Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estetyczna regeneracja matrycy LCD

05 Sty 2006 01:58 18713 14
  • Poziom 12  
    Witam...

Przymierzam się do rozbiórki mojej matrycy w laptopie...

chce wymienić w niej świetlówkę i sprobować zlikwidować plamy powstałe na skutek znekształceń (jak myśle) tych folii,polaryzatorów...(jedno minimalnie ciemniejsze miejsce ... w miejscu gdzie byla naklejona z tyly gabeczka miedzy nia wlasnie a obudowa - patrzac od gory pod katem robi sie jasna)

świetlówke chcę wymienić gdyż niezależnie od tego jak długo sie pracuje cały czas podświetlenie jest nierównomierne (po bokach ciemniej) ... jest to bardzo irytujące ...(jedynie przu maksymalnej jasnosci - po 15 minutach jest w miare)

Czy powinienem na cos szczególnie uważać???
    moze jakies porady :)???

matryca jest dosć unikatowa (IDtech 1400x1050 15') dlatego raczej nie mogę jej zniszczyć "przypadkiem"

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi
  • Poziom 12  
    Czy dotykanie właściwej matrycy, folii ... moze coś uszkodzić ???
  • Poziom 12  
    No właśnie. Czy wystarczy zwarcie wszystkich styków na złączu matrycy aby uchronić ją przed elektrycznoscia statyczna podczas takiego kombinowania? No i czy plamy na matrycy wyglądajace jak siniaki to faktycznie efekt powstały przy naciśnięciu na matrycę? Co faktycznie ulega uszkodzeniu że powstaja takie plamy? Wydaje się ze jedynym elementem który może ulec uszkodzeniu to folia polaryzacyjna. Tylko to jest na zewnątrz i nieosłonięta przez szkło. Reszta "elementów" wyswietlacza znajduje się między płytami ze szkła. Próbowałem jednak przykładać kawałek folii polaryzacyjnej zdjęty ze starego wyswietlacza od komórki. Polaryzuje faktycznie, ale nawet poważne zagięcia tej folii nie powoduja efektu powstawania takowych plam. polaryzuje normalnie. Mam możliwosc zakupu takiej nowej folii do matrycy TFT. koszt około 100zł wiec gdyby dało sie folię wymienic byłaby to fajna naprawa:) Pytanie czy da sie bezproblemowo odkleic starą i czy przyklejenie nowej zlikwiduje owe "siniaki"? Dużo pytań, ale moze ktokolwiek ma już doświadczenia z matrycami i wie co nieco? Byłbym wdzięczny.
  • Poziom 39  
    Pierwsze na co musisz uważać to ładunki elektrostatyczne, gdyż możesz sobie uszkodzić drivery a wtedy ten unikat pójdzie do lamusa.

Ps.
    co oznacza "właściwej matrycy, folii" ??

Matryce posiadają 3 przekładki foliowe między podświetleniem a wyświetlaczem z której każda ma inne zadanie.
  • Poziom 40  
    Folia przyklejona do szkła jest tak mocno że raczej nie uda się jej odkleić bez uszkodzenia matrycy, nawet jak by się udało ją zdjąć to przyklejenie nowej bez pęcherzy i w dobrym kącie polaryzacji raczej mało prawdopodobne. Rozebrana do tego celu b. delikatna matryca narażona na kurz i uszkodzenia mechaniczne raczej nie przeżyje. Jeżeli chodzi o elektronikę z drajwerami to
    ona jest zespolona ze szkłem za pomocą elastycznych taśm a ewentualne uszkodzenie nie będzie związane z ładunkami elektrostatycznymi. Próby należy robić na uszkodzonej mechanicznie takiej matrycy pozyskanej z serwisu. Nową matrycę panoramiczną 15,4" na giełdzie komputerowej lub Allegro kupi się już za 400zł.
  • Poziom 12  
    No tak. Za 400zł. Problem w tym że mam monitor 17" a w serwisie powiedzieli że nowa matryca będzie tak droga że nie opłaci sie jej wymiana. Zwłaszcza ze nowy monitor uda sie juz kupić w cenie ok 500zł. Zastanawia mnie jeden fakt. Który postaram sie jakos opisać: Jeśli polaryzator na matrycy jest przyklejony na całej powierzchni-co wydaje się niby logiczne, to dlaczego próby przesuwania palcami po matrycy powoduja efekt fali? Ok. moze da się to wytłumaczyc inaczej ale idźmy dalej tym tropem. Mam na matrycy "siniaki" i teraz gdy przyłożę palce kilka cm obok grupy tych siniaków a następnie próbuję niejako naciągnąć polaryzator to efekt jest taki że te wszystkie sine plamy zaczynają zmieniac kształt. Gdyby polaryzator był przyklejony na całej powierzchni to owe plamy nie zmieniałyby kształtu. Co do samego przyklejenia polaryzatora na całą powierzchnie bez bąbli to nie jest to takie trudne, bo należałoby postepować tak samo jak w wypadku przyklejania folii antywłamaniowej na okno. Trzeba to zrobic na mokro a nastepnie szmatką dociskać lekko wyciskajac wodę spod polaryzatora. Nie pozostaja bąble. Podobnie z właściwym ustawieniem polaryzatora nie ma problemu bo klejenie na mokro daje możliwosc naprawdę precyzyjnego klejenia. Można po pryłożeniu folię przesuwać jak się chce. No niestety co do kurzu muszę przyznac rację ze pozbycie sie go nie jest proste a moze posuć efekt całkowicie. Odklejenie starego nawet jeśli byłoby faktycznie takie trudne(a zdaje sie ze ma Pan rację ze będzie) mozna przeprowadzic używając choćby benzyny do zapalniczek.Ładnie rozpuszcza klej. Spowoduje to także zniszczenie doszczętne polaryzatora który rozwarstwi sie na jakby 3 folie(Próbowałem z wyswietlaczem z komórki i tak właśnie było). Ok ktoś powie po co takie eksperymenty. A po to by spróbować naprawy za 100zł (koszt nowego polaryzatora) a nie zaraz wymiana na nówke za 500zł. Myślę ze te zabiegi należałoby przeprowadzać w taki sposób: po zdemontowaniu matryce należy ułożyc na szybiena której uprzednio ułożyc białą czysta kartkę papieru. Papier ma być miękką podkładką chroniącą spód przed zarysowaniem w przypadku przesunięcia a szyba ma stanowić gładka ppowierzchnię do której matryca ładnie będzie przylegała by nie powstawały naprężenia. NA pewno także w złącza matrycy należy wepchnać folie aluminiową po to by zewrzeć w ten sposób wszystkie styki. uchroni to matrycę przed elektrostatyką bo wszystkie piny zawsze miałyby ten sam potencjał. No ale to wszystko tylko moja teoria, która doprowadzi... Właśnie do zakupu nowego monitora czy powstania solucji wymiany polaryzatora? A dlaczego tak sie czepiłem tej wymiany? Bo wiem że na zachodzie takie rzeczy robią. Choc nie sądze aby to robili domowym sposobem;)
  • Poziom 39  
    A możesz zrobić fotkę tych "siniaków" bo coś mi się wydaje że to raczej od samych ciekłych kryształów a nie polaryzatora.
    Czy nie jest to raczej efek Moire ??
  • Poziom 40  
    To co pisałem o cenie dotyczyło matrycy panoramicznej do notebooka, a kolega ma ten sam problem z matrycą ale do monitora i taką można kupić dużo taniej. Eksperymenty z wodą i chemikaliami to pewne uszkodzenie matrycy bo płyn dostanie się między wyprowadzenia ścieżek ze szkła a wklejone taśmy z drajwerami. Najczęstszym uszkodzeniem matrycy po mokrym czyszczeniu jej są na stałe zapalone linie.
  • Poziom 12  
    Zaczynam rozumieć juz w czym problem. Po prostu delikatność flexów wraz z driverami po prostu uniemożliwia tego typu ekstremalne warunki. No tak. To faktycznie poważnie utrudnia jakies eksperymenty. mimo wszystko szkoda matryce bo nie ma walniętych pixeli a jedynie te sińce i rysy. Wkurzające. Załączam zdjecie. Robione komórką bo nie mam cyfrówki. Moim zdaniem to klasyczny przypadek złego transportu i włąśnie w ten sposób powstały te siniaki. Pewnie nie chciałoby mi sie w to bawić gdybym namierzył dobrą używana matrycę.
  • Poziom 39  
    Niestety jest to tak jak pisałem efekt Moire, czyli uszkodzenia kryształów matrycy. Problem w tym że jest to proces nieodwracalny.
    Po jakimś czasie dojdzie do tego że z tych "sińców" zrobią się "świetliste" punkty.
    Jest to degeneracja matrycy.
  • Poziom 12  
    Mówiąc szczerze pierwszy raz się spotykam z tą nazwą, a tym bardziej nie rozumiem mechanizmu działania takiego uszkodzenia. W tej chwili matryca świeci w tych miejscach normalnie. Na filmie można w ogóle nie zauwazyc plam. JAkoś nie czuję się przekonany że ciekłe kryształy mogą w ogóle ulec uszkodzeniu. aj rozumiem rozszczelnienie matrycy-tzw wylanie, lub uszkodzenie pixela czy w reszcie przerwa i np nie świeci cała linia, ale uszkodzenie kryształów? To niby co sie z tymi kryształami miałoby dziać?
  • Poziom 39  
    Niestety temat jest obszerny a teoria matryc TFT jet w sieci bardzo obszernie dostępna.
    Dla ciebie są to "sińce" i też dla ciebie je tak opisałem, jednak w serwisie jako uszkodzenie podaje się nazwę Moire i to niezależnie od tego co kto uważa za słuszne.
    Naturalnie możesz zachować dla siebie każą teorę tej usterki jaką uważasz za słuszą, twoja nieprzymuszona wola.

Ps.
    jak znajdę trochę czasu załączę ci parę fotek takich uszkodzeń z różnych monitorów.
  • Poziom 12  
    Byłbym wdzieczny za fotografie. Także takie na których widać co dalej dzieje sie z owymi siniakami. Po prostu za efekt Moire rozumiałem dotychczas powstajacy efekt np na ekranie telewizyjnym gdy widzimy drobny wzór. Przykładowo bardzo drobne paski mogą powodować efekt taki jak na załączonym przeze mnie obrazku gif. Pytanie czy to ten sam efekt czy też tylko zbieżnosć nazw? Chciałbym po prostu zrozumieć mechanizm uszkodzenia matrycy, bo prawdę powiedziawszy jak dotychczas mimo iż jestem otwarty na wszelkie wyjaśnienia to jednak wciaż jestem najbliższy teorii uszkodzenia mechanicznego właśnie zewnętrznego polaryzatora.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    trochę teorii
    ----------------------------
    Ciekłe kryształy – nazwa fazy pośredniej między ciekłym i krystalicznym stanem skupienia materii, którą charakteryzuje zdolność do płynięcia, charakterystyczna dla cieczy i jednocześnie dalekozasięgowe uporządkowanie tworzących ją cząsteczek, podobnie jak to ma miejsce w kryształach.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji uporządkowania cząsteczek chemicznych, pozostających w fazie ciekłokrystalicznej, pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
    --------------------------

Jak wszystko w życiu - kryształy mogą ulec uszkodzeniu - wystarczy że będą w stanie pośrednim między ciekłym a krystalicznym stanem skupienia materii
    Wtedy na ekranie można będzie zaobserwować cos podobnego do Twoich "siniaków"

To że polaryzator jest uszkodzony jest mało prawdopodobne - aczkolwiek możliwe.

Niestety aby rozstrzygnąć spór trzeba wyjąć matrycę i dobrać się do polaryzatorów.
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich ... odświeżając temat ... czy plama na matrycy (dell precision) podobno dla tych modeli to standart w miejscu, gdzie po zamknięciu styka sie z dżojstikiem to nienaprawialne uszkodzenie części ciekłokrystalicznej ... czy może polaryzator .... . Uszkodzenie bez wątpliwości powstało z powodu długotrwałego punktowego nacisku na powierzchnię ekranu. Da się coś z tym zrobic ?