Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Easy moellera kontra Logo siemensa kontra ...?

praktyk19 14 Jan 2006 20:55 31590 84
SterControl
  • Helpful post
    #31
    Los_sandalos
    Level 27  
    Wysłałem koledze na priva trochę informacji o omronie, wago - proszę się trochę zapoznać co i jak da się zrealizować (sensownie cenowo). Ja jeszcze nie zrobiłem swojej instalacji z powodów prawno finansowych (mieszkanie będzie zaadaptowanym strychem). Nie mniej jednak mam już sprawę przemyślaną tzn. koncepcaj już jest - moż się jeszcze coś pozmienia ale na razie myślę tak:

    - wszystkie obwody świetlne są sterowane z PLC,światło w korytażu i toalecie załączane poprzez normalne pstryczki oraz czujki obecności

    - gniazda gdzie moga być włączane np. żelazko, suszarka są gniazdami sterowanymi (tak samo jak oświetlenie)

    - sterownik nie będzie jest termostatem - w każdym pomieszczeniu będzie jakiś typowy termostat np. firmy honeywell (czy jak się to pisze) - sterownik będzie tylko sterował termostatami wymuszjąc tryby dzień/noc. Piec CO będzie dostawał "zezwolenie" od sterownika na załączenie. Pompa obiegowa i kimatyzator będą załączane i przez piec i przez sterownik (konserwacyjnie aby się latem nie zastały na np. 10 minut tygodniowo). Wszystkie głowice zaworów ogrzewania w postaci siłowników elektrycznych (termicznych). Otwarcie okna musi spowodować wyłączenie ogrzewania w danym pomieszczeniu (kontaktrony w oknach).

    - roleta (u mnie jedna) sterowana z przycisku w pomieszczeniu oraz automatycznie opuszczana na noc. Jeśli zdecyduję się na stację pogodową to roleta opuszczać się będzie też przy dużym wietrze, wysokim nasłonecznieniu (okno od południa) a zimą przy dużym mrozie będzie zamykac się na noc wcześniej.

    - przy wejściu do mieszkania będzie tzw. centalny wyłacznik tzn. wychodząc do pracy będziemy mogli wyłączyć wszystkie światła, gniazda sterowane, obnizyć temperaturę o kilka stopni oraz uzbroić alarm. Ponieważ alarm będzie posiadał modem GSM więc będę miał możliwość włączyć np. ogrzewanie w tryb dzień czy podobną funkcję Sms`em.

    - w jakimś bardziej ustronnym miejscu domu bedzie zainstalowany Panel ESA (jaki już udało mi się nabyć) do zmainy nastaw instalacji - tzn. czasy, tryby itp.



    To tyle mojej obecnej koncepcji, na razie muszę dokupić moduły wejść i wyjść do sterownika no i czekać na możliwość "wejścia na obiekt".
  • SterControl
  • #32
    praktyk19
    Level 11  
    Witam
    Doszukalem sie i sciagnalem co materialow co do proponowanych rozwiazan. Mam teraz troche lektory przed soba.
    Chialbym sie jeszcze odniesc do propozycji kolegi tarnowskiego dotyczacej rozrysowania projektu instalacji. Propozycja jak najbardziej rozsadna jednak potrzebowalbym do tego jakiegos softu-programiku w wersji free, demo, ... Nie chcialbym tworzyc jakis hieroglifow ktore tylko mnie bylyby znane ;) To moglby sie wrecz okazac najlepszy sposob na w miare tanie i pelne zrealizowanie "mojej listy zyczen" jak to kolega ladnie nazwal. Program w jezyku polskim lub ew. niemieckim.
    Pozdrawiam
  • #33
    tarnowski
    Level 22  
    Na początek może kolega złożyć wizytę w menu Elektrody ( dział : Programy)

    PozD
  • #34
    praktyk19
    Level 11  
    Nie wiem czy jestem slepawy, czy tez oczekuje po prostu zbyt wiele. Przejrzalem prawie wszystkie dostepne programy tutaj na elektrodzie i sposrod tych wszystkich jeden tylko wydawal mi sie w miare odpowiedni. Wiekszosc dotyczy elektroniki. W kazdym badz razie plik z tym programem nazywa sie elektro.exe. No coz z calym szacunkiem dla jego projektanta ale nie ma tam mozliwosci wlaczenia w obwod nawet lampy. W ogole dosc spartanski i raczej trudno lub raczej niemozliwe wydaje sie przedstawic "w nim", czy raczej dzieki "niemu" domowa instalacje elektryczna.
    Tak sobie mysle ze moze odwroce lub zmienie troche pytanie, problem. A mianowicie majac do dyspozycji budzet wynoszacy 1200PLN i znana "liste zyczen", czy inaczej mowiac instalacje bedaca pomiedzy "zwykla" a "inteligentna", raczej blizej tej drugiej - inteligentnej, co z czego i jak byscie zrobili? Takie zadanie domowe powiedzmy ze szkoly, lub egzaminu?
    Odnosnie ksiazek, instrukcji, ... nazbieralem tego troche i jestem jeszcze w trakcjie czytania. Jedna z mozliwosci - Logo, juz raczej odpada glownie ze wzgledu na brak mozliwosci pracy sieciowej.
    Nie moge tez zaskoczyc czemu Easy 8xx, S7-200, Twido, sa w podobnej cenie choc dziela ich "swiaty", moim oczywiscie zdaniem.
    I na koniec ponawiam prosbe o propozycjach ksiazkowych, choc nie tylko (czy koniecznie ksiazkowych) mowiacych o automatyce w przystepny sposob ale nie zwiazanych z konkretna firma, produktem, oraz nie przeznaczonej dla inzynierow projektantow.
    Pozdrawiam
  • #35
    leszek N
    Level 13  
    A na pytanie o ceny to odpowiedz prosta
    podaz - popyt leprzy tanszy gorszy drogi bo przereklamowany
    mozliwosci Twido powiedzmy 3X Simatic S5 ale jak masz w fabryce
    9 maszyn z S7 to dziesiata tesz kupisz zeby czesci zamienne itp mimo ze
    wtajemniczeni wiedza ze pasowac nie beda
    twido to nic innego jak nastepca TSX17 i Nano ale przez blad w promocji
    praktycznie nie reklamowany w wersji modulowej mozna go rozbudowac
    do 3000 we/wy w tym 800 proporcjonalnych modemy Canbus i Profibus
    system telefast oraz wszystkie wynalazki Telemecanique i Modicoma
    bo to ich wspolne dziecko a robia automaty od 50ciu lat
    mozna tesz zaczac od pakietu startowego w cenie ktora spelnia twoje wymagania :D
    a Moeller tesz ma niezle mozliwosci i przedewszystkim jest smiesznie prosty w programowaniu wiec szeroki rynek zbytu
  • SterControl
  • #36
    zaspany
    Level 12  
    Napisz email do meallera przysla ci naprawde sensowne materiały do Easy i MFD z których w ciągu jednego dnia mozna spokojnie sie rozeznac w mozliwosciach sterwoników serii Easy. Co wazniejsze dostaniesz za darmo Easy-soft który jest po polsku i ma spoko helpa.
    Siemens tez przysyła spoko dokuntacjie ale oprogramowanie jest w wersji demo a wersie z mozliwoscia wgrania programu na sterownik kosztuje 350zł.
    Moller ma serie MFD czyli fajny panel wyswietlacza króry jest wizuallizacja easy.
    Musze jednak uprzedzić ze sterownik+wizualizacja to wydatek kolo 2000-2500zł.
  • #37
    falowniki.com
    Power inverters specialist
    Witam,
    trudny temat gdy podstawowym zalozeniem jest TANIO. W instalacjach EIB nie ma niestety taniej aparatury. Tak sie sklada ze jestesmy w trakcie skladania i programowania rozdzielnicy iteligentnego budynku gdzie sercem jest przekaźnik programowalny easy (Logo i inne tego typu odpadają jako nierozbudowywalne-zamkniete i nieco ...przestarzale ale bez urazy...). easy jest systemem otwartym gdzie mozna w kazdej chwili "dołozyć" brakujace rozszerzenie we/wy lub kolejne CPU master-slave. easy ma rowniez podswietlany panel grafczny! Bylem nieadawno w fabryce gdzie produkowane sa przekaźniki easy i sterowniki PLC (Moeller) vide zdjecie 1.
    Zalaczam tez zdjecie rozdzielnicy tuz po "osadzeniu". uzylismy 2 x CPU serii 800 + 2 rozszerzenia + panel +CPU sieci EASYNET

    W przypadku zainteresowania prosze o e-mail
  • #38
    DetiXX
    Level 16  
    Programowałem trochę na Easy i innych sterownikach .. jak sama nazwa wskazuje - Easy (prosty) służy głównie do prostych instalacji, coś zapalić, odczekać, zareagować.. Ciężej tam zrobić bardziej skomplikowane procesy i zależności (programowanie na drabinkach, niezbyt wygodne jeśli jest układ rozbudowany).. - różne generatory, skomplikowane zależności czasowe - wtedy Easy odradzam.
  • #39
    praktyk19
    Level 11  
    do leszek N
    z tym pakietem startowym to mysle ze chodzilo koledze o pakiet startowy z Twido, myle sie czy nie? Jakos wydaje mi sie to malo realne - pakiet startowy z Twido, kabelkiem laczacym kompa ze sterownikiem i softem w wersji pelnej za 1200PLN lub nizszej?

    do zaspanego
    Napisalem i wyslalem wreszcie maile do Siemensa, Moellera, Schneidera i Wago. Czekam na odpowiedzi/paczki z ich strony ;)
    Co do panelu to na pewno jakis bedzie z tym ze nie teraz, nie z poczatku, wlasnie ze wzgledu na koszty.

    do falowniki
    Zgadzam sie w zupelnosci z kolega ze jak to kol ujal - "trudny temat gdy podstawowym zalozeniem jest tanio". Gdyby nie to to nie byloby tego watku tutaj a uwazam ze jest on jak najbardziej na czasie ;)
    Tak jak wspominalem juz parokrotnie Easy jest moim faworytem posrod przekaznikow programowalnych. Jednak jego cena nalezy do jednej z najwyzszych zarowno w firmie Moeller choc nie tylko. Swoja cena zblizony jest wrecz do coniektorych przynajmniej PLC i to mi jakos tak do konca spokoju nie daje.
    Jestem jak najbardziej zainteresowany wszelkimi "rzeczami" dotyczacymi Easy 8xx choc nie tylko nim i pewno nie tylko ja ;)

    do Detix
    Niby proste choc nie tak do konca w szczegolnosci jesli nie jest sie specjalista od automatyki ;)
    Tak sie juz nad tym wlasnie zastanawialem co potrafi PLC czego nie potrafi np. Easy 8xx - moglby kolega jakies konkretne i sensowne przyklady dotyczace domowej/mieszkaniowej "inteligentnej instalacji" podac? Albo ktokolwiek inny?
  • #40
    marbac
    Level 15  
    Do Easy Moellera jest darmowe oprogramowanie i to jest jego ogromna zaleta. Siemensowi niestety trzeba za to zapłacić. Poza tym EASY-SOFT jest moim zdaniem przyjemniejszy w obsłudze w porównaniu z softem LOGO.
  • #41
    grigor1
    Level 15  
    Witam,
    kolega marbac naisał
    Quote:
    Do Easy Moellera jest darmowe oprogramowanie i to jest jego ogromna zaleta......

    a ja dzwoniłem dziś do Moellera i powiedziano mi że pełna wersja v6.12 kosztuje 150 zł .
    Mam Easy 822 z w wyjściem tranzystorowym i chce wykorzystać go do wysterowania silnika krokowego poprzez układ step/dir.
    Jeśli rzeczywiście soft jest darmowy (nie wymaga rejestracji) to poproszę o info gdzie go dostać lub kogoś życzliwego o wysłanie kopii (wcześniej kontakt na priv)


    Dzięki
  • #42
    DetiXX
    Level 16  
    Quote:
    Jeśli rzeczywiście soft jest darmowy (nie wymaga rejestracji) to poproszę o info gdzie go dostać lub kogoś życzliwego o wysłanie kopii (wcześniej kontakt na priv)


    Nie jestem pewien czy dokładnie taki soft jest darmowy, to znaczy soft za pomocą którego możesz podłączyć kabel do sterownika i załadować oprogramowanie. Chyba jest to tylko wersja demo, gdzie możesz uczyć się programowac a efekty zobaczyć na symulacji.

    Ale nie jestem pewien na 100%...
  • #43
    marbac
    Level 15  
    Sprawdzałem w cenniku Moellera i rzeczywiście program EASY-SOFT jest sprzedawany i trzeba za niego zapłacić.
    Pisząc wcześniej, że jest darmowy opierałem sie na słowach przedstawiciela handlowego jednej z firm, która handluje m.in. przekaźnikami Easy. Twierdził, że oprogramowanie jest darmowe, jeśli kupi sie przekaźnik. Tak było w moim przypadku, otrzymałem pełną wersję EASY-SOFT 6.10 Pro.
    Nie wiem niestety czy tak jest we wszystkich firmach, na tę konkretną mogę dać namiary, zainteresowani niech do mnie napiszą.
  • #44
    Raaf
    Level 22  
    Ja dostałem EasySoft przy zakupie Easy(promocja) innym razem dostałem go gratis od przedstawiciela z Moellera. Wystarczy zapytać/poprosić.

    nie zgadzam się z kol. Detixx odnośnie easy. Proponuję poczytać o easy serii800 - nie ustępuje on w niczym innym przekaźnikom tego typu.Ma bardzo duże możliwości PID, liczniki, multiplexer, wy analogowe....

    odnośnie tematu:
    EIB nie tworzy się na przekaźnikach programowalnych rodzaju:easy, zelio,logo, m91, need i podobnych.
    Trzeba nazywać rzeczy po imieniu i jeśli ma to być EIB to proponuję poczytać o systemie- co sobą reprezentuje i do czego służy. Najlepiej tu - są chyba prekursorami tej dziedziny.
    http://www.abb.pl/ lub kontakt np. krzysztof.sasin(malpa)pl.abb.com

    jeśli jednak chodzi o pseudoeib czyli sterowanie żaluzjami+oświetleniem bez użycia swobodnie programowalnych wyłączników, gniazdek, odbiorników połączonych ze sobą siecią informatyczną to najtaniej bedzie, gdy zastosuje się dowolny PLC (S5,Twido,XC, Modicon i inne) a koszt będzie niski - proporcjonalnie do efektu końcowego.
    Można kupić PLC z demontażu(tanio) i napisać jakiś program.Dochodzą elementy wykonawcze-styczniki, przekaźniki nikt przecież nie załączy światła w WC prosto z Wy sterownika(choćby było i przekaźnikowe)
    (wiem że projekt prawdziwego EIB oscyluje w okolicach kilkunastu tys zł, a np. wyłącznik świecznikowy200-300zł :) ) szaleństwo,, ale system EIB sprzedaje się ponoć coraz lepiej -już ok kilkadziesiąt tys.obiektów w Europie zach.

    Biorąc pod uwagę przeznaczone na to pieniądze - najprościej będzie kupić programatory czasowe i przez nie sterować oświetleniem + Easy z jakimś czujnikiem pogodowym do sterowania żaluzjami.
    :D
    Pozdrawiam i powodzenia
  • #45
    praktyk19
    Level 11  
    do Raaf
    Nie wiem gdzie wyczytal kolega ze chce/chcemy, ktos chce tworzyc EIB na przekaznikach programowalnych. Raczej wszystkim zainteresowanym EIB kojarzy sie z tzw. inteligentna instalacja. I tez raczej ci wszyscy zdaja sobie mniej lub bardziej sprawe zarowno z kosztow tej instalacji jak i samego systemu EIB.
    Mi chodzi o stworzenie w miare inteligentnej instalacji za przystepna cene. I tak jak tu koledzy wymieniali jak i Pan w gre wchodza praktycznie dwa wyjscia. Jednym sa programowalne przekazniki raczej glownie z gornej polki lub swobodnie programowalne sterowniki (PLC) za troche wieksze wieksze pieniadze ale dajace tez wieksze mozliwosci. Zdania sa oczywiscie podzielone ale oscyluja pomiedzy programowalnym przekaznikiem a swobodnie programowalnym sterownikiem.
    Coz nie brakuje tak i w Polsce jak i tym bardziej w europie ludzi zamoznych a wrecz odwrotnie jakby ich przybywalo szczegolnie w Polsce ;) Majac odpowiednie fundusze tez zaczalbym budowac a raczej nadzorowac budowe swojego nowego domu z basenem, .... i instalacja EIB ;)
    Programatory czasowe, najtansze nawet przekazniki programowalne sa ... jakby to powiedziec .... troche ograniczone jak na dzisiejsze czasy, stawiane wymagania, ... dlatego tez wybor jest taki jaki wymienilem.

    Pozdrawiam rowniez i rowniez zycze powodzenia ;)
  • #46
    xsoft1
    Level 14  
    Co jest lepsze?Logo czy Easy?To jest jak pytanie:czy lepsza jest kawa czy herbata?Można do tego celu zaprzęgnąć Simatica.Tylko po co?Polecałbym Ci jednak Easy Moellera.Poza prostotą programowania ma jeszcze wiele innych zalet.Jest konkurencyjny cenowo w stosunju do Logo,odporny na zakłócenia z sieci,a poza tym w przypadku gdyby "padł",Moeller wymieni Ci go na nowy bez żadnych problemów od ręki.W przypadku innych firm nie wygląda to już tak różowo.Jeśli masz najnowszy Easy-soft,możesz sobie sprawdzić możliwości tego mikrosterownika.Wybór jednak należy do Ciebie. Pozdrawiam - Leszek
  • #47
    praktyk19
    Level 11  
    do xsoft1
    Troche niefortunnie przerobil kolega moje pytanie na "co jest lepsze...". I jeszcze mniej fortunnego porownania uzyl "kawa czy herbata" ;)
    Mi chodzilo - o czym zreszta stosunkowo wyraznie pisalem - czy oprocz znalezionych przeze mnie Easy i Logo sa jeszcze jakies inne, podobne, rozwiazania/produkty innych firm. Oraz ktore z tych - wszystkich tutaj (na forum w watku) proponowanych produktow wybrac. Czy dokladniej mowiac ktore z tych produktow najbardziej nadawalaby sie do stworzenia tzw. inteligentnej instalacji. Czy tez instalacji zlizonej do inteligentej - w miare automatycznej, komfortowej i oszczednosciowej.
    Tak wiec najkrocej i najprosciej mowiac pytanie nie brzmi - ktore lepsze, tylko ktore najbardziej nadaje sie do stworzenia inteligentnej instalacji w (dosc ograniczonej?) konkretnej (do 1000-1200PLN) cenie. Przynajmniej jak dla mnie jest roznica pomiedzy nimi.
    Chociaz zdania sa podzielone czego mozna sie bylo spodziewac, to powiedzialbym ze jednak wiekszosc, tak jak i kolega proponuje wykorzystac do tego celu wlasnie Easy.
    Tak jak pisalem w jednym z wczesniejszych postow (22.02.2006) napisalem maile do Siemensa, Moellera, Schneidera i Wago. Zgadnijcie z ktorej firmy dostalem najszybciej odpowiedz. Pewno malo ktory tak jak i ja sam obstawialby Schneidera a od niego to odpowiedz byla najszybciej. Dzien po tym (zaraz z samego rana) jak wyslalem do nich maila dzwonili do mnie. W tym samym dniu takze otrzymalem maila z katalogiem a na 3 dzien paczke. Z Wago dostalem dzien pozniej czyli 2 dni po wyslaniu mojego maila do nich, maila z cennikiem, obiecali tez wyslac "plyte z materialami o WAGO-I/0-SYSTEM" ktorej badz co badz jeszcze nie ma, oraz zaproponowali mi odwiedzenie stron wago.com i wagotoplon.com gdzie znajde komplet informacji. Po tygodniu odezwal sie Moeller - przyslal maila z zalacznikami, podrecznikiem uzytkownika easy 800 i podrecznikiem uzytkownika easy 500 i 700. Siemens jak do tej pory wogole nie zareagowal, nie odpowiedzial.
    No coz podane przeze mnie przyklady powiedzialbym ze mowia same za siebie. Byc moze to przypadek ale byc moze nie.
    Podobnie jak przewinal sie tutaj niedawno watek o sofcie do Easy. Majac szczescie i/lub dopominajac sie o niego przy zakupie Easy, mozna go (wszedzie, nie wszedzie?) dostac za darmo choc niby jest platny. Powiem tylko tyle ze dziwi mnie troche taka niejednoznaczna sytuacja.
    Dlatego tez zastanawiam sie czy w przypadku jaki kolega podal - "w przypadku gdyby "padł",Moeller wymieni Ci go na nowy bez żadnych problemów od ręki.W przypadku innych firm nie wygląda to już tak różowo." Jak dalece jest to prawdziwe (praktykowane) stwierdzenie.
    Na tym tez koncze.

    Pozdrawiam
  • #48
    Jarcyk
    Level 13  
    tarnowski wrote:
    A może by tak od początku?
    Papier, ołówek (ew.komputer) i schemat tego co się chce zealizować :)
    Tak wyjdzie zdecydowanie najtaniej , a przy okazji wyjaśni się wiele spraw.......
    A jak już kolega temat przepuści przez maszynkę zwaną mózgiem i zawrze sam ze sobą konieczne kompromisy ,będzie czas na rady........ Narazie jest problem z odróżnieniem analogu od cyfry

    PozdD

    Całkowicie się zgadzam !
    Jak każdy projekt sterowania czegokolwiek (pralka, maszyna lub inny obiekt) zaczyna się od spisania funkcji, obliczenia ile będzie potrzebnych wejść/wyjść (jakiego typu) wejścia analogowe(moduły) są z reguły 10 x droższe od cyfrowych.
    Mając takie informacje dopiero wtedy możemy przeglądać oferty różnych firm, a mając wątpliwości co do wyboru przy podobnych cenach rozważamy inne zalety.
    Co do jakości to wszyscy producenci mają poruwnywalną i przy tym zastosowaniu można tą cechę pominąć, to raczej kwestja podejścia do klienta jednostkowego.
  • #49
    Raaf
    Level 22  
    do praktyk19 :
    dyskusja przypominać zaczęła spór "ważności świąt BN na Wielkanocą"... :)
    tematem było porównanie sterowników w aplikacji EIB.
    Zależnie od potrzeb (jak zaczął pisać Jarcyk ) trzeba określić ilośc We i Wy cyfrowych, analogów, panele operatorskie, WebSerwer, kamery internetowe itp. a później dobrać aparat który to spełni.
    Moja propozycja to XC200(lub XI/ON) + panel XVH300 -Moellera.
    Rozwiązanie dość tanie ok. 4000zł i w pełni funkcjonalne.
    Oczywiście dochodzi koszt instalacji, elementów wykonawczych, czujników, programu.
  • #50
    praktyk19
    Level 11  
    A wiec jesli chodzi o konkretna liczbe we/wy to:
    1/1 pokoj - wyjscia
    1x swiatlo, normalnie cyfrowe, ale zastanawiam sie czy nie zastosowac - "czegos" co spelnialoby zarowno role soft startu lampy przy zapalaniu (plynne rozjasnianie z mozliwoscia ew. regulacji czasu), sciemniacza, jak i przy gaszeniu plynnego sciemniania az do calkowitego wylaczenia tez z ew. mozliwoscia regulacji czasu. Zastosowanie tego "elementu" zalezne bedzie oczywiscie od ceny :( W zaleznosci od tego wyjscie cyfrowe lub analogowe.
    1x gniazda wylaczane w ktorej bedzie stajaca lampa. Wyjscie cyfrowe.
    1x rolety - w tej chwili co prawda o "napedzie recznym" ale bedzie elektryczne. Potrzebne raczej beda 2 wyjscia cyfrowe.
    1x ogrzewanie, wyjscie raczej analogowe, choc czytalem gdzies ze mozna do tego wykorzystac rowniez wyjscie cyfrowe.

    1/1 pokoj - wejscia
    1x swiatlo w zaleznosci od opcji cyfrowe lub analogowe.
    1x gniazda wylaczane, wyjscie cyfrowe.
    1x rolety, 2 wejscia cyfrowe.
    1x ogrzewanie, w zaleznosci od opcji cyfrowe lub analogowe.

    To wszystko x3 (3 pokoje). Jak wspomnialem swiatlo do wyjasnienia, naped elektryczny rolet dopiero bedzie, ogrzewanie tez nie rozwiazane, to znaczy nie zakupilem jeszcze czujnikow, glowic, ....

    Do tego dochodzi lazienka, korytarz i pomieszczenie gospodarcze.

    W przyszlosci panel operatorski, kamera internetowa, alarm.

    To byloby na tyle.

    Pozdrawiam
  • #51
    praktyk19
    Level 11  
    Po poscie kol Raaf zaczalem szukac jak wygladaja cenowo jego propozycje, czy moze nie ma jakiejs promocji, .... no i znalazlem cos takiego - http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=641
    Jako ze swoje zmagania z automatyka dopiero co rozpoczynam chcialbym w tym miejscu zapytac sie was co sadzicie o tej promocji, o tym rozwiazaniu XI/ON. Ma ktos w tym / z tym jakies doswiadczenia, opinie, ...? Za 1250 PLN (netto) mialbym kompletny system, zestaw startowy, z potrzebna mi iloscia wejsc (niestety tylko cyfrowych), prawie odpowiednia iloscia wyjsc (tez niestety tylko cyfrowek), kabelkiem i softem. Cena powiedzialbym ze raczej atrakcyjna w stosunku do "wielkosci" zestawu, albo?
    Przyuwazylem rowniez ze Moeller co jakis czas robi jakies promocje o czym raczej nie powiedzialbym o Siemensie, np. S7 - xxx. Jeszcze dodalbym w tym miejscu ze Siemens nie podchodzi (raczej) zbyt powaznie, najdelikatniej mowiac, do pojedynczych, jednorazowych klientow, wiec w razie problemow, pytan tym samym niezbyt na niego liczyc (chyba) mozna co tez nie jest dla mnie bez znaczenia.
    Na prosbe osob chcacych mi pomoc policzylem/wyliczylem potrzebna, zakladana ilosc wejsc 20 i wyjsc 20.
    W przypadku stosunkowo duzej liczby wejsc analogowych najbardziej ciekawa propozycja cenowa zdaje sie byc Mitsubishi alpha - 8 wejsc ktore mozna wykorzystac jako wejscia analogowe.
    Czekam na wasze opinie, propozycje, ...
    Pozdrawiam
  • #52
    roks
    Automation specialist
    No cóż , jak to już w temacie ktoś napisał dyskusja raczej o wyższości swiąt BN na świętami WN .
    1. SIEMENS - obrósł w piórka ( i kropka).
    2. Moeller (EASY) - ciekawe rozwiązania w miarę rozsądne cenowo o ile chce się małym sterowniczkiem zrobić dużo ( ostatnio nawet OPC server )
    + oprogramowanie faktycznie jak się zakręcic darmowe
    + duże możliwości jak na takie maleństwo
    3. ALPHA Mitsubishi
    + faktycznie wejścia analogowe i to w odróżnieniu od EASY mogą być 0-10 V lub 4-20mA
    + + oprogramowanie jak się zakręcic darmowe
    + dowolny modem GSM i SMS są możliwe w jedną i drugą stronę
    Są jeszcze inne rozwiązania
    1. ZELIO (Schneider )
    +zdecydowanie cenowo najkorzystniej
    - stosunkowo małe możliwości programowe
    PS
    Najpierw określenie dokładne potrzeb a potem dobór sprzętu !!!
    z XC przesada - chyba , że w przyszłości będzi potrzebne oprogramowanie X-SOFT czy Galieo za wspomniane wyżej pieniądze jak za darmo i do tego zostaje sprzęt .
    polecam
    www.e-automatyka.pl dla porównań.
    Pozdrowienia
  • #53
    Andmit
    Level 17  
    Jest jeszce sterownik FAB - producent www.telmatik.pl - warto zobaczyć
  • #54
    Raaf
    Level 22  
    XI/ON y warto wcześniej skonfigurować sobie wcześniej w IOAssistant, albo kupić starter i dokupić odpowiednie We analogowe (0...10V lub 4...20mA - zależnie od sygnałów z posiadanych czujników) wymiana modułów polega na wyjęciu i zamianie w slotach serownika.
    Przed zakupem proponuję poradzić się w doborze w centrali Moellera! Można podać potrzebną liczbę We/Wy i chłopaki pomogą.

    Alternatywą, jeśli chodzi o przekaźniki jest Relpolowski NEED:
    http://www.relpol.com.pl/nowosci.jsp - program na stronie, podstawowe możliwości, ale -8 wejść cyfrowych 230V AC, 2 wejścia analogowe 0-250V AC! ciekawe. Jeszczego nie używałem, kosztuje nie dużo -310zł.
  • #55
    praktyk19
    Level 11  
    Sprobuje przedstawic (kolejny raz z rzedu ;) zalozenia, okreslic potrzeby.

    Oswietlenie
    -normalne zapalanie "pstryczkiem" lub sciemniaczem z tzw. soft startem. W przypadku sciemniacza wystarczy mi tylko mozliwosc jego wl i wyl (poprzez sterownik).
    -mozliwosc wlaczania oswietlenia calego domu poprzez wylacznik tzw. paniczny w przypadku gdy w nocy cos mialoby sie dziac, w przyszlosci korzystac z tej mozliwosci ma rowniez centralka alarmowa.
    -mozliwosc kontroli i wylaczenia za pomoca komputera, w czasie pozniejszym panelu wizualizacyjnego, poprzez sterownik pojedynczego oswietlenia, np. gdy pali sie gdzies swiatlo gdzie nikogo nie ma, zapomnialo sie wyl lub wlaczyly je dzieci.
    -mozliwosc wylaczenia calego oswietlenia domu w przypadku wyjscia domownikow z domu
    -mozliwosc symulacji pobytu domownikow w przypadku ich wyjazdu na kilka lub kilkanascie dni.
    -w korytarzu/klatce schodowej - standartowe zapalanie pstryczkiem + dodatkowo czujnikiem ruchu.
    -ewentualnie do tego - zapalanie oswietlenia w nocy np. w korytarzu, lazience na zalozmy 50%
    To raczej wszystko odnosnie samego oswietlenia.

    Gniazdka
    -niektore gniazdka wylaczane, te w ktorych podlacza sie z reguly suszarke, zelazko, stojaca lampe, ...

    Ogrzewanie
    Tu mam najwieksze watpliwosci, problemy, glownie poprzez cene we/wy analogowych. Dochodzi do tego jeszcze to ze instalacja CO zrobiona jest w pionach a niektore piony sa "schowane" juz w scianach. W gre wchodzi raczej tylko albo zalozenie w kazdym pomieszczeniu termostatu i zaworu albo ograniczenie sie do jednego lub dwu zestawow termostat + zawor, sterowanych poprzez sterownik.
    Mozliwosci/sterowanie
    -sterowanie temp poprzez nastaw(y) sterownika
    -obnizanie temp - na noc, w przypadku nieobecnosci domownikow - ich wyjscia
    -w przypadku wietrzenia calkowite zamkniecie ogrzewania na czas wietrzenia
    -raczej pozniejsza, mozliwosc zmiany temp poprzez tel lub internet - po dokupieniu odpowiedniego modulu

    Kontaktrony
    -w przypadku otwartego okna wylaczenie ogrzewania na czas wietrzenia
    -w czasie pozniejszym meldowanie o zdarzeniach - otwartym oknie, po dokupieniu odpowiedniego modulu
    -w czasie pozniejszym polaczenie z centralka alarmowa

    Zaluzje
    W tej chwili "reczne", docelowo "elektryczne"
    -opuszczanie automatyczne na noc, w czasie wietrzenia w okresie zimowym, w przypadku silnego wiatru (po dokupieniu czujnika na wiatr), w przypadku duzego naslonecznienia (po dokupieniu czujnika na slonce)
    -automatyczne (powolne, stopniowe?) podnoszenie ich z rana o ustalonej porze

    To byloby raczej wszystko odnosnie potrzeb. Docelowo panel wizualizacyjny, stacja pogodowa, centralka alarmowa, kamera internetowa.

    Odnosnie zas samego sterownika i kwestii tanio, drogo - to te najtansze przekazniki/sterowniki programowalne niestety ale przynajmniej moim zdaniem w wiekszosci po prostu sie do tego nie nadaja. Czy to ze wzgledu na max ilosc we/wy, w tym tez analogowych, brak mozliwosci pracy sieciowej, wspolpracy z modemem, .... Co do sterownikow swobodnie programowalnych (PLC) to w tym przypadku glownie chodzi o tanio. Zdaje sobie doskonale sprawe ze z poczatku nie bede potrzebowal nie wiadomo jakiej ilosci we i wy, pracy sieciowej, wspolpracy z modemem, .... ani tez nie wykorzystam byc moze nawet w 5% ich mozliwosci. Niemniej jednak instalacja ta bedzie sie dlugi czas rozbudowywac o nowe mozliwosci, z czasem tez poznam i opanuje w lepszym stopniu przynajmniej coponiektore mozliwosci i znajde dla nich sensowne wykorzystanie.
    Tak wiec moim zdaniem, jak to wielokrotnie wrecz podkreslalem, w gre wchodza glownie (tylko?) z przekaznikow programowalnych te z "najwyzszej polki" typu Easy serii 800 i jemu podobnych lub sterowniki swobodnie programowalne (PLC) typu S 7. Byc moze sie myle ale jesli tak by bylo niech mnie ktos poprawi. Troche trudnawo wylapac mi roznice pomiedzy np. Easy 800 a Alpha XL i tym bardziej porywnywac je z PLC typu S7 co jest nawet jak dla mnie raczej wrecz pewnym nieporozumieniem.
    Jesli i tym razem ktos moje "wypociny" nazwie lista zyczen to prosze go o to by przedstawil mi o co mu chodzi, jak ma wygladac okreslenie potrzeb, najlepiej na jakims przykladzie.

    Pozdrawiam
  • #56
    grigor1
    Level 15  
    Witam,
    a może warto pomyśleć nad PLC Omrona? np. jakiś model z serii CPM można kupić używany za niewielkie pieniądze, jest łatwy w programowaniu, ma możliwość rozbudowy o dodatkowe I/O i inne bajery, a do tego bardzo ładnie współpracuje z komputerem PC (wizualizacja i nadzór).
    Jedynie problematyczny (czyt. kosztowny) może być zakup kabla z interfejsem do programowania sterownika.

    Pozdrawiam
  • #57
    Jarcyk
    Level 13  
    Moja propozycja jak wczesniej nadmienił leszek N to TWIDO TWDLCAA24DRF (939 PLN) posiada:14we/10wy, zasilany 220V, RS485 opcjonalny RS232C, rozszerzany do 88 we/wy, analogi 2we 1wy.

    Co do softu i kabelka to podają 527PLN wiec opłaca sie raczej zapolowac na wersję STARTową (kąplet PLC+soft+kabel).
    A propo, widziałem kable na alegro na 90PLN, oczywiscie nie sa oryginalami :D

    Patrzac po oczekiwaniach to docelowo przydał by cie dobry PLC z modułem webserver'a ale to zupelnie inny pułap cenowy :D

    wiecej informacji na stronie
    http://www.schneider-electric.pl/pl/oferta/katalog_produktow/index.php
  • #58
    KAPAS
    Level 17  
    Witam
    Mam takie pytanie (może trochę poza konkursem), jestem w trakcie stawiania servera OPC na EASY i MFD i interesuje mnie rozwiązanie problemu sterowania wej/wyj za pomocą Clienta (bezpośrednio, a nie tylko przez ustawianie np. wartości MW czy MD).
    A jeszcze jedno do kolegi Roks - wyjaśnij mi czy to naprawdę niemożliwe z wej. 0-10V zrobić 4-20mA :D
    A jeśli chodzi o możliwości EASY, to jestem w stanie wykonać dowolną aplikację (24 wej. 17 wyj.)
  • #59
    praktyk19
    Level 11  
    Moze zaczne dzis od konca ;)
    Chcialbym byc w stanie, ale nie jestem, Ci pomoc kol Kapas odnosnie sterowania we/wy za pomoca klienta serwera OPC. A odnosnie mozliwosci Easy (800) to ma on (moim zdaniem) dosc duze, ale czy tak naprawde, do konca, jestes w stanie wykonac (nim) naprawde dowolna (kazda) aplikacje? Nie jestem w stanie udowodnic ze tak wlasnie jest lub nie jest, ale wcale nie bylbym taki pewien, ani jednego, ani drugiego ;)

    Mam w sumie/glownie po jednym faworycie. Wsrod przekaznikow programowalnych jest to Easy 800 a wsrod PLC Twido wlasnie. Jeden (Easy) za jego mozliwosci a drugi (Twido) za jego cene. Strone Schneidera odwiedzalem wielokrotnie, posciagalem i przejrzalem raczej wszystko o Twido co tam bylo. Zelio pomimo jego korzystnej (czyt. niskiej) ceny raczej nie bylby w stanie spelnic moich docelowych zalozen, planow, konfiguracji, oczekiwan, choc i o nim z poczatku posciagalem i przejrzalem materialy. Troche dziwi mnie jednak Twoja wypowiedz kol Jarcyk "Patrzac po oczekiwaniach to docelowo przydał by cie dobry PLC z modułem webserver'a" i pozostawie ja najlepiej bez komentarza ;)

    Co do uzywanych PLC (Omrona) - cena napewno nie do przebicia. Troche mnie dziwi fakt ze pomimo (bardzo?) wysokiej ceny nowego PLC Omrona, np. w porownaniu do Twido, S7, to jest ich troche na allegro. Co chwila prawie jakas aukcja z PLC Omrona i to raczej mniej lub bardziej rozbudowana za korzytne (czyt. niskie) ceny. Podobno to Siemens a dokladniej Simatic jest najpopularniejszym PLC w Polsce - tak przynajmniej lub podobnie, wypowiadal sie ktos tu nawet w tym watku. A na allegro PLC Omrona jest czasami glownym a czasami jedynym PLC i co chwila jakas aukcja z nim. Tak jak sam napisales problemem (tylko cenowym?) moze byc zakup kabla z interfejsem. Od siebie dodalbym jeszcze ze byc moze tez softu - dokladnie nie wiem, nie sprawdzalem.

    Jednak mam mieszane uczucia co do uzywanych PLC. Jesli, a tak (kiedys) na pewno bedzie, zacznie sie sypac (psuc), a ja do tego czasu w odpowiednim stopniu go nie opanuje, zeby z tym sobie skutecznie poradzic, to czekac mnie moze zimne i ciemne mieszkanie a w najgorszej perspektywie nawet rozwod ;)

    Serdecznie pozdrawiam
  • #60
    bonanza
    Power inverters specialist
    DARMOWY SOFT DO EASY:
    http://www.ab.com/plclogic/pico/picosoft.html - tu można ściągnąć PICOSOFT v3 - sterownik PICO ALLEN BRADLEY to bliźniak EASY 400/600 i soft jest za darmo idealnie kompatybilny z softem EASY - wgrywa się przez kabel, jest podgląd w czasie pracy i nawet rozszerzenie nazwy pliku jest .EAS, niezmienione (sprawdziłem na wersji 3.0).
    Moeller zrobił potem przeskok i wersja 800 jest całkowicie niekompatybilna ze starym EasySoftem - 800-ki wcale nie widać przez kabel. Trzeba mieć EasySoft 6. Kabel może być od starej wersji. Przypuszczalnie PicoSoft 6.x będzie zgodny z EasySoftem 6.x - nie można sprawdzić, bo to, co się ściąga jest niekompletne i nie da się zainstalować. Ale "BUY NOW" nigdzie nie widzę, więc to chyba tylko błąd. :D
    W AB mają też klon tego panelu Moellera - nazywa się Pico GFX.
    Handluje tym INTROL Katowice.
    OFF-TOPIC - potrafią dranie od przemysłówki utrzymać cenę, nie? Telewizory w ciągu 10 lat staniały 3 razy i są coraz nowocześniejsze, a taki Easy czy Siemens to tanieje pewnie o 5%, gdy kurs EURO spada o 8% i tyle.:cry: