Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Stabo MAGNUM m" - problem

coby19 08 Jan 2006 14:45 3083 6
    coby19
    Level 17  
    Koledzy, mam takie CB, i mam problem:,
    Ponieważ niedziała mi nadawanie, tak jak na zdjęciach niżej widać, na odbioże świeci mi kontrola TX i 2 kontrolki signal meter cały czas, a jak nacisne nośną, to wszystkie kontrolki gasną, a kontrolka RX sie nie zaświeca. Co może być przyczyną??
    Mój drugi problem polega na tym że, jak SQ skręce żeby nie szumialo, to coś "pierdzi" w głośniku.
    I mam jeszcze jedno pytanko co to jest to kolo wyjścia antenowego obok (pokazane na fotkach) ????

Proszę o pomoc. Z góry dzięki,
    Kryptoman
    Level 20  
    Radio przyciągnięte z Niemiec.
    Uszkodzona jedna z LED od S-metra lub ścieżka do niej prowadząca.
    W tym radiu nie ma osobnej diody "TX".

Radio ma zablokowany AM powyżej 15 kanału - próby nadawania rób albo poniżej 15-ego albo na jakimkolwiek kanale lecz w FM.
    Na kanałach od 4 do 15 radio będzie pracowało w AM lecz z mocą nadajnika poniżej 1 W.
    Aby uzyskać pełne 40 kanałów musisz zdjąć blokadę.
    Dodatkowo radio musisz przestroić w "zera".

Brak nadawania może też być skutkiem awarii mikrofonu lub złego przylutowania przewodów we wtyczce mikrofonowej.
    To też może być przyczyną "pierdzenia", aczkolwiek w tym przypadku przyczyn może być znacznie więcej.

To złącze z tyłu jest do przystawki selektywnego wywołania - możesz sobie darować dalsze interesowanie się tymi pinami.
    coby19
    Level 17  
    Przy radyjku zdjołem już blokade, a więc AM działa mi na pełnej 40 zarówno w AM jak i FM, jak również pracuje już w "0" (wstawiony odpowiedni dławik), przed tymi zmianami już tak sie działo z tym radyjkiem, więc te zmiany nie mają wpływu. Możliwe że wtyczka od mikrofonu, może kabelki sąpomylone... Ma ktoś schemat podpięcia??? który kabelek to co ???

Dodano po 52 [minuty]:

Koledzy znalazłem coś ciekawego, w miejscu Q26 (widocznym na zdjęciu), niema nic!
    Tam pezypadkiem nie pownien znajdować się jakiś tranzystor??? bo umnie tam nic niema.... może to jest przyczyną tego pierdzenia i wogule ...
    Jak tak to co tam powinno być wstawione.?!
    Kryptoman
    Level 20  
    He, he - ktoś Ci zarąbał końcówkę mocy...
    Wlutuj tam tranzystor 2SC2078 lub 2SC2166.

Chociaż nie jestem pewny (nie mam schematu) czy to nie jest miejsce na driver.
    Zobacz w tych okolicach (zdjęcie jest mało wyraźne) czy jest tam zamontowany tranzystor C2078 lub C2075.
    Jeśli jest to wstaw zamiast brakującego drivera 2SC2314 lub BD139.
    coby19
    Level 17  
    kolego jak popatrzysz na fotke "1.jpg" (3od góry) to tak z 2cm w lewo znajduje się 2SC2314 dokładnie jako Q25. To pewnie to Q26 to będzie ta końcówka mocy...

Miałbym pod ręką 2SC2075, mogła by być taka??? Bo tylko taką mam pod ręką od Onwy MK2
    Kryptoman
    Level 20  
    Może być.
    Tylko zastanawiam się jak go przykręcisz do radiatora którego nie ma, bo chyba kawałek blachy aluminiowej ktoś sobie też "pożyczył" wraz z końcówką.
    Najwyżej wywierć otwór w boku obudowy możliwie najbliżej miejsca gdzie powinna być zamontowana końcówka i przykręć ją tam (o0czywiście poprzez podkładkę mikową i tulejkę izolacyjną).
    Bez tego odparujesz tranzystor końcowy w kilkadziesiąt sekund.
    coby19
    Level 17  
    oki
    zaraz pokombinuje z tym C2075

Dodano po 55 [minuty]:

wlutowałem ten C2075, przykręciłem go włączyłem radyjko, i nic, zero różnicy, dalej to samo, a ten tranzystorek ani troche sie nie nagrzewa...