Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica z atx na +/- 18V jak?

jaciomp 08 Sty 2006 17:21 1640 3
  • #1 08 Sty 2006 17:21
    jaciomp
    Poziom 14  

Witam!
    Poczytałem troszke na forum o przetwornicach i najbardziej zainteresował mnie temat przerobienia zasilacza atx na przetwornicę jako najtańszy sposób na otrzymanie wymaganego napięcia symetrycznego.
    Niestety nie znalazłem wypowiedzi która by krok po kroku mówiła jak to wykonać.
    Posiadam dwie pary TDA 2040, leżą od dłuzszego czasu i nie mam co z nimi zrobić. Chciałbym je wrzucić do autka jako wzmacniacz 4 -kanałowy.
    W jaki sposób przerobić zasilacz atx aby otrzymać napięcie +/- 18V przy włączonym silniku?
    ile zwojów nalezy odwinąć i w jaki sposób aby otrzymać wymagane napięcie symetryczne? Czy przeróbki wymagaja duzej ingerencji w elektronikę zasilacza?

0 3
  • #2 08 Sty 2006 17:58
    czarek18
    Poziom 24  

Witam zasilacza nie przerobisz ale możesz pozyskać z niego części takie jak transformator impulsowy rdzeń na dławik i sterownik przetwornicy TL494.Do tego będziesz musiał dokupić dwie sztuki irfz44 i drivery na BC337/327 do mosfetów bo TL ma za małą wydajność prądową i w pełni nie przeładuje dużej pojemności mosfetów.

Zobacz jak to się robi : www.mdcs.prv.pl

0
  • #3 08 Sty 2006 17:58
    wojtek60
    Poziom 21  

nie tak szybko...po pierwsze:w aucie masz 12V -instalacje..a zasilacze do komputerow chodza na 230V ~
    mozesz uzyc elementow(trafo,diody,elektrolity)z zasilacza od kompa do budowy przetwornicy z 12V\+-18..materialy znajdziesz na elektrodzie

0
  • #4 09 Sty 2006 10:59
    jaciomp
    Poziom 14  

hmmm a czy koszty budowy przetwornicy sa duże, jezeli ma sie już zasilacz atx?
    nie wiem czy nie taniej bedzie kupic jakiś uzywany wzmacniacz na allegro za 100zł z przetwornicą.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

znalazłem taki oto temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...twornica&sid=c74d3100187008ecaf71595edc09c45d

Chodzi tutaj o wytworzenie napięcia -12V w aucie za pomoca invertera.
    Nie zostało jednak jasno pokazane jak to zrobić dla 12V. Takie rozwiązanie dobre by było na początek.
    Acha czy te +-12V z aku to bedzie w tym wypadku napięcie juz po wyprostowaniu? czy trzeba będzie jeszcze jakis mostek dawać? No i oczywiscie podskoczy do +-14,5V po włączeniu silnika

Prosiłbym o schemat wykonania takiego urzadzenia

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo