Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz do kina domowego

kornik23 09 Sty 2006 00:12 2511 9
  • #1 09 Sty 2006 00:12
    kornik23
    Poziom 15  

Hej chciałem złożyć sobie swój pierwszy wzmacniacz 5.1 po długich przemyśleniach mam 2 układy na oku TDA1552Q x3- 4 lub TDA1554Qx1 i 1xTDA1552Q następnie chciałem wrzucić taki wzmacniacz do obudowy od pc i zasilać to zasilaczem 300W tez z pc oczywiście zmiana kondensatorów jest obowiązkowa ale na jakie ? i które zmienić ? następnie chciałem podłączyć płytę z prockiem p2 lub p3 cdrom i twardy lub pena moze cdrom z systemem tzn linux ?potem czujnik podczerwieni i w ostateczności mały lcd. A teraz moje pytanie czy takie cos już wcześniej ktoś robił na forum i czy da się to zrobić ? czy lepiej może wzmacniacz włożyć do kolumien z zasilaniem ? Co według was będzie lepsze?

0 9
  • #2 09 Sty 2006 00:59
    maciuś
    Poziom 16  

po pierwsze napięcia z zasilacza komputerowego +12 co za tym idzie moc bardzo mała, po drugie chałas- wentylatory, dysk twardy- będziesz musiał to wszystko włączać by np posłuchać radia,
    nie robiłem takiego czegoś ponieważ przemyślałem dokładnie i niebyło sensu - zrobiłem sobie wzmacniacz 2x30W 8Ω (potrzebowałem ±30V!!!) i do niego obudowę - gra super
    podłączałem też różne wzmacniacze (scalone głównie TDA) pod 12V i grały tragicznie (tzn tragicznie, przy 8Ω trzeba słuchać w cichym pomieszczeniu - może i do oglądania filmów by się nadało, ale do słuchania muzyki nie) - zasada jest prosta - w katalogach podają moc maksymalną i to przy zasilaniu 14,4V - moc maksymalna przy sensownych zniekształceniach jest osiągalna tylko przy sterowaniu z generatora sin, przy 12V spada gdzieś do 10W dla tda1552, o 1554 nie mówię, więc moc ciągła jakiej bedziesz mógł używać to około 5W (przy mało dynamicznej muzyce) - tyle mają słabe telewizory i wiadomo jak z nich słychać
    do wszystkiego dochodzą jeszcze zakłócenia od komputera, mogą powstawać tez wahania napięcia przez co komputer zwariuje (tego jednak nie jestem pewien)
    krótko mówiąc- zasilacz osobny - przy małych mocach warto pobawić się w stabilizowany, obudowa również,

0
  • #3 09 Sty 2006 12:35
    kornik23
    Poziom 15  

Ok przekonałeś mnie teraz co wybrać w miarę sensownie ponieważ chciałem mieć 5.1 końcówki musza być tanie chodzi mi po głowie tda1552q 22 W na 4Ω czy są jakieś stosunkowo dobre końcówki stereo np. do 15 ,16 zł .Chyba ze zastosuje jakiś układ 2xstero o stosunkowo małej mocy do 15 W na centralna kolumnę i tylnie, pominę sub. niskie tony dając na 2 przednie kolumny o większej mocy koło 30 W.Co wy na to jakie układy w takiej konfiguracji zastosować?

0
  • #4 09 Sty 2006 14:39
    maciuś
    Poziom 16  

właśnie znalazłem ciekawy układ tda7265 - koszt 11zł w north, moc 2x20W, małe zniekształcenia, zasilanie symetryczne,
    no i rewelacja - tda7294 w north 13zł - można na nim wyciągnąć nawet 70W przy małych zniekształeceniach - polecam - na przednie 2xTDA7294 i reszta na TDA7265 - niski koszt, parametry rewelacyjne, budowa mało skomplikowana - tda7294 wcale nie musi pracować jako 70W końcówka - śmiało można podpiąć pod słabszy zasilacz i mieć dobą końcówkę 40W z zabezpieczeniami - trzeba tylko uważać na ład elektrostat. - mosfet
    i jedna rada - unikaj przy konstruowaniu sprzętu domowego układów oznaczonych jako car audio - czy opisanych np: 20W przy 14,4V - wiadomo od razu że to się nadaje do auta, w domu wymagania rosną, a części car audio zawsze są droższe
    więc podsumowanie 2xTDA7294 + 2xTDA7265 = 58zł i masz 6 kanałów o dużej mocy (łącznie przy odpowiednim zasilaczu nawet 220W!!! - ogromna moc jak na warunki domowe) - nie myśl że jakieś pan.. czy inne firmówki kina domowego opisane 6x100 czy 1000W będą miały więcej od sprzętu który proponuję
    za wszelkie uszkodzenia słuchy, wybite szyby, spalone bezpieczniki, wydane pieniądze nie odpowiadam - ceny podałem orientacyjne i nie są zobowiązujące

0
  • #5 09 Sty 2006 17:25
    timon125
    Poziom 24  

proponuje zamiast tda7294 dać lm3886.prostsze w montarzu. co do tda 7265 to popieram-fajny i tani scalak.z samochodówek niedrogie są tda7375 i maja 2x26W RZECZYWISTEJ MOCY.-12 zeta na www.impelshop.com.pl.. głośniki znajdziesz na www.stx.com.pl

0
  • #6 09 Sty 2006 22:05
    nicox
    Poziom 10  

to poze sie podlacze i zapytam gdzie moge poczytac o budowie wzmacniacza od podstaw??

0
  • #7 09 Sty 2006 22:47
    kornik23
    Poziom 15  

Wielkie dzięki za odpowiedzi jak skończę pochwale się mam jeszcze kilka pytań co z zasilaniem jak je dobrać jakie kondensatory ? chciałem zastosowac na te wszystkie koncówki tylko 1 ransformator czy to bedzie mozliwe ? (nurtuje mnie jeszcze 1 rzeczy ile powiniem miec mocy na satelitakch na pokuj 3,5m x3,5m) A co do głośników to ta firma stx jakie ma głośniki czy podobne kupie na giełdzie w milowicach ? czy to raczej bedzie tandeta chinska ?Stx ta firma sprowadza głosniki czy je produkuje ? I jakie zastsować głośniki tzn 5x średnio tonowe i wysoko +2 niskotonowe na przednie kolumny?

0
  • #8 10 Sty 2006 15:18
    maciuś
    Poziom 16  

jeżeli chodzi o zasilacz, to z reguły stosuje sie kondebsatory 1000µF/1A,
    na taki pokój jak podałeś - jeśli basu wystarczy ci z głośnika basowego, to satelity można śmiało nawet zbudować z 5W głośników od TV - często w TV są stosowane głośniki średniotonowe i wysokotonowe i nieźle grają,

0
  • #9 11 Sty 2006 22:31
    kornik23
    Poziom 15  

A jak dobrać transformator i jaki zastosowac potencjomer na 5.1 :?:

0
  • #10 12 Sty 2006 11:06
    maciuś
    Poziom 16  

z transformatorami to jest różnie - zależy od wymagań - zwykłe trafo ma duże spadki napięcia, więc uzyskuje się dużą moc muzyczną i zawsze sporo mniejszą skuteczną (poza przypadkami kiedy moc trafo =np 3xmoc wzm), transformatory toroidalne mają natomiast małe spadki nap (mała rezystancja wew) i można trochę zaniżać moc oczywiście pod warunkiem że maksymalne wysterowanie wzmacniacza będzie krótkotrwałe,
    moc transformatora przyjmuje się o 50% więcej niż moc wzmacniacza, ale to nie jest zasada - nie ma sensu ładować drogiego transformatora jeślli się nie wykorzysta jego mocy, dlatego wbrew zaleceniom częściej się stosuje moc trafo=moc wzmacniacza
    potencjometry mozna kupić poczwórne - sześciokrotnych nie widziałem, ale i poczwórne sa niewygodne w używaniu, - ja bym zrobił tak - zastosować elektroniczne regulatory głośności i balansu i sterować je np 3 potencjometrami - jeden wspólny balans i 2 głośności + regulacja basu +regulacja centralnego (regulacja potencjometryczna)- co by dało 5 potencjometrów - 1 mniej od niezależnego sterowania każdego kanału
    można na różne sposoby, lecz im mniej pot tym mniejsza możliwość , wyregulowania (jednym z pospolitych el regulatorów głośności to tca730?? - koszt 5-6zł stereo, choć osobiście nie polecam,)

0