Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zyroskop...?

danlancher 08 Sty 2006 13:07 4521 10
  • #1 08 Sty 2006 13:07
    danlancher
    Poziom 27  

Witam.

Jestem w trakcie robienia takiego amatorskiego robota.Chcialbym zeby jezdzil na 2 kolach i zeby sam utzymywal rownowage.
    Wiem ze do takich zeczy uzywa sie roznych czujnikow laserowych...
    Ja bym chcial zastosowac jakis maly zyroskop,samorobka :D.
    Zdalo by to egzamin???

0 10
  • #2 08 Sty 2006 13:22
    zerpo
    Poziom 22  

Dobrze radzę, zrezygnuj narazie z tego pomysłu, jesteś totalnym początkującym i masz nawet problem z wysterowaniem silników...
    Widzałem gdzieś filmiki o opis tkaiego robota, utrzymywał się tylko na 2-ch kołach. Wymaga to opanowania ruchu nie tylko w plaszczyznie poziomej, ale także ciągłe utrzymywanie pionu. Wymaga to skonstruowania dość skomplikowanego układu regulacji.
    Wydaje mi się, że samoróbka totalnie się nie nada, musi być to sprzęt o niemałej dokładności...

0
  • #3 08 Sty 2006 13:24
    MirekCz
    Poziom 35  

takich robotów jest mnóstwo... ale samoróbki żyroskopu jakoś nie widze.

Masz kilka możliwości (podane od najdroższej/najlepszej do najtańszej/najbardziej badziewnej):

a)kupić elektroniczny żyroskop (>100zł)
    b)kupić/zbudować czujnik typu gp2d120 albo sonar na małe odległości i za ich pomocą mierzyć odległość wysięgnika na robocie od ziemi, a tą informacje zamienić na kąt pochylenia
    c)na jakims obrotowym potencjometrze zainstalować patyczek dotykający ziemi i za pomocą takiej konstrukcji obliczać kąt pochylenia robota

Nigdy nie widziałem, żeby ktoś do tego użył czujnika laserowego... podaj link do takiej konstrukcji

0
  • #4 08 Sty 2006 13:30
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spróbuj zbudować najpierw żyroskop, potem się zastanawiaj co z nim zrobisz.

Możesz w takim robocie zrobić wirujące koło które będzie utrzymywać robota w pionie. Ale nie skręcisz takim cudakiem, zrobi to za Ciebie precesja. Będziesz mógł poruszać się tylko do przodu i do tyłu.

Żyroskopu który będzie na wyjściu wskazywał jakiś przechył to już na pewno nie dasz rady zbudować...

0
  • #5 08 Sty 2006 13:32
    danlancher
    Poziom 27  

No to troche lipa...:/ ale i tak zsroboje :D korci mnie jakie beda efekty,uczy sie na bledach :)

Tu podaje likn do tego robota:http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.generation5.org/content/2004/images/legway-sensors.jpg&imgrefurl=http://www.generation5.org/content/2004/legway.asp&h=960&w=1280&sz=107&tbnid=_DSrHA2sqZEJ:&tbnh=112&tbnw=150&hl=pl&start=24&prev=/images%3Fq%3Dbalancing%2Brobot%26start%3D20%26svnum%3D10%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN

Dodano po 33 [sekundy]:

tyle ze on z lego jest]

0
  • #6 08 Sty 2006 13:34
    McRancor

W nim nie ma żyroskopu

0
  • #7 08 Sty 2006 13:57
    danlancher
    Poziom 27  

ale jest czujnik laserowy (tak wyglada)

Dodano po 2 [minuty]:

A co do tego kola wirujacego.To ono ma byc duze czy male?ciezkie czy lekkie??I obroty musza byc tez dobre podejzewam...

Dodano po 31 [sekundy]:

aha i czemu nie bedzie sie dalo skrecac???

0
  • #8 08 Sty 2006 14:02
    MirekCz
    Poziom 35  

czujnik laserowy.... hahahahahahaha z plamka wielkości melona przy odległości 2cm od ziemi?;)

Jeżeli chcesz coś takiego sensownego zrobić to polecam czujnik gp2d120 (można na gembara.pl za 45zł dostać)
    Montujesz go na kawałku ramienia, żeby był kilka cm od robota i jeżeli robot się będzie przechylał to zmieni się odległość mierzona przez czujnik...

A tamten robot co znalazłeś to najmniej ambitna wersja tego typu robota dostępna na sieci. Poszukaj dalej, są dużo lepsze konstrukcje tego rodzaju.

PS.Jeżeli jesteś początkującym, to zdecydowanie odradzam projekt tego typu...

0
  • #9 08 Sty 2006 14:13
    McRancor

Czemu nie będzie skręcać dowiesz się jak poczytasz na jakiej zasadzie działa żyroskop.

0
  • #10 09 Sty 2006 12:51
    submariner
    Poziom 32  

Czy probowal ktos konstruowac zyroskop na bazie 2 adxl103 lub podobnych?
    czy takie accelerometry oddalone od siebie np na poczatku pojazdu i jego koncu z prostopadle ustawionymi osiami(do kierunku jazdy) pomiarowymi moga mierzyc skret , wyjscia accelerometrow podlaczone do wzmacniacza operacyjnego/komparatora a odczytywana tylko roznica na ich wyjsciach .

0
  • #11 09 Sty 2006 23:41
    McRancor

Prościej to zrobić na żyrokopach ADXRS, chyba że chcesz bawić się z filtrami kalmana, ale takie urządzenie nie będzie za dokładne.

0