Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie cewek w transformatorze

08 Sty 2006 15:47 1884 2
  • Poziom 16  
    Mam może troche głupie pytanie ale ono na prawdę sprawia mi roblem gdyż jestem początkującym elektronikiem i nigdy nie nawijałem transformatora

Otóż moje pytanie jest proste: jak nawijając uzwojenie pierwotne w połowie tego uzwojenia wyprowadzić podłączenia??
    Chodzi mi konkretnie o ten przypadek
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam!
    Sprawa jest wzięcia łatwo jeśli się nawija obydwie części tego uzwojenia np.
    2T i 2T jednocześnie dwoma drutami tej samej średnicy.
    Po nawinięciu potrzebnej ilości zwojów mamy pewność , że obie części mają dokładnie te same parametry. Środkowy odczep uzyska się przez
    połączenie końca uzwojenia pierwszej części z początkiem drugiej części.
    Zob dodatek:

P./S. A co to jest i do czego służy?
  • Poziom 16  
    przy tak małej ilości zwojów wypada podział na środku więc zrób jak na rysunku
    i teraz tłumaczę:
    przed nawijaniem układasz sznurek - dratwa, na nim nawijasz uzwojenie i na koniec przekładasz przez ten sznureczek, którego drugie końce ciągniesz i związujesz - oczywiście zakładasz tez izolację na końcówkę - z 5mm przed sznoreczkiem przez sznureczek aż do wyjścia z karkasu - wyprowadzić możesz na prawo lub nalewo, ale w obu przypadkach musi byc dobra izolacja koniecznie pleciona
    wszystko będzie jasne jak spróbujesz
    może jak znajdę jakiś przykład to podeślę zdjęcie
    powodzenia
    a
    nie zapomnij też o dobrej izolacji między warstwami uzwojeń - taśma izolacyjna itp odpada - dobry preszpan i jest jeszcze taka folia nawet lepsza bo chudsza ale nazwę zapomniałem