Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subik do 2 wolnostojących kolumn

07 Sty 2006 16:08 2151 28
  • Poziom 11  
    NIebieski - łóżka
    Czerwony - biurka
    Brązowy - szafki
    Zielony - Szafa narożna zrobiona ze scianek działowych
    Czarny - kolumny: 2 x [2 x arn-188-05-8 + arv-104-63-4, zwrotnica Janbo 2 drożna (podział 2750Hz) wymiary w.860mm x szer. 200mm x dł. 240mm]

Pokój ma wymiary 2,3m na 5,5m.
    Wszystko napędzane Onkyo Integra A-8067 (i tak zostanie).
    Tam gdzie jest miejsce 50cm chciałem zrobić suba (To jest najwiekszy wymiar jaki tu wejdzie) który bedzie skierowany głosnikiem w dół i tam też bedzie BR (ze względu na to że nie za bardzo mam miejsce w pokoju a wasze coś można na to położyć). Tylko nie mam pojecia jaki zakupić głośnik i jaką zrobić obudowe, wymary BR, jaki filtr polecacie. Cena ok 300zl na wszystko.
    Dziekie z góry za pomoc

Ma służyć do muzyki i filmów.
  • Poziom 19  
    Jeśli nie mozesz sie zdecydować zajzyj do działu dIY i zaczerpnij natchniania patrząc na inne konstrukcje moe Ci jakaś zainspiruje :)
  • Poziom 15  
    Milo by bylo jak bys przyblizyl nam troszke bardziej czego oczekujesz za te 300zl czy chcesz aby to byl subwoofer pasywny czy aktywny. Na czym Ci najbardziej zalezy mianowicie na glosnosci tegoz suba czy jakosci glebi i niskim zejsciu. Osobiscie wybral bym jakis glosniczek 12" lub 10" mozliwe ze nawet STXa i wsadzil go w zamknieta solidna obudowe. Jezeli ma to byc aktywna konstrukcja to niestety nie moge nic powiedziec o wzmacniaczu gdyz moja wiedza na ten temat jest niewielka a jest tu wielu inych ludzi ktorzy Ci napewno pomoga z tym bardziej fachowo. Ja osobiscie przymierzam sie teraz do budowy subwooferka pasywnego na STX 27-300-4 pozniej umieszcze go w DIY i zobaczymy moze bedzie godny polecenia...Jedno jest pewne nie kupuj zadnych glosnikow typu alphard boschmann itd mimo iz niektore z nich kusza wygladem ty tylko wyjatki graja jako tako reszta to po prostu szmelc..
  • Poziom 11  
    Szukałem troche i to mnie zainspirowało:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic360987-0-asc-0.html

Tylko nie wiem czy nie dać głośnika 300W ale czy to ma sens ??
    Chiałem jeszcze dać głośnik w kierunku podłogi na kolcach. Wymary szkrzynie narazie wymyśliłem wys. 45cm x szer. 45cm x dł. 50cm czy bedzie wystarczajaca do takich głośników ??
    Subik raczej pasywny z BR o srednicy 10 cm i dlugosci 25 cm
    czy moge dać zwykły wyłącznik w subie żebym mógł włączyć i wyłączyc ??
  • Poziom 15  
    Z tym wylacznikiem to nie jest taka szybka sprawa wszystko zalezy od mocy jaka bedziesz dostarczal do tego suba bardzo prawdopodobne ze normalny wlacznik sie po prostu spali...A jaki konkretnie glosnik 300 watowy chcesz uzyc do budowy?
  • Poziom 15  
    bedziesz mial czym zasilic 300watowy glosnik? Ja na Twoim miejscu zdecydowal bym sie na cos mniejszego 27 na przyklad ale wybor pozostawiem Tobie. Jeszcze jedna sprawa co do ustawienia najlepiej by bylo zeby te 50cm miedzy lozkami nie bylo przeznaczone na subwoofer. Najlepszy efekt uzyskasz gdy podsuniesz lozko 1 do 2 a suba postawisz w rogu pomieszczenia(oczywiscie o ile masz taka mozliwosc) sam przekonalem sie o tym na własnej skurze.
  • Poziom 11  
    Onkyo Integra A-8067 ok. 110 W RMS Wiec nie wiem czy wystarczy. A jak wezme mniejeszy glosnik to o ile musze zmniejszyc obudowe ?? Ile BR ??
  • Poziom 15  
    glosniki maja to do siebie ze musza byc dobrze wysterowane wiec w praktyce oznacza to ze glosnik o mocy znacznie przekraczajacej moc wzmacniacza zagra bardzo slabo duzo gorzej niz inny glosnik o mniejszej mocy przy tym samym wzmacniaczu.Czy 110rms wystarczy dla tego glosnika nie jestem na 100% pewny ale sadze ze tak(dla pewnosci zasiegnij opinii bardziej doswiadczonych) Co do wielkosci obudowy i br to wszystko mozna latwo wyliczyc korzystajac z programow, ktore sa zreszta dosc dokladnie opisane na elektrodzie w tym wlasnie dziale. Wszelkie parametry tych glosnikow masz na www.stx.pl wiec nie zostaje nic innego jak wklepac je do programu i mu pozostawic dzialanie. Z tego co widze to nastawiasz sie strasznie na obudowe typu bass-reflex, nie zdziw sie jezeli przy projektowaniu obudwy program Ci powie ze obudowa zmknieta bedzie duzo lepsza. Przy tego typu konstrukcjach to parametry glosnikow decyduja o rodzaju obudowy a nie nasza tworcza wyobraznia. Ja osobiscie preferuje obudowy zamkniete-duzo lepszy impuls, lepsze zejscie tylko ze ciszej ale tu wlasnie moze pomoc to ze postawisz go w rogu pokoju i juz odrobisz czesc strat w glosnisci. Za cicho nie bedzie to Ci moge zagwarantowac mam w domu suba na glosniku 8" stoji wlasnie w rogu i nie narzekam bas jest odczuwalny, gleboki,glosny a czasami czuc go na klacie wiec sie zastanow...
  • Poziom 34  
    "glosniki maja to do siebie ze musza byc dobrze wysterowane wiec w praktyce oznacza to ze glosnik o mocy znacznie przekraczajacej moc wzmacniacza zagra bardzo slabo duzo gorzej niz inny glosnik o mniejszej mocy przy tym samym wzmacniaczu"

ciekawe od kiedy to moc jest wyznacznikiem SPL?? Moc SPL mierzy sie przy 1W dostarczanej mocy do glosnika wiec mocniejszy glosnik o takich samych parametrach - co jest raczej nie mozliwe - jak slabszy glosnik bedzie gral tak samo. to SPL jest wyznacznikiem glosnosci glosnika - (maslo maslane)
    SPL - Sound Pressure Level - siła natęzenia dzwieku. jesli chcesz uzyskac jaknajnizszy bas szukaj glosnikow o jaknajmniejszej czestotliwosci rezonansowej FS mierzonej w hz. oglądaj charakterystyki glosnikow. Od prawej strony masz niskie czestotliwosci wiec mysle ze zrozumiesz jak dany glosnik bedzie nisko schodzil po wykresie

"Z tego co widze to nastawiasz sie strasznie na obudowe typu bass-reflex, nie zdziw sie jezeli przy projektowaniu obudwy program Ci powie ze obudowa zmknieta bedzie duzo lepsza. Przy tego typu konstrukcjach to parametry glosnikow decyduja o rodzaju obudowy a nie nasza tworcza wyobraznia. Ja osobiscie preferuje obudowy zamkniete-duzo lepszy impuls, lepsze zejscie tylko ze ciszej ale tu wlasnie moze pomoc to ze postawisz go w rogu pokoju i juz odrobisz czesc strat w glosnisci"

kolejne bzdety - bez urazy ale dla kazdego glosnika mozna zastosowac kazdy typ obudowy, pomimo ze niby decyduje o tym wspolczynnik EBP. Obudowa BR daje poprostu podbicie w okolicach strojonej czestotliwosci kosztem liniowosci charakterystyki i impulsu - co moze przedluzac nieco bass - niektorzy taki bas lubią - np ja. Pozatym obudowa BR pozwala nizej zejsc wiec na odwrot jak bobaskgb napisal, obudowa BR jest poprostu lepsza jesli budujemy subwoffer - trzeba tez zobaczyc na Delay czyli opoznienie - moze to spowodowac bardzo ciągnący sie bas - niepolecam STXow w wersji SS bo maja troche gorsze parametry od SC a sa droższe. rozmieszczenie suba w pokoju tez nie powinno miec wiekszego znaczenia
  • Poziom 11  
    Rozumiem. A jeżeli chodzi o wyłącznik, to co z nim ??
  • Poziom 15  
    co do mocy wzmacniacza i tego jak zagra subwoofer sie nie zrozumielismy po prostu chodzi lo mi o to ze glonik o wiekszej mocy zagra gorzej znacz ciszej przy slabym wzmaku niz slabszy glosnik. Mialem na mysli ze pojawia sie zniekszatalcenia i wzmacniacz nie bedzie w stanie go prawidlowo napedzic Co do ustawienie to nie wiem gdzie ty wyczytales ze to nie ma znaczenia. Jedna z pierwszych stron gdy wpiszemy w google subwoofer juz o tym mowi http://www.republika.pl/audioton/panbas.html wiec przeczytaj i wyciagnij wnioski. Strasznie mnie dziwi co piszesz o tym ze kazdy glosnik mozna wsadzic w kazda obudwe. Ok masz racje na sile mozemy wsadzic kazdy glosnik ale chyba nam tu chodzi o to aby to ladnie gralo a nie gralo w obodowie jaka sobie wymyslimy. Skoro myslisz ze mozna wsadzic kazdy glosnik w kazda obudowe to wsadz badziewnego boschmanna w band pass albo zamknieta kolo 20 litrow. Jezeli bedziesz w stanie tego sluchac to gratuluje cierpliwosci. Ktora obudowa jest lepsza nie bede polemizowal bo to zalezy od sluchacza i jego gustu. Nizsze zejscie w obudowie bass reflex...?
  • Poziom 34  
    z ta moca tez jest roznie. ale tu nie o to chodzi, chodzi bardziej o obudowe, tak kazdy glosnik mozemy wsadzic w kazda obudowe, a to jak to zagra nie zalezy tak bardzo od obudowy jak od samego glosnika. nizsze zejscie wlasnie jest najwieksza zaleta bass reflex bo zauwaz ze mozemy obudowe zestroic do dolnych granicznych czestotliwosci glosnika i dzieki czemu podbijemy najnizsze czestotliwosci. pozatym nawet badziewnego buszmana mozna wsadzic w closed z tym ze o odpowiednim litrażu a moza go i wsadzic w BR rowniez w odpowiednio zestrojonej obudowie. nie mowimy o subie BandPass bo to inna bajka. dobrym przykladem na potwierdzenie tego co powiedzialem jest glosnik STX GDN 25-100-8SC. najpierw zbudowalem mu obudowe 40L Closed, zasugerowny tym co pokazal winisd - w koncu ten glosnik ma EBP na poziomie 45, potem obejrzalem wykres z ciekawosci dla BR i co sie okazalo? powinno lepiej grac- nizej schodzic, zestroilem go na 40hz (w symulacji jest 30hz) i rzeczywiscie bas jest lepszy, głębszy, niestety (stety dla mnie bo taki lubie) bas sie lekko przedluzyl.

Dodano po 11 [minuty]:

a tu symulacja. Pozatym na koniec dodam ze teoria w tym przypadku bardzo często mija sie z praktyką.
  • Poziom 15  
    co do mocy to trzeba kogos kto sie zna na tym dosc dobrze zeby rozsadzil o prawidlowym wysterowaniu glosnika ale nie o to chodzi zebysmy sie klocili. Bass reflex ma rzeczywiscie nizsze zejscie gdy go odpowiednio zestroimy i musze zwrocic Ci honor. Chyba w tym rzecz ze obydwoje jestesmy zwolnnikami dwoch roznych rodzajow basu. Ty lubisz delikatnie ciagnacy sie ze tak to nazwe ja wole szybszy.Mi jedynie chodzi o to zeby wsadzic glosniczek do obudowy w ktorej zagra optymalnie najlepiej bez wzgledu na to czy to bedzie bass reflex czy closed. Mozemy zamknac glosnik nadajacy sie najlepiej do obudowy br i wsadzic go w dobrze wyliczona closed ale czy zagra tak samo dobrze? Nie wiem to chyba zalezy od sluchacza jdnemu zagra innemu nie. Kto co lubi i chyba na tym powinnismy skonczyc nasze rozwazania nie sadzisz? Nie marnujmy zatem miejsca na tym temacie naszymi niepotrzebnymi sporami i postarajmy sie pomoc. Ostatni padlo pytanie o wlacznik, z tego co wiem to niektore zwrotnice aktywne posiadaja takie cudenko. Widzialem kiedys wlasnie podobny temat na elektrodzie wlasnie dotyczacy wylacznika do suba. Postaram sie go znalezc i umieszcze link jak mi sie uda.
  • Poziom 34  
    no masz racje, spory sa niepotrzebne a obudowa zalezy raczej od tego jaki dzwiek sluchacz lubi - szybki czy ciagnacy sie :) w kazdym razie obie te obudowy sa Closed i BR, autor poznal juz zalety obu tych obudow i niech sam zdecyduje jaki woli bass.
  • Poziom 11  
    Wole bass schodzacy nisko takiego ktory az czuc na ciele ;p. Czekam z niecierpliwoscia na ten link do wyłącznika.
  • Poziom 15  
    Obydwie obudowy sa w stanie Ci zagwarantowac niski wyczuwalny na Ciele bas w polaczeniu z dobrym glosnikiem musisz zdecydowac pomiedzy ciagnacym sie basem, a szybkim wszystko zalezy od tego jakiej muzyki sluchasz do czego bedzie uzywany ten sub..to juz Twoj wybor. Wylacznika na razie nie znalazlem ale wciaz szukam
  • Poziom 11  
    Szybki do muzyki techno i filmow
  • Poziom 34  
    wylacznik?? po co ci wylacznik do suba pasywnego?
  • Poziom 11  
    Tak poprostu, chciałbym sobie zrobic ale nie wiem jak i dlatego sie pytam.

Dzisiaj sie dowiedziałem ze mozna dac zwykły przełącznik i nic sie nie stanie. NIe powinien sie spalic bo nie ma wielkiego napiecia na kablach, wiec jak to jest ??
  • Poziom 11  
    Czu ktoś w ogóle tu zagląda ??
  • Poziom 34  
    po 1 zwykly wlacznik nie powinien sie spalic bo w koncu nie masz tam ogromnego napięcia, po 2 po co ci wlacznik do suba pasywnego?
  • Poziom 11  
    Tak poprostu chciałbym mieć ;p
  • Poziom 16  
    Każdy głośnik można wsadzić do każdej obudowy ale nie każdy będzie mógł tego słuchać. Dlatego informuje że 32-150 w bass-reflex to nieporozumienie, nadaje się co najwyżej do filmów.

qscgu- przykro mi ale ty chyba lubisz dress-bass. długi impuls nie jest zaletą bo świadczy o słabej kontroli i długim czasie wygaśnięcia. I nie pisz że każdy głośnik można wsadzić do każdej obudowy jeśli producenci specjalnie dobierają typy zawieszeń i napędów pod kontem pudła.
    Co nie znaczy że nie ma głośników "uniwersalnych".
  • Poziom 34  
    goffer007 - niestety - stety ale kazdy glosnik mozemy wsadzic do kazdej obudowy. a co do BR to jest sprawą odpowiedniego zestrojenia zeby impuls nie byl za krótki / długi. wynika to nie z teorii a z praktyki bo pan goffer007 zapomial sobie ze teoria mija sie często z praktyką.

"qscgu- przykro mi ale ty chyba lubisz dress-bass." - nie. lubie rezonansowy głęboki bass a co za tym idzie impuls nie moze byc ani za krótki ani za długi.

"długi impuls nie jest zaletą bo świadczy o słabej kontroli i długim czasie wygaśnięcia." - zalezy jak długi impuls - nie lubie krótkiego kopiącego dźwięku bo nie da sie go na dłuższą mete słuchac
  • Poziom 16  
    no może i masz racje ale wtedy mamy nieliniowe pasmo co można przeżyć gdyby nie to że w podbiciach głośnik w zasadzie nie gra tylko byczy dudni.
  • Poziom 34  
    ale zawsze mozna go zrestroic nizej/wyzej i pozbyc sie tych górek w charakterystyce
  • Poziom 11  
    Witaj przepraszam, że troche odbiegam od głównego tematu, ale w końcu udało mi sie odnaleźć kogoś kto ma taki sam wzmacniacz. Nabyłem takowy na allegro i czekam, aż dotrze do mnie, jednakże nie mam do niego żadnej instrukcji a tymbardziej schematu i danych technicznych takich jak jaką ma moc RMS? na aukcji było napisane ze ma 2x120W RMS ale czy to przy 4 czy 8 ohm'ach? prosze Cie jezeli wiesz coś wiecej o tym wzmacniaczu napisz mi. Przeszukałem już cały internet i nigdzie nic na temat tego modelu nie moge znaleźć. Będę Tobie bardzo wdzięczny.