Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zrobić mechanizm podnoszenia pionowego?(??)

cdtomekr 06 Jan 2006 23:46 13048 10
    cdtomekr
    Level 11  
    Witam
    Mam pomysl, żeby w samochodzie zamontować monitor 8" znalazłem miejsce w desce rozdzielczej a za bardzo teraz nie wiem jak wykonać mechanizm elektryczny który będzie go podnosił i opuszczał w pionie, mechanizm musi być prosty i zajmować mało miejsca. Może ktoś widział takie rozwiązania albo wie gdzie tego szukać na internecie albo ma jakiś pomysł. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

Po co tyle ozdobników? Sady
    Jamal20
    Level 17  
    A czy musi to byc podnosnik elektryczny? Moze by tak zaadopoac do tego twojego wynalazka cos ze spręzynowców. Zrobic prosta i małą dzwignie która albo ciągnie albo opuszcza "cos" w zadanym kierunku nie jest trudne. Są nawet takei gotowe rzeczy w sklepach dla majsterkowiczów. zxasada działąnia jest bardzo podobna jak w urzadzeniach zamykajacych lub otwierajacych drzwi mebli kuchennych. Przygladnij sie im i sam zdecyduj. Są male i latwe w montazu. Pozdrawiam
    brian9292
    Level 11  
    witam a może zrobić z silnika np.od wycieraczek do niego dorobić wałek i nawinąć sznurek czy cuś a u góry zrobić wałek po którym bęndzie sie posuwał sznurek czy to cuś lub drugi sposób lewarek od malucha lup poloneza silniczek od wycieraczek i podnośnik elektryczny na forum znajdziesz ich bardzo dużo albo jak coś do napisz to ci podam linka na przykładowom stronke życze powodzenia.
    Thomas1988
    Level 16  
    A może lepiej zrobić na dwóch prowadnicah tak jak działa tacka CD-ROM'u
    brian9292
    Level 11  
    no może być ale wtedy jak zrobić napend do tego bo w CD Rom-e jest ślimak lub tryb po prawie całej długości ale też by było dobrze
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pas zębaty wzdłuż monitora i napędzana zębatka, która będzie go wysuwać lub wsuwać. Coś podobnego jest stosowane w tackach cd. Można też zrobić z gwintowanego pręta, który będzie się obracał, a w monitorze dać gwintowaną tulejkę, która będzie "wędrować" po tym gwincie. można zrobić coś na kształt napędu anteny elektrycznej lub jakiś podnośnik nożycowy (jak lewarek lub mechanizm podnoszenia szyb w oplu). Rozwiązań jest dużo. Pamiętaj, że zajmą one trochę miejsca pod monitorem i musisz na nie uwzględnić miejsce.
    brian9292
    Level 11  
    tak jest ja też myślałem o podnośniku od szyb to bendzie najlepsze rozwiązanie
    Thomas1988
    Level 16  
    No i będzie chyba najbardziej estetycznie wyglądać :D
    brian9292
    Level 11  
    nom i mało miejsca zajmuje najtańszy jakiś podnośnik od szyb el i bendze git

Moderated By McRancor:

Blokada pisania na 3 dni za pisanie nic nie wnoszących postów

klaczol
    Level 12  
    ja proponowałbym wybudowanie czegoś takiego

jak zrobić mechanizm podnoszenia pionowego?(??)

albo zbudowanie czegoś na zasadzie budowy głośnika ale nie wiem czy by to się udało ponieważ do budowy takiego urządzenia potrzebny byłby magnes a on mógłby źle oddziaływać na ten monitor wiec ta opcja raczej się nie nadaje
    mercu
    Level 11  
    A może poprostu siłownik pneumatyczny :)
    Kompresor powietrza od centralnego zamka np, od Mercedesa ( '84-'94r, np W124 - koszt ok 60-100zł), VW ( golf 3, 60-100zł)/ Posiada ona dwa tryby pracy, albo daje ciśnienie, albo podciśnienie.
    Jest o tyle łatwo, że montując siłownik pneumatyczny nie musisz się martwić o sterowanie silnikczka jak monitor juz wyjedzie z deski.
    Jedyna wadą jest czas pracy pompki. Istnieje ryzyko że ciśnienie w układzie spadnie, i gdy monitor jest tylko w prowadnicy a bezpośrednio pod monitorem zamontujez siłownik - który będzie go również podtrzymał w pozycji wysuniętej na cały czas - jak spadnie ciśnienie w układzie to monitor sie samoczynnie zamknie - więc proponuje zastosowac jakis mechanizm zatrzaskujący. Siłowniki pneumatyczne są bardzo mocne!!
    Jednak wada takiego rozwiązania jest spadek ciśnienia, oraz ograniczony czas pracu pompy (pod)ciśnienia. W połączeniu z jakims mechanizmem - jest idealne, ale do pracy ciągłej (jako jedyny sposób podtrzymywania monitora ) sie nie nadaje.