Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana polaryzacji dla silnika prądu stałego.

08 Sty 2006 21:20 3264 8
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich.


  Nie posiadam zbyt dużej wiedzy elektronicznej więc chcialbym się zwrócić do was z pomocą.
  Chciałbym wykonać urządzenie, które po naciśnięciu przycisku zmieniałoby polaryzację, czyli naciśnięcie raz powoduje ruch silnika w prawo, drugi raz w lewo no i tak wkółko.Napięcie pracy w granicach 50V i prądach do 20A.
  Jako element wykonawczy możnaby zastosować przekaźnik, ale trochę krótka jest jego wytrzymałość styków.
  Nie wiem jak wogóle wykonać układ sterowania.Może jakiś układ z przerzutnikami czy coś?

  Za wszelką zaofiarowaną pomoc będę wdzięczny.
 • Poziom 13  
  Witam
  Nic nie napisałeś o przycisku "stop". W normalnym układzie silnik powinien ruszać od 0 obr/min. Mam rozumieć że tak ma być czy ma ruszyć po zahamowaniu przeciw-włączeniem?
 • Poziom 2  
  Nawet o przycisku "STOP" nie pomyślałem.
  Przydantny byłby do zatrzymywania całego mechanizmu, ale chciałbym aby zmiana kierunku następowala tylko przy użyciu jednego przycisku.

  P.S.
  Czy mógłbym prosić również o jakieś schematy?
 • Poziom 13  
  Zmiana kierunku obrotów musi nastąpić po wytraceniu prędkości kątowej! W przeciwnym razie pokonanie siły bezwładności przysporzy samych problemów: bardzo duży prąd startu (20x Jn) a może i więcej, wypalanie się styków stycznika itp.
  Co do samego układu to będzie dosyć prosty. Zmianę kierunku wirowania w silnikach DC uzyskuje się przez zamianę "+" z "- " na zasilaniu. Do tego celu potrzebne są do tego 2 szt. styczników o prądzie styków 2÷3x większej od Jn silnika, przycisk "L" , "stop", "p" . I przekażniczek co by układ był odporny na głupotę. To wszystko.
 • Poziom 11  
  Cześć,

  Mam pytanie co do zmiany polaryzacji. Czy da radę zmienić polaryzację w silniku prądu stałego z poziomu sterownika PLC? Tzn. oczywiście mogę tam uwzględnić przełączniki, ale zależy mi, abym mogła zmieniać polaryzację właśnie z PLCka. Proszę o pomoc.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Pani Yennefer napisał:
  da radę zmienić polaryzację w silniku prądu stałego z poziomu sterownika PLC?


  Da radę, trzeba użyć odpowiednich elementów wykonawczych (przekaźniki, tranzystory itp.).
 • Poziom 39  
  Zbuduj mostek H na przekaźnikach lub stycznikach. Pamiętaj o połączeniu cewek "na krzyż" przez styki pomocnicze NC - uchroni cię to przed niespodzianką w przypadku sklejenia styków.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1443092.html
 • Poziom 11  
  tos18 napisał:
  Zbuduj mostek H na przekaźnikach lub stycznikach. Pamiętaj o połączeniu cewek "na krzyż" przez styki pomocnicze NC - uchroni cię to przed niespodzianką w przypadku sklejenia styków.


  Bardzo dziękuję za pomoc. Wiecie może, czy da się to gdzieś znaleźć w jakiejś książce? Chodzi o to, że robię projekt inżynierski i muszę mieć jakieś podparcie, a forum raczej nie przejdzie...
 • Poziom 31  
  To normalna blokada zadziałania obydwu styczników razem.