Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DMX drog± radiow±. Schematy nadajników radiowych?

09 Sty 2006 11:53 1248 4
 • Poziom 10  
  Ostatnio zainteresował mnie temat sterowania o¶wietleniem poprzez transmisję DMX. Jest to bardzo wygodny system, gdyż potrzebuje tylko jednego przewodu do sterowania duż± ilo¶ci± ¶wiateł. Jednak przy znacznej ilo¶ci ¶wiateł oraz dosyć dużych odległo¶ciach między nimi do sterowania potrzebne s± już wtedy znacznej długo¶ci przewody.

  Dlatego jestem ciekaw czy jest możliwe sterowanie drog± radiow±.
  Czy jest to realne w ogóle do wykonania?

  W ofertach sklepów elektronicznych s± gotowe moduły nadawczo odbiorcze, ale maj± one ograniczenia co do czzęstotliwo¶ci przesyłanego sygnału. A w przypadku transmisji DMX mamy do czynienia z częstotliwo¶ci± ok 250kHz.

  Czy s± w ogóle takie moduły które s± w stanie taki sygnał przesłać drog± radiow±?
  Czy może znalazł kto¶ schemat nadajników radiowych tego typu?

  Wszelkie informacje i spostrzeżenia mile widziane.
 • Poziom 26  
  nie powinno sie tak tego robic
  , radio do tego sie nie nadaje
 • Poziom 37  
  Sterować radiem można WSZYSTKO (prawie). Zobaczcie na sondy kosmiczne na Marsie i na kometach! Można też i ¶wiatło tylko jest to do¶ć drogie, kłopotliwe i wymaga znajomo¶ci rzeczy (do¶wiadczeń). Nie wiem jakie sterowanie masz na my¶li? Ile to ma być kanałów i czy tylko "wł±cz - wył±cz" czy także "¶ciemnij - rozja¶nij". Najpro¶ciej chyba będzie przystosować aparaturę do zdalnego sterowania modeli bo nie widziałem takich urz±dzeń specjalnie do ¶wiateł. Może zrobić sterowanie komputerowe a klawiaturę bezprzewodow±?
  Radiowe karty komputerowe powinny przenosić t± częstotliwo¶ć!
 • Poziom 28  
  Niektore firmy oferuja moduly radiowe do przesylania DMX. Kiedys znajomy byl na pokazie pewnej firmy w studiu telewizyjnym. Pan od tego sterowania sie "produkowal" pol godziny zachwalajac ta zabawke po czym przyszedl "dyrektor" i powiedzial ze to odpada bo gdy w studiu jest ktos wazny to nad studiem zakladany jest "parasol radiowy" na wszelkie czestotliwosci zeby nic nie moglo sie przedostac.
  Taka transmisja musi byc odporna zwlaszcza gdzie swiatlo jest statyczne bo nic mrugnac nie moze w trakcie programu na zywo. Do dyskoteki mozna cos sklecic ale to raczej nie na kieszen zapalonego "amatora"
  Pozdro
  Dexter
 • Poziom 14  
  Osobiscie urzywałem bezprzewodowych DMXów Martina, sygnał jest w nim pakowany w pakiety eternetowe i wysyłany w sieci WIFI odbiornik jest troche większy od puszki po piwie