Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania

pan_kotek 28 Nov 2010 15:53 416632 1027
    major74
    Level 2  
    Dzięki śliczne za podpowiedz w sprawie nagrzewnicy jutro postaram się podłączyć ją według wskazówek kolegi i zobaczymy jaki będzie efekt jak coś to dam cynk co mi z tego wyszło :D
  • CSICSI
    13matt13
    Level 9  
    No i rozebrałem nagrzewnicę ponownie, z tego co wywnioskowałem to elektro magnes wysuwa "zaprzęglik" tylko 2 mm i nie sięga on tej zębatki z metakowymi wypustkami, nie wiem czemu tak mało się wysuwa, po rozebraniu elektromagnesu było tam trochę smaru, kuleczka od łożyska też przyklejona smarem w środku.
    Teraz pytanie jak to powinno być złożone czy powinien w tym być smar?
    pan_kotek
    Level 20  
    rafik.90 wrote:
    No wiec mam wydech ok 3 metry podłączony do komina i jest w nim dobry <<cug>> pozatym jak ją postawiłem bez wydechu to tez zaczeła kopcić a wcześniej ją wyczyściłem. Dodam ze wczoraj jak przy niej majstrowałem to zaczęło sie z niej kopcić zasysaniem powietrza i tą małą rurką obok wlotu powietrza po chwili pierdykneło i przez około godzine grzała normalnie cala pucha czerwona ale potem zaczeła znowu stygnąć......

Pompa podaje za dużo paliwa w stosunku do zasysanego powietrza,lub gdzieś jest "wąskie gardło", wydaje mi się że sadza osadza się w wymieniku ciepła, to bum było spowodowane zapaleniam się sadzy lub oparów paliwa w połączeniu z sadzą.
    Pokombinuj ze zmniejszeniem ilości podawanego paliwa, może jakiś regulowany zawór lub kryza?

13matt13 wrote:
    No i rozebrałem nagrzewnicę ponownie, z tego co wywnioskowałem to elektro magnes wysuwa "zaprzęglik" tylko 2 mm i nie sięga on tej zębatki z metakowymi wypustkami, nie wiem czemu tak mało się wysuwa, po rozebraniu elektromagnesu było tam trochę smaru, kuleczka od łożyska też przyklejona smarem w środku.
    Teraz pytanie jak to powinno być złożone czy powinien w tym być smar?

Wymień ten stary smar na nowy u mnie miał konsystencję zeschniętego kleju.
    Czy pod naciskiem palca wysunie się bardziej i sięgnie do owej zębatki?
  • CSICSI
    13matt13
    Level 9  
    Myślę że sięgnie, palcami jak wyciągam to z jakimś oporem ale wychodzi, jestem ciekaw na ile elektromagnes to wypchnie, wymienię smar i sprawdzę ile się będzie wysuwało, dzięki :)
    ZKepowicz
    Level 18  
    Witam Major 74 . Z OETF 3 nie spotkalem sie /chyba czegos takiego nie bylo /. Jesli interesuje cie instrukcja do OETF 6 / 8 / 10 ze schematami to mage poratowac ,ale xsero . Nie mam skanera i nie zamieszcze jej na forum Dodano po 17 [minuty]:

rafik 90 Zakitowany masz zewnetrzny plaszcz .Rozbierz cale urzadzenie / odlacz silnik od kotla /, zalatw gdzies wio ry metalowe z frezarki, przez trzy otwory z komory spalania nasyp je do zewnetrznego plaszcza wymiennika ciepla i trzymajac poziomo wykonuj okrezne ruchy . Wiory wydrapia nagar, wysyp je przez komin i przedmucchaj sprezonym powietrzem .. Odpal bez rury wydechowej. Musi pomoc .Z paliwem nie kombinuj bo to nic nie pomoze.

Dodano po 7 [minuty]:

13 mat 13 . Morzesz miec za gleboko wcisniete kolki w zebatke . nie ruszaj sprzegla elektromagnetycznego tylko po podaniu napiecia na cewke wyciagnij na odpowiednia wysokosc metalowe kolki z zebatki . Musza zaczepiac o blaszke spregla .Elektromagnes zloz na sucho ale tak zeby po wylaczeniu napiecia nie krecil zebatka. / Warrunek przedmuchu i schlodzenia / Regulacja na srobce z kontra u gory elektromagnesu. Dodano po 30 [minuty]:

Cyt. "" No wiec mam wydech ok 3 metry podłączony do komina i jest w nim dobry <<cug>> pozatym jak ją postawiłem bez wydechu to tez zaczeła kopcić a wcześniej ją wyczyściłem. Dodam ze wczoraj jak przy niej majstrowałem to zaczęło sie z niej kopcić zasysaniem powietrza i tą małą rurką obok wlotu powietrza po chwili pierdykneło i przez około godzine grzała normalnie cala pucha czerwona ale potem zaczeła znowu stygnąć......[/quote]""

Dodano po 12 [minuty]:

To bum jest dobre dla tych modeli . jest to t.z.w. przestrzelenie . Wyrzucenie nadmiaru nagaru z komory . Mozna to wywolac na zadanie . Sposob: Rozgrzac agregat na max. , zdusic wydech , zgasnie plomien,na obrotach / z podawaniem paliwa , az bedzie dymilo na bialo zmostkowac na mikro wlaczniku swiecy styki , nastapi zaplon , i wielkie BUM Radze twarz trzymac z daleka.

[
    major74
    Level 2  
    Witam cały dzień walki z OETF8 bo tak się nazywa sprawdziłem i kiszka nie robi tzn świeca grzeje wentylator się kręci ale nie chce załapać czyli zapalić i grzać zapewne gdzieś jest bład w podłączeniu tylko gdzie ??? I bądż tu mądry człowieku
    ZKepowicz chętnie bym skorzystał z Twojej pomocy odnośnie instrukcji
    ZKepowicz
    Level 18  
    Witam major 74 . Daj na pw adres to wysle instrukcje. A tak jak myslalem to nie 3 a 8. Swoja droga, mysle , ze jak wentylator dziala , swieca grzeje ,to nie wina instalacii.Za ladny agregat.Mysle , ze bylo chociaz raz odpalone i po prostu paliwo w pomce i przewodach wyschlo i zakleilo je . Sprawdzil bym raczej draznosc ukladu paliwowego. To nie jest jakis zlom w ktorym wszystkiego mozna sie spodziewac ,To jest nowy agregat , w instalacii bym nie grzebal.
    Piotr Czekaj
    Level 2  
    major 74. na fotografiach nie widać czujnika temperatury ( te dwa kable co idą do wylotu ciepłego powietrza z prawej strony ) na końcu powinien być przykręcony bezpiecznik termiczny, ( wygląda jak drut o długości około 2 cm). Jak wciśniesz przycisk od rozgrzewania ręcznego świecy , powinieneś słyszeć w nagrzewnicy dźwięk uderzenia sprzęgła od pompki,jeśli sprzęgło nie załapie to pompka nie poda paliwa do komory spalania.javascript:emoticon(':D')
    ZKepowicz
    Level 18  
    Major74 na jednym ze zdjec zauwazylem , ze nakretka kontrujaca srubke regulacyjna mikroprzelacznika jest poluzowana . Ktos tam grzebal morze byc rozregulowana. Piotr Czekaj tez ma racje ,Ale mysle , ze bezpiecznik jest o.k.
    bartoslav
    Level 11  
    przejrzałem wątek i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie na jakiej zasadzie działa ten stycznik przy świecy. Rozumiem że jak świeca się nagrzeje do odpowiedniej temperatury to ta śrubka się przesunie i naciśnie na stycznik ?

Mam dwa styczniki pod tą klapką do których przylegają dwie śrubki (jedna mniej druga bardziej wkręcona) Który odpowiada za co ?

Webasto to Veb 12v 6500kcal
    malibu1969
    Level 2  
    Jeden jest odpowiedzialny za włączanie świecy , po nagrzaniu komory spalania do temperatury samozapłonu i zwiększeniu jej długości powoduje jego rozłączenie. Drugi sam się zastanawiam bo mi się właśnie rozleciał i jestem ciekaw co załącza. Tak na oko w przypadku przegrzania komory ma załączyc niższy bieg żeby trochę wystudzic komorę. Oczywiście to przypuszczenia i mogę się co do niego mylic. Jeśli tak jest to mnie poprawcie.
    Piotr Czekaj
    Level 2  
    Bartosław jeśli masz podobną do takiej jak zamieścił na 6 stronie zdjęcia major 74 to dwa mikro-włączniki mają być wciśnięte gdy nagrzewnica jest zimna, dopiero jak się rozgrzeje powinny przełączyć w drugie położenie. (zwiększy się odległość pomiędzy śrubami a mikro-włącznikami) reszta to regulacja.
    skylark
    Level 25  
    malibu1969 wrote:
    Jeden jest odpowiedzialny za włączanie świecy , po nagrzaniu komory spalania do temperatury samozapłonu i zwiększeniu jej długości powoduje jego rozłączenie. Drugi sam się zastanawiam bo mi się właśnie rozleciał i jestem ciekaw co załącza. Tak na oko w przypadku przegrzania komory ma załączyc niższy bieg żeby trochę wystudzic komorę. Oczywiście to przypuszczenia i mogę się co do niego mylic. Jeśli tak jest to mnie poprawcie.

Drugi włącza wentylator w fazie schładzania po wyłączeniu urządzenia.
    kerims
    Level 9  
    13matt13 z drugiej strony "zaprzęglika" - widełek powinna być regulacja - nakrętka i śrubka na płaski wkrętak nią można wydłużyć lub skrócić widełki. Pamiętaj że po wyłączeniu elektromagnesu widełki muszą zwolnić zębatkę bo inaczej nagrzewnica nie zgaśnie.
    Herbatnick
    Level 12  
    Witam Szanownych kolegów.
    Czy schemat nagrzewnicy typ 241 z pierwszej strony jest odpowiedni również do do nagrzewnicy OETF8?
    Posiadam taką nagrzewnice ale niestety jest błędnie połączony panel sterujący, po przełączeniu na wietrzenie zmieniają sie obroty na przeciwne. Również nie działa automatyka grzania świecy.
    13matt13
    Level 9  
    Witam, dziękuję za podpowiedzi, umyłem elektromagnes, był tam stary smar który przypominał lepik, posmarowałem nowym, skręciłem, wyregulowałem na śrubce i działa, jestem po pierwszym pomyślnym odpaleniu, teraz muszę tylko ją zamontować na półce i zrobić odprowadzenie spalin oraz nawiew po garażu.

Dziękuję za pomoc :)
    prezzess
    Level 11  
    Od niedawna posiadam nagrzewnicę typu 232.01 kompletną i nie modyfikowaną lecz bez sterowania i chciałbym uruchomić urządzenie. Dysponując tylko źródłem napięcia 24V, do których zacisków wg załączonego zdjęcia należy przyłożyć "+" a do których "-" aby:
    1. uruchomić świecę żarową,
    2. uruchomić silnik wraz z pompką bieg I,
    3. uruchomić silnik wraz z pompką bieg II,
    3. uruchomić sam silnik?

Dodano po 2 [minuty]:

więcej zdjęć:

Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania
    prezzess
    Level 11  
    Jaki jest pobór prądu podczas rozruchu (grzanie świecy) nagrzewnicy typu 232.01 24V 3500 kcal? Czy prostownik dający max 20A przy 24V będzie w stanie zasilić to urządzenie? Ewentualnie w jakich starych urządzeniach montowano transformatory 230V/24V będące w stanie zasilić nagrzewnicę (stare tv czy coś w tym stylu)?
    glapsson
    Level 18  
    Instalowanie i instrukcja obsługi ogrzewacza spalinowego typ OETF 3/1 PO POLSKU

23 STRONY
    dane ogólne
    Instalowanie
    konstrukcja i sposób działania
    obsługa
    zasada obsługi w czasie pracy
    demontaż ogrzewacza
    usterki i ich usuwanie
    dane techniczne
    rysunki
    wykaz ważniejszych części
    Attachments:
    pan_kotek
    Level 20  
    prezzess wrote:
    Jaki jest pobór prądu podczas rozruchu (grzanie świecy) nagrzewnicy typu 232.01 24V 3500 kcal? Czy prostownik dający max 20A przy 24V będzie w stanie zasilić to urządzenie? Ewentualnie w jakich starych urządzeniach montowano transformatory 230V/24V będące w stanie zasilić nagrzewnicę (stare tv czy coś w tym stylu)?

Transformator od starego lampowego Rubina powienien uciągnąć grzanie świecy,ale
    żarzenie lamp jest 6,3V i musiałbyś podłączyć się bezpośrednio pod świecę i obudowę. Z prostownika zasilisz silnik wentylatora i cewkę pompy.
    prezzess
    Level 11  
    Ok, dzięki. Z podłączeniem sobie poradziłem i udało mi się uruchomić bestię na pożyczonym starym prostowniku, który daje max 30A na 24V.Świeca grzeje jak należy, silnik działa, pompka (mechaniczna) zasysa paliwo ze zbiornika nawet gdy jest on metr poniżej urządzenia. Mimo to webasto ciągle przerywa. Działa dosłownie jakby w jakimś cyklu: 2 sekundy pali prawidłowo, 3-5 sekund przerwy, 2 sekundy ok i tak w kółko. Kopcenie jest znikome. Zanim odpali z wydechu potrafią polecieć max 3 kropelki ON potem już ani jednej. Rozruch przeprowadzono w temp. -15 stopni. Po uruchomieniu około godziny webasto pracowało przerywając bo myślałem, że jak się rozgrzeje będzie lepiej ale nic się nie zmieniało niezależnie czy na I czy na II biegu. Silne kopcenie pojawiło się tylko gdy ręką zupełnie zastawiłem dolot powietrza ogrzewanego i webasto zwyczajnie zgasło.

Jakie mogą być przyczyny nierównomiernego spalania ON w takim przypadku?
    pan_kotek
    Level 20  
    Czy nie łapie czasem za dużo powietrza?, przysłoń nieco dolot i powiedz czy sytuacja się powtarza. Czy podniesienie zbiorniczka paliwa ponad nagrzewnicę coś zmienia?
    barbiq
    Level 13  
    Witam Koledzy.
    Mam mały problem z sirokko na ON, nie pamiętam modelu :(
    W każdym razie chodzi o to że nie wystarczająco się nagrzewa. w innych widziałem, że ten "talerz" na wylocie jest aż czerwony i ładnie dmucha gorące powietrze! U mnie rozpala się szybko ale powietrze na wylocie nie jest gorące, a "talerzyk" jest, prawie niezauważalnie czerwony. Rura spalinowa bardzo gorąca.
    Co może być przyczyną słabego grzania? Dodam, że świeca jest nowa! a paliwo jest cały czas podawane na świeczkę. Przy rozpalaniu strasznie kopci na czarno ale kiedy zaskoczy już nie dymi!
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Z góry dzięki :)

---------------------------
    Sprawdziłem
    Model sirokko 241.02
    Wcześniej było na 12V ale zostało przerobione na 24V.
    Jeśli chodzi o podłączenie to wszystko jest okej, problem tylko z tym, że niewystarczająco się nagrzewa! ledwo ciepłe powietrze :(
    Może spróbować coś wyczyścić ale proszę o podpowiedź co..
    Dzięki :)
    ZKepowicz
    Level 18  
    Mysle , ze jesli szybko odpala a nie ma wydajnosci cieplnej , /bjorac pod uwage , ze juz bylo przerabiane/ wina moze byc po stronie pompki paliwowej . Sprawdz jaka ma wydajnosc / cechowanie na stalowej glowiczce w l/h /
    barbiq
    Level 13  
    Jutro rozbiore i sprawdzę.
    Co do odpalania to trwa ono 1-3 min. przy temperaturze -10stC, przy wstępnym grzaniświecy...na codzień nie mam styczności z tymi urządzeniami, więc dla mnie to "szybko" :)
    Tak poglądowo to coś takiego ale w środku...tego to nikt nie wie :)

TomLib
    Level 19  
    Witam, proszę o potwierdzenie ze model 251 jest na olej napędowy? :) Troche mało o tym modelu a właśnie udało mi sie taki nabyć w przyzwoitym stanie jako "nietestowany". Na dniach zrobie mu przegląd i dam znać o efektach tylko chce wiedzieć że napewno nie jest na benzyne :D Pozdrawiam
    tomekoperator
    Level 2  
    Jestem w trakcie montażu modelu 232 w garażu. Zastanawiam sie czy moge zrobić wydech z elastycznej rury aluminiowej (było by najprościej). Z wydechu, jak już sie rozpali, "wali" płomień i zastanawiam się czy czasem rura z aluminium się nie przepali? Jeżeli nie to jakiej średnicy powinna być, jak wydech z pieca ma 40mm, i jak długą moge zamontować rurę?
    glapsson
    Level 18  
    Powyżej benzynka OETF 3/1
    spróbuje poszperać w archiwum książkowym i wrzucić jakiś skan na ON 251 i ( lub ) 232
    barbiq
    Level 13  
    Rozebrałem nagrzewnicę i zrobiłem kilka zdjęć...
    - świeca, troszkę zawalona sadzą

- info o pompie paliwa - tabliczki znamionowe

- widok przez otwór wlotu powietrza do komory spalania. W środku, jak włożyłem palec, była czarna maź, tak jakby ropa z sadzą

- inne zdjęcia środka maszynerii

Może te zdjęcia naprowadzą na przyczynę słabego grzania...:(