu, współpraca z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi ( w przyszłości)
    - odczyt temperatur wewnętrznych i zewnętrznych
    - stworzenie stacji pogodowej (pomiar ciśnienia, temperatury, wilgotności, nasłonecznienia, wiatru, czujnik zmierzchowy itp.)
    - sterowanie oświetleniem zewnętrznym, podlewaniem ogrodu, bramą wjazdowa, poziomem szamba, podgrzewaniem wejścia i podjazdu
    - wizualizacja budynku na panelu operatorskim i na komputerze
    - możliwość sterowania radiowego
    - dostęp przez Internet
    - ekran kina domowego
    - tworzenie scen świetlnych
    - symulacja obecności
    - obsługa kamer zewnętrznych

Ostatecznie wyszło że system powinien obsłużyć :

- około 200 wejść cyfrowych
    - około 170 wyjść cyfrowych
    - 16-20 wejść analogowych
    - 8 – 16 wyjść analogowych

Etap II. Wybór elementów wykonawczych

Początek był ambitny EIB, LCN lub jakiś inny system inteligentnego budynku. Niestety po zapoznaniu się z możliwościami i cenami nastąpiła szybka weryfikacja.

Ceny systemów były z lekka mówiąc zaporowe, występowały też źródła potencjalnych problemów technicznych związanych z pamięcią, komunikacją pomiędzy urządzeniami, a także tak prozaiczne jak dostępność oprogramowania, które pozwoli zaprogramować dany system.

Drugie podejście zakładało zastosowanie sterownika PLC. Po przeprowadzeniu analiz ostatecznie zdecydowałem się na Siemensa S7-300. Niektórzy powiedzą, że jest dużo innych może lepszych i tańszych sterowników, ale ja wybrałem tak ponieważ :

- od 7 lat pracuje na Siemensie i znam go dobrze
    - mam dostęp do sprzętu i oprogramowania
    - jest to sterownik niezawodny i popularny, który można łatwo zdobyć kupując go np. z „drugiej ręki” na eBay-u lub Allegro.

Wadą rozwiązania z PLC jest to że w większym lub mniejszym stopniu system ten jest systemem scentralizowanym, tzn. zawsze gdzieś jest jednostka centralna, podczas gdy np. w EIB jest to system rozproszony.

Tyle w teorii, a jak wygląda praktyka

Na dzień dzisiejszy kończę układanie instalacji elektrycznej. Dotychczas położyłem prawie 4 km różnego rodzaju kabli : kabel magistrali Profibus DP, skrętkę, alarmowy, zwykły 4x1,5, 3x2,5, wielożyłowy 20x0,5 oraz kilka innych. Całą ta instalację położyłem w 3 osoby pracując tylko w weekendy, a i tak trwało to 7 miesięcy. Wolę nie myśleć ile skasowałaby za to profesjonalna firma i jak by to wykonała.
    Planując taki system trzeba uwzględnić koszty okablowania (niemałe) i robocizny za położenie (jeszcze większe).

Drugą sprawą, która na ogół nie jest przez nikogo poruszana to wielkość rozdzielni elektrycznej. Przy takim systemie gwałtownie wzrasta liczba przewodów, a więc co za tym idzie liczba złączek w rozdzielni do których trzeba te przewody podłączyć. Do tego dochodzą elementy sytemu automatyki, zabezpieczenia, zasilacze itp.

U mnie skończyło się na 2 rozdzielniach , z czego ta na parterze ma wymiary szafy, a mianowicie 1200 mm x 1800mm x 400 mm (szer. x wys. x głęb.) ile będzie miała druga na strychu jeszcze nie wiem, ale szacuje, że 1000 x 1000 x 300 mm.

Na chwile obecną mój sterownik składa się z jednostki centralnej S7-300 CPU315-2DP wraz z kartą pamięci 512kB, modułu wejść cyfrowych 32 DI, modułu wyjść cyfrowych 32 DO, modułu wejść analogowych, karty do komputera oraz panelu dotykowego 5,6”.
    Część tych elementów miałem za darmo z firmy, część kupiłem na aukcjach internetowych.

Oczywiście ta konfiguracja będzie stopniowo rozwijana, aż do „osiągnięcia pełnej sprawności”.

Niemniej twierdzę, że przewidywany przeze mnie koszt całej instalacji zamknie się w połowie ceny jaka musiałbym zapłacić za same elementy w systemie EIB

Na razie to tyle, ale przede mną jeszcze długa droga. Moja żona patrzy na mnie jak na wariata i tylko kiwa głową :D

• #45 01 Cze 2010 01:16
    robja
    Poziom 14  

Mój eHouse jest rozproszony. W pomieszczeniach instalujesz sterowniki pokojowe
    12 wejść cyfrowych, 24 wyjścia cyfrowe, 8 wejść pomiarowych analogowych, dodatkowo jest w tym nadajnik podczerwieni (do sterowania sprzętem HiFi przez sterownik) i odbiornik podczerwieni (do sterowania systemem eHouse z pilota podczerwieni Sony). pomieszczenia mało ważne (garderoby, schowki) można sterować z wolnych wejść i wyjść sąsiedniego sterownika.

Jak ktoś chce być bardzo zdecentralizowany to przekaźniki można umieścić w pomieszczeniu sterowanym (za jakąś małą mobilną szafką) co spowoduje że nie ciągnie się przewodów 230V do 1 rozdzielni - zysk na kablach 230V i robociźnie co najmniej 3-4 razy.

Masa oprogramowania na PC pozwala na zrobienie obrazu dla graficznego panela sterującego w oparciu o własny projekt architektoniczny i elementy systemu.