Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyc 4studnie do jedego hydroforu?

06 Sty 2006 13:07 8756 15
  • Poziom 12  
    Proszę o pomoc w tej sprawie gdyż w naszym ternie wszyscy prawie mają problem z woda. Każdy ma więcej studni z ktorych pobiera wode. Mam podłączoną 1 studnie z ktorej poma pobiera wodę do do instalacji w domu. Jak podłączyc 4studnie do jedego hydroforu?
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 15  
    Czyli ta jedna studnia nie ma dobrej wydajności ?
    Jak ma się odbywać wybór z której ma aktualnie pobierać wodę ?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ja miałem podobny problem. Do zbiornika hydroforu mam podłączone cztery studnie na dwóch pompach. Jedna to zwykła pompa hydroforowa do której podłączyłem trzy studnie .Druga to pompa głębinowa gdyż czwarta studnia ma głębokość 28 m. Przed zasilaniem pompy hydroforowej wstawiłem kolektor wykorzystując trojaki i niple (równie dobrze możesz wykonać z rury i w spawać króćce 5/4"). Na kolektorze wstawiłem trzy zawory kulowe i czwarty do zbiornika zalewowego pompy (który wykonałem z kawałka starej rury 120. Za pompą wstawiłem zawór zwrotny, następnie wyłącznik ciśnieniowy i podłączyłem do zbiornika. Ty oczywiście możesz na kolektorze wstawić czwarty zawór kulowy i podłączyć czwartą studnię. Jak wykonam fotki to postaram się wstawić.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    t99 napisał:
    Proszę o pomoc w tej sprawie gdyż w naszym ternie wszyscy prawie mają problem z woda. Każdy ma więcej studni z ktorych pobiera wode. Mam podłączoną 1 studnie z ktorej poma pobiera wodę do do instalacji w domu. Jak podłączyc 4studnie do jedego hydroforu?

>>>>>
    Wstawiam fotki podłączenia pomp do instalacji
  • Poziom 12  
    Mam pytanie do Nstan. Mówiłeś że podłączyłeś 2 pompy a na fotce widać tylko 1. Czy możesz wykonać fotkę podłączenia tej 2 pompy?
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    t99 napisał:
    Mam pytanie do Nstan. Mówiłeś że podłączyłeś 2 pompy a na fotce widać tylko 1. Czy możesz wykonać fotkę podłączenia tej 2 pompy?

>>>>>>>>
    Drugiej pompy nie widać gdyż jak pisałem wcześniej jest to pompa głębinowa zamontowana w studni. Na fotce widać podłączenie pomp. W dolnej części widać niebieski wąż do wody, następnie zawór zwrotny, wyłącznik ciśnieniowy, zawór kulowy i podłączenie na trojaku wraz z drugą pompą
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    W moim wypadku przełączam studnie ręcznie zamykając jeden zawór kulowy a otwierając inny. Można także sterować zmianą automatycznie w miejsca zaworów kulowych wstawiając elektrozawory, tylko musimy się liczyć z dużymi kosztami.
  • Poziom 39  
    Trudno odpowiedzieć konkretnie nie znając warunków. Awięc jaka odległość studni od hydroforu/pompy. Ilość pomp. Rodzaj pomp. Kontrola poziomu wody. Ilość zużycia wody.Stopień automatyzcji. Wielkość zbiornika hydroforowego. Obawiam się jednak, że interesuje ciebie sposób prosty tj wybieranie źródła zasilania zaworami kulowymi (jako najpewniejszymi) i użycie jednej pompy zasysającej. Trochę nie rozumiem tej filozofii. Bowiem jeśli w rejonie brakuje wody to ilość sudni wykonanych (jak rozumiem) na niewielkim terenie niewiele poprawia sytuację. Może jednak warto wykonać studnię o głębokości np 30 m z której zawsze można uzyskać wodę. Dla ciekawości ja korzystałem ze studni o głebokości 505 m. Wprawdzie w Afryce ale woda była zawsze. I jeszcze jedno. Woda występowała już na poziomie 340m ale przy intensywnym popmpwaniu poziom obniżał sie do 380m. Reszta to był zapas.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wszystko zależy od terenu, w jakim mieszkamy. U mnie na przykład jest teren z wodami powierzchniowymi. Są to niewielkie żyły wodne na małych głębokościach. W moim terenie wszystkie studnie są na głębokości od 3 do 7 m. Jedną ze studni pogłębiłem do 28 m jednak woda podchodzi z żyły na głębokości 6,5 m. Kolega też uważał, że jak wykopie studnie głębinową to na pewno będzie miał wodę. Efekt był taki, że przyjechała firma, która wierci studnie głębinowe, sami określają miejsce za pomocą map, urządzeń korzystając nawet z połączeń satelitarnych i odjechali po wywierceniu dwóch otworów po 70 m, gdy nie dotarli do wody. Nasz teren jest terenem roponośnym i nie można wiercić studni głębiej( u nas jako pierwsi na świecie zaczęli dawniej eksploatować złoża roponośne a Ignacy łukasiewicz pierwszy uzyskał naftę z ropy). Mam, więc 4 studnie a wykopałem 5 tylko 1 zasypałem i gdy jest susza korzystam z każdej. W tych studniach jest mały przypływ wody, więc gdy miałbym tylko jedną, bardzo szybko zużyłbym tą wodę. W tym czasie, gdy korzystam z jednej studni wody przybywa w pozostałych.
  • Poziom 12  
    Nstan napisał:
    W moim wypadku przełączam studnie ręcznie zamykając jeden zawór kulowy a otwierając inny. Można także sterować zmianą automatycznie w miejsca zaworów kulowych wstawiając elektrozawory, tylko musimy się liczyć z dużymi kosztami.

A w jaki sposób mozna sterowac elektrozaworami?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Elektrozawory można włączać także ręcznie (przyciskiem, przełącznikiem), jak również zastosować sterowanie automatyczne. Do tego celu musisz dodatkowo zamontować w studniach sondy lub pływaki (wyłączniki pływakowe, lub pływak i wyłącznik krańcowy) a przy hydroforze przekaźniki. Uprzedzam, że to będzie spory koszt. Ja wykonałem tylko zabezpieczenie za pomocą sond przed sucho biegiem i wyniosło mnie to około 500zł
  • Poziom 12  
    A jak jest rozwiązane odpowietrzenie poszczególnych studni?Zrób fotkę
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    t99 napisał:
    A jak jest rozwiązane odpowietrzenie poszczególnych studni?Zrób fotkę

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Jest jeden zbiornik wyrównawczy, który służy do zalewania wszystkich studni. Jest założony po kolektorze a przed pompą. W zależności, który zawór otworzymy to zalewamy tą studnię.
  • Poziom 12  
    Do Nstan
    Piszesz że musiałbym użyć sond i pływaków może wstawiłbyś kilka fotek. Czy pływaki moge wykonać samodzielnie?
  • Poziom 12  
    Problem rozwiązałem i dziękuję wszystkim za pomoc