Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

'H-Bridge' na ULN2803

sanwa 09 Sty 2006 08:48 2876 12
  • #1 09 Sty 2006 08:48
    sanwa
    Poziom 13  

Witam
    Mam pewne pytania.
    1)Czy przy podaniu stanu 0 na pin sterujący w ULN2803 odpowiadające mu wyjście jest na potencjale masy, czy 'w powietrzu'?
    2)Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do łączenie równolegle kanałów tej kostki dla uzyskania dwóch wyjść o wydajności 2A (4X 500mA=2A)?
    3)Czy nadaje się ona (po takich modyfikacjach jak w pytaniu powyżej) jako 'H-Bridge' do silnika prądu stałego (o odpowiedniej mocy)?
    01-prawo,
    10-lewo
    00-stop
    11-stop
    4)Czy układ będzie działał tak jak na powyższym zapisie?Czy przy sterowaniu 11 i 00 końcówki są zwarte? Czy są na wspólnym potencjale?
    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Sanwa

0 12
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2006 09:07
    MirekCz
    Poziom 35  

Używanie ULN2803 zupełnie mija się z celem jak masz gotowe układy typu L293D/E/L298 - dające duży prąd wyjściowy z jednoprzewodowym sterowaniem PWM i zabezpieczeniem przed zwarciem (poprzez złe wysterowanie tranzystorów), a zarazem będące w dużo mniejszej obudowie.
    L298 sterując dwoma silnikami może dostarczyć prąd do 2A , a jak połączysz wyjścia/wejścia tak, żeby sterować jednym silnikiem to do 3A.

Poza tym na ULN2803 tego nie możesz zbudować, bo tak jak przy konfiguracji 01-prawo dajesz 1 - czyli 5V/0.5A na jeden przewód silnika, tak "0" nie jest masą - z tego co rozumiem ten układ to nie pozwala on w tym momencie przepłynąc prądowi przez siebie do masy.

Na koniec jeszcze jedna uwaga - tranzystory darlingtona używane w ULN2803 mają duży spadek napięcia -> duże straty i dużo wydzielanego się ciepła
    A ogólna moc która układ może wydzielać to ~2W w temp. 25C... czyli nie możesz obciążyć wszystkich wyjść maksymalnie, bo spalisz układ.

PS.spójrz do opisu kostki, tam wszyściutko pisze.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Sty 2006 11:10
    Tawez
    Poziom 18  

Jeżli już upierasz się przy uln2803, to musisz zastosować układ komplementarny z "drugiej strony".

Symbolu układu nie pamiętam.
    W EP lub EdW (numeru tez nie pamietam ;) )był projekt sterownika bipolarnych silników krokowych z zastosowaniem uln2803 i tego komplementarnego układu.

0
  • #4 09 Sty 2006 14:07
    sanwa
    Poziom 13  

Witam
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
    Pytanie ewoluuje :):). Czyli na przykład postawić "na przeciwko" dwa układy ULN2803, a "między nimi silnik, na jeden układ podawać sygnał sterujący, a drugi sterować sygnałem zanegowanym? Co do sensu stosowania ULN2803, to zastosowanie wydaje mi się zbyt "prymitywne" do stosowania L293D.
    Pozdrawiam
    Sanwa

0
  • Pomocny post
    #5 09 Sty 2006 15:19
    Tawez
    Poziom 18  

Niestety nie dwa ULN2803.
    W Hmostku wysterowyjesz dwa rodzaje tranzystorów NPN i PNP.
    W kostce ULN2803 masz 8 darlingtowów tego samego rodzaju.
    Potrzebujesz zatem układ komplementarny z drugim rodzajem tranzystowrów.
    A taka konstrukcja jest gorsza od zaproponowanej przez MirekCz bo:
    1. zajmuje wiecej miejsca na płytce.
    2. potrzebuje zapewne dodatkowej logiki
    3. jest droższa od np. L293D
    4. ma gorsze parametry.

0
  • #7 10 Sty 2006 08:33
    sanwa
    Poziom 13  

Dzięki za link'a.
    Wydaje mi się, że wynika z niego, że przy sygnale sterującym 0 na odpowiadającym mu wyjściu ULN 2803 jest jednak potencjał masy, a nie 'w powietrzu'? Czy tak?
    pozdrawiam
    Sanwa

0
  • Pomocny post
    #8 10 Sty 2006 17:13
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Wydaje mi się, że wynika z niego, że przy sygnale sterującym 0 na odpowiadającym mu wyjściu ULN 2803 jest jednak potencjał masy, a nie 'w powietrzu'? Czy tak?

zobacz to http://www.elenota.pl/pdf/STMicroelectronics/1536.pdf
    wszystkie układy serii uln są typu OC w obwód kolektora musi być włączone obciążęnie R lub L
    w przypadku braku sygnału na wejściu tranzystor końcowy jest zatkany

0
  • Pomocny post
    #9 10 Sty 2006 21:45
    clipie
    Poziom 16  

mowiac inczej: jeden kanal uln dzialajak negator, gdy na we jest 1 to uln wy zwiera do masy ( wy = 0) w momencie gdy we=0 to nie podciagniete do + zasilania wyjscie ma stan wysokiej impedancji czyli wisi w powietrzu.

Wiec odp na pyt. brzmi: Nie. (we=1 to wy=0)

A wyslanie na wejscia 11 spowodduje spalenie sterownika. (czyli stop)

0
  • #10 14 Sty 2006 23:56
    clipie
    Poziom 16  

Tawez napisał:
    A taka konstrukcja jest gorsza od zaproponowanej przez MirekCz bo:
    1. zajmuje wiecej miejsca na płytce.
    2. potrzebuje zapewne dodatkowej logiki
    3. jest droższa od np. L293D
    4. ma gorsze parametry.

Dzis bylem w sklepie i szczeka mi opadla gdy dowiedzialem sie ze za l293 licza sobie az 12zl, jak dla mnie to duzo zaduzo, a to tylko sterowanie dla dwoch silnikow. Montujac uln i 8 tranzystorow placimy okolo 7zlotych i to juz za 4 a nie 2 silniki. pkt 3 jest tu nie na miescu.

0
  • #11 15 Sty 2006 00:12
    MirekCz
    Poziom 35  

1.www.tme.pl - l293d jest za 4,99zł
    2.Taki układ jak Ty podajesz przy dużym obciążeniu spalisz.
    3.Więcej elementów -> więcej miejsca na płytce i więcej czasu potrzebne na montaż (płytka kosztuje, czas też)
    4.Za 18zł kupisz L298, który ma prąd do 2A/silnik

Nie wiem co się uparłeś z uln... ale to jest droga pod górke. Rób jak chcesz.

0
  • #12 15 Sty 2006 09:43
    bogdan_p
    Poziom 39  

podzielam zdanie MirekCz

Cytat:
    Nie wiem co się uparłeś z uln... ale to jest droga pod górke. Rób jak chcesz.

pamiętaj o tym że montując układ z pojedyńczych elementów prawdopodobieństwo popełnienia błedu montażowego , niesprawnosci , niedopasowania elementów jest dużo większe niż stosując ukł. scalony , parametry elektryczne masz gwarantowane przez producenta
    przy budowie z pojedyńczych elementów jest to wielka niewiadoma
    co do cen podzespołów to faktycznie w sklepach " stacjonarnych " są wysokie i może zakup w necie 1 szt jest mało opłacalny , ale lepiej wydać nawet kilka zł wiecej i mieć pewny i sprawdzony układ niż kombinować z uruchamianiem własnych konstrukcji

0
  • #13 15 Sty 2006 16:26
    clipie
    Poziom 16  

wszystko piknie, ale tak czy siak sterownik zmontowany z l293 jest drozszy od uln :) (pzrypomne. Bo wlasnie o to mi chodzilo)
    Z drogiej strony cena 4.99 jets juz do przyjecia (sorki, niesprawdzilem zbyt dobrez cen w sklepach internetowych).

co do duzych obciarzalnosci i mostkowania kanalow to ulny nie nadaja sie do tego rodzaju praktyk, chcac wysterowac 4 wejscia jednym pinem z uk trzeba wprowadic jakis buforek, bo tak to nie da rady, pozatym odprowadzenie ciepla.
    Taki sterownik nadaje sie tylko do zabawek jakis malych robocikow i to wszystko.

0