Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykrywacz metali na PIC 16f84

RobertZ 23 Apr 2003 12:12 10543 7
 • #1
  RobertZ
  Level 11  
  Witam wszystkich.

  Poszukuję schematu do układu jabel j-267, czyli wykrywacza metali na pic.

  Skonstruowałem niedawno podobny układ na pic 16f84 który wykrywa zmiany generatorka przestrajanego cewką.
  Problem polega jednak na tym że przy wysokiej czułości układu, wskazania (LEDy) nie są stabilne.
  Być może to jest spowodowane niestabilnością samego generatora albo niedopracowanego programu.
  Program wygląda tak że na początku mierzona jest częstotliwość tego generatora a póżniej już tylko porównywane są jego odchyłki.

  Proszę o wasze uwagi.
 • #3
  mentyl
  Level 14  
  Jeśli tamten wykrywacz na Pic to był ten Stuarta to aby chodził stabilnie to trzeba wyście vr2 poprzez opornik min 10k połączyć z US2a 5 nuzka. Chodzi stabilnie ale aby osiągnąć dobry zasięg i czułość to trzeba troche posiedzieć. Jak narazie z mojego siedzenia wynikło 2 zł z 20 cm. A apropo tego jabela to też przydał by mi się schemacik ;) ale przecierz morzna kupić kit tam powinien być schemat koszt to tylko 87 plm czy coś a koszt części na PI stuarta to ok 60 pln. Niedługo zamówię sobie ze sztukę to dam znać co i jak .....
 • #4
  nokos
  Level 12  
  Posiadam złożony wykrywacz Jabel'a i muszę powiedzieć że mile mnie zaskoczył, chociaż na początku nie było mi do śmiechu. Pierwszą cewkę wząłem z AVT-5025. Zasięg był praktycznie żaden. Zastanawiając się dlaczego, doszedłem do tego że jest to przecież PI i nie ekranuje się cewki. Po wykonaniu cewki śr. 25 cm okazało się że zasięg jest naprawdę spory. Garść monet wykrywa z ok. 25 cm. Pokrywa obudowy komputera z ok. 70 - 80 cm. Obrączka ułożona równolegle do cewki ok. 20 cm., pionowo troszkę traci na zasięgu. Pomiary dokonywane w powietrzu. Nie będę rozpisywał się. Wszystkim bardzo polecam.
 • #6
  kowal00071
  Level 18  
  hehe:D po paru latach kolega @RobertZ doczekał się


  sprawdzała ktoś to jaki ma zasięg co może wykryść itp.?

  Jaki byście polecili wykrywacz do zrobienia
 • #7
  nokos
  Level 12  
  Witam. No właśnie jabel jest godny polecenia. Bardzo prosty do złożenia, praktycznie trzeba tylko cewkę wykonać we własnym zakresie i ramię wykrywacza. Nie jest to co prawda wykrywacz profesjonalny, ale ma bardzo dobre osiągi. Większe przedmioty łapie nawet z odległości 1m. Oczywiście odległość mierzona w powietrzu. Poczytaj na www.poszukiwanieskarbow.com. Tam jest bardzo dużo o samoróbkach, można porównać oceny użytkowników, poradzić się... itp.
 • #8
  mcm
  Level 12  
  Czy ktoś posiada wsad do tego PICa?