Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania

pan_kotek 06 Apr 2015 14:06 459058 1072
Optex
    ZKepowicz
    Level 19  
    Falownik - zbyt duzy koszt . Na allegro znajdziesz regulator obrotow silnikow 1 fazowych z kondensatorem Ri 90/500 koszt ok 50zl produkuja je w Dukli . Sprawdzone osobiscie.
  • Optex
    Jarek 6kv
    Level 11  
    ZKepowicz -Czytałem wiele Pana wypowiedzi, i wiem że jest Pan fachowcem w dziedzinie ogrzewań....Poleca mi Pan - regulator obrotów silników 1 fazowych z kondensatorem Ri 90/500. Dzwoniłem do producenta- nie ma takich na stanie, ma -Regulator FAZOWY RF1-230/700/W. Jednakże po rozmowie z producentem -odradził mi i ten pierwszy i ten drugi, twierdząc, że jak na wirniku silnika jest zamocowana jeszcze pompka, to regulatory nie zdadzą egzaminu.
    Proszę o Pana opinię!
    ZKepowicz
    Level 19  
    Nie dla zartu napisalem SPRAWDZONE . Jedynie co , to rozruch na pelnych obrotach Na temat innych nie bede sie wypowiadal bo ich nie stosowalem, a pompa nie jest cisnieniową i nie stawia prawie zadnych oporow . Wiekszy jest opór wentylatorów.
    Jarek 6kv
    Level 11  
    Podziękował :D W takim razie kupuję!
    mins
    Level 11  
    Mam okazje kupić sprawne, idealne Sirokko 231.01, 3000kcal/h, 3.5kw

Ogarnie ta nagrzewnica ogrzanie garażu 6m x 2.75? Wysokość 2.6, brama ocieplona, mury grube, garaż z zewnątrz nieocieplany.

Nie chce brać czegoś co nie spełni moich oczekiwań w zime, tutaj widze wypowiadali się użytkownicy mniejszych modeli sirokko ;)
  • Optex
    Stermotorzysta
    Level 13  
    Proponuje skorzystać z kalkulatorów:

http://www.deltafan.pl/nagrzewnice-powietrza,kalkulator-ciepla

http://www.masterheaters.pl/kalkulator-mocy-nagrzewnicy,200.html

Mnie się te kalkulatory sprawdziły - polecam mój artykuł (u mnie większy garaż grzany przez większą nagrzewnicę nagrzewa się tak, że można chodzić w podkoszulce).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2380981.html
    mins
    Level 11  
    Nagrzewnica zakupiona ;)

Kable poobcinane, nowka sztuka z demobilu, calkowicie kompletna.

Mysle ze nie bedzie problemu to odpalic ;)

Zasilacz impulsowy 12V 25A 300W wystarczy? Mowa o chinskim zasilaczu dostepnym za "stowke" na znanym portalu aukcyjnym.

Moglby ktos podac "procedure odpalania" takiej nagrzewnicy?

(zdjecia z aukcji)
    Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania
    major_601
    Level 1  
    Czytałem wszystkie wypowiedzi i nie znalazłem informacji na temat czy w maszynie OETF 10 TN jest możliwość zmniejszenia intensywności ogrzewania. Było coś napomknięte o zmniejszeniu obrotów silnika przy pomocy falownika ale czy tylko to i sprawa załatwiona?
    Myślałem także o samym zmniejszaniu ilości paliwa przy pomocy przykręcania kranika ale obawiam się zakłóceń pracy.
    Znalazłem instrukcję ale po niemiecku, może ma ktoś takową instrukcję w języku Polskim?
    Dzięki za pomoc
    alkon2
    Level 8  
    Drodzy koledzy proszę o pomoc w podłączeniu sirokko 255.02 12V pod 230V, dostałem "stare" sterowanie wyposażone w tranformator toroidalny 300VA jak na foto, oraz tyrystor KPBC5010
    Pacjent ma na wyjściu "plus" i "minus", po podłączeniu aku wszsytko działa, jednak chcę zaadoptować w/w zestaw aby zasilać to z sieci.
    Czy powyższe trafo wystarczy aby uciągnąć świecę i podtrzymać pracę nagrzewnicy? Jeśli tak to mostek podłączam "po przekątnej" plus i minus z trafo i AC do plusa i minusa z nagrzewnicy? Coś powinno po drodze być czy już koniec kombinowania i palimy?

dktr
    Level 22  
    Quote:
    tranformator toroidalny 300VA

Przerabiałem kiedyś taki temat, ale ze względu na fatalne zasilanie w miejscu użytkowania i spore wahania napięcia skutecznie oddaliły pomysł zasilania tego z transformatora. Aktualnie zasilam z przetwornicy 12V 30A i wszystko działa super - obroty stabilne, podczas odpalania i grzania świecą nawet nie zwalnia.
    alkon2
    Level 8  
    dktr wrote:
    Quote:
    tranformator toroidalny 300VA

Przerabiałem kiedyś taki temat, ale ze względu na fatalne zasilanie w miejscu użytkowania i spore wahania napięcia skutecznie oddaliły pomysł zasilania tego z transformatora. Aktualnie zasilam z przetwornicy 12V 30A i wszystko działa super - obroty stabilne, podczas odpalania i grzania świecą nawet nie zwalnia.

Moe prosić o jakiś link do takiego zestawu?
    alkon2
    Level 8  
    Mam jeszcze pytanie, bo wiele jest zdań w temacie wydechu... Udało się uruchomić na zasilaczu toroidalnym 300VA i prostowniku KPBC5010, jeden poszedł z dymem, ale radiator załatwił sprawę :)

Odnośnie wydechu to jestem zmuszony dać kolanko 90* fi 130mm, potem prostkę 1500mm i kolejne kolanko 90* w tej samej średnicy zakończone kominkiem. Pytanie brzmi czy zaraz przy urządzeniu wylot nalezy uszczelnić czy nałozyć luźno?
    Są również porady aby wspawać rurkę do kolanka zgodnie z kierunkiem przepływu spalin tylko jakiej ona ma być średnicy?
    azala
    Level 16  
    Posiadam model 255- 02 bez elementu zaznaczonego na zdjęciu
    to prawdopodobnie bimetal ze śrubkami które wyłączają zasilanie świecy .
    Mam pytanie;
    Jeśli podłacze tak aby tylko za pomocą włącznika w panelu grzać świecę i puścić jak odpali webasto pomijając całą automatykę tego mikrowyłącznika to czy da się tak użytkować webasto ?
    dktr
    Level 22  
    Quote:
    czy da się tak użytkować webasto

Tak da się, mój egzemplarz nie miał tych bimetalowych wyłączników ale bez problemu użytkowałem urządzenie. Zrobiłem do niego zdalne sterowanie 4 kanałowe (radiolinia czterokanałowa do alarmów + dodatkowe przekaźniki samochodowe 30A), jeden kanał był skonfigurowany jako włącz na 10 sek i wyłącz, pozostałe jako włącz-wyłącz przy kolejnym wciśnięciu przycisku na pilocie.
    Było to podłączone tak:

1. kanał - czasowe wyjście pod świece żarową.
    2. kanał - włącz-wyłącz pompę paliwa.
    3. kanał - włącz-wyłącz pierwszy bieg
    4. kanał - włącz-wyłącz drugi bieg.

włączamy pierwszy bieg, włączamy pompę paliwa, i naciskamy przycisk od odpalania - świeca dostaje zasilanie na 10 sek, jak nie odpali wciskamy kolejny raz na 10 sek - i przeważnie w tym momencie urządzenie mi odpalało co było słyszalne przez charakterystyczne huczenie.

wygaszanie - wyłączamy pompę, przedmuch na 2 biegu z minutę i wyłączamy całkiem.

tu jeszcze bez obudowy.
    azala
    Level 16  
    dktr wrote:
    Quote:
    czy da się tak użytkować webasto

Tak da się, mój egzemplarz nie miał tych bimetalowych wyłączników ale bez problemu użytkowałem urządzenie. Zrobiłem do niego zdalne sterowanie 4 kanałowe (radiolinia czterokanałowa do alarmów + dodatkowe przekaźniki samochodowe 30A), jeden kanał był skonfigurowany jako włącz na 10 sek i wyłącz, pozostałe jako włącz-wyłącz przy kolejnym wciśnięciu przycisku na pilocie.
    Było to podłączone tak:

1. kanał - czasowe wyjście pod świece żarową.
    2. kanał - włącz-wyłącz pompę paliwa.
    3. kanał - włącz-wyłącz pierwszy bieg
    4. kanał - włącz-wyłącz drugi bieg.

włączamy pierwszy bieg, włączamy pompę paliwa, i naciskamy przycisk od odpalania - świeca dostaje zasilanie na 10 sek, jak nie odpali wciskamy kolejny raz na 10 sek - i przeważnie w tym momencie urządzenie mi odpalało co było słyszalne przez charakterystyczne huczenie.

wygaszanie - wyłączamy pompę, przedmuch na 2 biegu z minutę i wyłączamy całkiem.

tu jeszcze bez obudowy.

Porządna zrobione - mój szacun

Czy mogę jeszcze zapytac na jaką temperaturę był termit na wylocie ?
    ZKepowicz
    Level 19  
    dktr . Od 2011 roku zrobiłeś ogromny postęp , lubisz kombinować , to widać na foto ,ale nie mąć ludziom w głowach w SIROKKO NIE MA ZADNYCH BIMETALCZNYCH ELEMENTÓW, są tylko MIKROPRZEŁ ĄCZNIKI sterujące świecą i przedmuchem/ chociaż nie takie mikro/ Jeszcze z rok i zrobisz z tego pershinga
    ZKepowicz
    Level 19  
    srubki regulacyjne M 5/ chyba , ze nie nasz tego elementu przykrecanego do kotla na 2 srubki m 4x6 .Trzeba dorobic , kawaleczek kątowniczka 20x 20 , brzesczot, wiertarka , gwintownik i wio . Srubki M 5 x 30 po dwie nakretki kontrujace
    azala
    Level 16  
    ZKepowicz wrote:
    srubki regulacyjne M 5/ chyba , ze nie nasz tego elementu przykrecanego do kotla na 2 srubki m 4x6 .Trzeba dorobic , kawaleczek kątowniczka 20x 20 , brzesczot, wiertarka , gwintownik i wio . Srubki M 5 x 30 po dwie nakretki kontrujace

To wykonam ale co powoduje zmniejszenie nacisku na kulki mikrowyłacznika ?
    czy nie bimetal ??
    na jaką temperuture graniczna jest bezpiecznik termiczny przy wylocie ?
    - też go nie mam ale dla spokoju dokupiłbym
    azala
    Level 16  
    ZKepowicz wrote:
    czy nie bimetal ?? Gadał dziad do obrazu , a obraz do dziada ani razu.

Racja nie ma bimetalu.
    Przygotowuje trafo do zasilania 255.02 na 12V
    Jakie napięcie wyjściowe powinno byc przed mostkiem aby po mostku nie było za dużo i uwzględnić spadki przy dużych prądach ?

Teraz mam 16 V chyba za dużo ...?
    ZKepowicz
    Level 19  
    Najlepiej to mierrnik w reke i zmierzyc pod obciazeniem 200 W .Ale nawet jak bedzie 14V to nic sie nie stanie . Tam nie ma elektroniki.
    ZKepowicz
    Level 19  
    Swiece takie same . Naprawiać ? .To jakby skrobać tylek szkłem , zastępczo można, ale czy warto ? Swieca kosztuje 35-40 zł
    azala
    Level 16  
    jedna nagrzewnica 255 na 12 v uruchomiana - super grzeje.
    W rozpędzie fascynacji tym świetnym i stosunkowo tanim grzaniem do garażu nabyłem wersje 265.01 na 24 V.
    Mam pytanie na temat zasilania i wykorzystania tego trafo z załączonego zdjęcia.
    Posiada on moc 250 wat i dwa odczepy po 24 V.
    I myśle tak; aby jeden odczep zasilał świecę tylko a drugi silnik.
    Czyli na wyjściu 2 mostki po 35amper wspólna masa i plus na silnik i plus na świece .
    Co zmienić w połączeniach w panelu ?

ZKepowicz
    Level 19  
    wykozystaj 1 uzwojenie z mostkiem na silnik i prekaznik / dodatkowy/ do wlaczania swiecy , a 2 uzwojenie bez mostka na swiece poprzez przekaznik ten dodatkowy/ swieca nie musi miec pradu stalego/
    marcin25gdyyy
    Level 2  
    witam a czy ktos wie jak zregenerowac pompe paliwa
    azala
    Level 16  
    Kwestia zastosowania termostatu;
    Prosze o opinie czy dobrze myślę;
    - termostat pokojowy wpięty w obwód bezpiecznika termicznego
    - odpalanie klasycznie na przełaczniku
    - po osiągnięciu temperatury termostat odcina zasilanie pompy paliwa
    - webasto pracuje jeszcze chwile i po ostudzeniu wyłącznik zatrzymuje obroty
    i tu pytanie jak rozwiązać analogie ponownego załączania po ponownym zwarciu termostatu i w tym uruchomienie świecy ?