Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apexi AFC

loodvis 09 Sty 2006 10:41 1560 12
  • #1 09 Sty 2006 10:41
    loodvis
    Poziom 14  

Z elektroniki jestem lewy więc się nie śmiać ;) , mogę jedynie polutować coś wg. schematu ew. po małym przeszkoleniu jakiś soft wykombinować ;)

1. apexi afc : http://cgi.ebay.de/APEXI-AFC-VR6-Supra-200sx-...028732179QQcategoryZ33597QQrdZ1QQcmdZViewItem

to jest takie urządzonko które zmienia napięcie idące z przepływki (napięcie to zmienia się np. 0 - 5v) no i taki apexi to tylko takie pokrętełko którym to napięcie można sobie zwiększa/zmniejszać o jak widać na obrazku 20%.

No i teraz pytanko czy wykonanie czegoś takiego jest trudne, może ktoś ma jakiś schemacik jak coś takiego zrobić?

2. Idąc dalej nowsza wersja

http://cgi.ebay.de/APEXi-S-AFC-Super-Air-flow...028195062QQcategoryZ33597QQrdZ1QQcmdZViewItem

jest pięć pokręteł i każde "działa" w innym zakresie obrotów

Trzeba by połączyć 5 urządzeń z punktu 1. w taki sposób by włączały się zależnie od obrotów, np. pierwszy da 0-1500 drugi dala 1500-3000, 3000-4500, 4500-6000, no i 6000 - wzwyż.

mam w głowie (pewnie druciarski z punktu widzenia elektronika ;) ) pomysł jak połączyć takich 5 regulatorów żeby działały w zależności od obrotów

3.

A może ktoś jest taki sprytny i nie ma co robić to:
    najnowszy apexi afc :

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/APEXI-SUPER-AF...ewItemQQcategoryZ33553QQitemZ8027007818QQrdZ1

dawki można korygować co 200rpm, pozatym są dwie osobne mapy, druga powyżej pewnego otwarcia przepustnicy (jak się ustawi)....

przedewszystkim ma megaszpanerski :P niebieski duży wyświetlacz

Urządzenie to jest prostą świnką, ma zdecydowane mniej opcji niż np. smt6 ale jakby nie było da się dzięki temu wystroić chociaż sam afr

może ktoś coś pomyśli :D , pewnie nie tylko mi by się przydalo

• #2 09 Sty 2006 11:41
    colin_2b
    Poziom 13  

Kumpel zrobil cos jak smt i ma zaplon - na dniach zaklada sobie do auta wiec moze cos ebdzie wiadomo jak dziala.

• #3 09 Sty 2006 11:59
    Kazik234
    Poziom 14  

colin_2b napisał:
    Kumpel zrobil cos jak smt i ma zaplon - na dniach zaklada sobie do auta wiec moze cos ebdzie wiadomo jak dziala.

Zrobil urzadzenie do zmiany wyprzedzenia zaplony?? Szukam czegos takiego, mogl bys sie dowiedziec wiecej szczegolow, moze schemat?
    Byl bym wdzieczny :D

• #4 09 Sty 2006 12:05
    colin_2b
    Poziom 13  

Zrobil takie smt6. Nie ma wyprzedzenia zaplonu tylko opoznienie. Przeplywke ma analogowa i czestotliwosciowa oraz sterowanie dodatkowym wtryskiwaczem lub zaworem regulacji doladowania.

Dodano po 1 [minuty]:

Schematu brak, bo to jego urzadzenie i raczej nie jest diwajs darmowy :/

• #5 09 Sty 2006 12:13
    Kazik234
    Poziom 14  

colin_2b napisał:
    Nie ma wyprzedzenia zaplonu tylko opoznienie.

Jak by nie bylo zaplon wyprzedza sie wzgledem GMP (ZZ), o pewien kat.
    A za ile by cos takiego zrobil :?:

• #6 09 Sty 2006 12:20
    DOHC
    Poziom 19  

niesmialo zapytam , nie lepiej isc przetartym szlakiem ? zobaczcie na smt 5 choroby wieku dzieciecego sprawily ze bylo to badziewie bo sie zawieszalo tracilo pamiec , przy takich autorskich projektach raczej sie tego tez nie ominie , tzn ruznych klopotow , zawsze i ze wszystkim tak jest :/

• #7 09 Sty 2006 12:28
    colin_2b
    Poziom 13  

No tak, ale on juz nie takie urzadzenia robil, poza tym jak narazie testy beda na jego samochodzie bo chlop chcial zrobic cos co nei bedzie mialo wad smt6 (min brak interpolacji).

• #8 09 Sty 2006 12:40
    Kazik234
    Poziom 14  

colin_2b napisał:
    No tak, ale on juz nie takie urzadzenia robil, poza tym jak narazie testy beda na jego samochodzie bo chlop chcial zrobic cos co nei bedzie mialo wad smt6 (min brak interpolacji).

A moze ma on schemat urzadzenia do zmiany kata zaplony? tego co wiem nie jest to skomplikowane. Wiem jak by to mialo dzialas teoretycznie, ale nie jestem elektronikiem i sam tego nie zrobie. Szukalem uklady wyprzedzajacego sygnal, na podstawie sygnalu popzedniego, ale niestety... Taki ukalda robi http://www.republika.pl/digitech2/LPG.html na potecjometrach, wystarczyl by.

• #9 09 Sty 2006 13:14
    DOHC
    Poziom 19  

nie mowie o sytuacji twojego kolegi bo jesli sie podjol budowy tego to moze sobie da rade ale zielony czlowiek sie z tym tak latwo nie upora , tak mi sie wydaje

• #10 09 Sty 2006 15:50
    loodvis
    Poziom 14  

Boost controler zrobił? Dobrze przeczytałem, takie coś to też bardzo fajna sprawa. Jak tak to daj jakieś info na temat boost controlera

• #11 09 Sty 2006 16:12
    DOHC
    Poziom 19  

no smt 6 daje Ci i boost controler i kontrole paliwa i podwojne mapy i sporo wiecej... uzywane da sie w normalnych pieniadzach wylapac

• #12 09 Sty 2006 21:04
    colin_2b
    Poziom 13  

No jasne. Ale tez idealne nie jest niestety. On zrobil tak, aby dzialalo jak on chce:) Jak ktos jest zainteresowany, to podam na priv jego gg...

• #13 12 Sty 2006 10:29
    loodvis
    Poziom 14  

muszę odświeżyć temat bo widać małe zainteresowanie

no to pomyślałem nad prostszą wersją

samą ilość paliwa można wzbogacać w prosty sposób przez czunik temp. powietrza w dolocie.

Tylko żeby to było skuteczne to najlepiej jakby rezystancja zmieniała się w konkretny zadany przez nas sposób w różnych przedziach obrotowych.

No i urządzenie miało by wyglądać tak: 5 (może być ina ilość) potencjometrów, każdy odpowidzialny za inną prędkość obrotową, przełaczancyh przekaźnikami sterowanymi obrotomierzem diodowym.

te przekaźniki to nie wiem czy dobry pomysł, ale na pytaniu na innym forum przeczytałem żeby użyć multiplexera do przełączania potencjometrów.

no i teraz co to takiego ten multiplexer (bo ja się słabo znam....) jak to działa no i czy by się nadawało.

Jeśli chodzi o sam obrotomierz to musiałby być to taki żeby świceiła się tylko dioda od jednych obrotów, nie tak jak w większości że zapalają się kolejne wraz ze wzrostem obrotów.

Tzn taki musiałby być w przypadku przekaźników, nie wiem jak w przypadku multiplexera. Dało by się zrobić wykorzystując ten drugi typ obrotka ale było by to bardziej skomplikowane....