Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Compaq e700 - ma造 problem

09 Sty 2006 17:20 1157 8
  • Poziom 11  
    Witam!
    Mam ma造 problem a mianowicie zgodnie z danymi producenta ten model powinien miec standardowe 128Mb RAM zintegrowanego z plyta glowna jednak w moim modelu jest 64Mb.

Kupilem go niedawno i w zwiazku z tym mam pytanie - czym moze byc to spowodowane - jakas usterka czy moze ktos przy niej cos majstrowal?

pod klapka od pamieci sa dwa sloty - jeden wolny, drugi zajety przez jakis dziwny modul : GMM2645228CTG-10KI 9262S i naklejka 900K (po dwie kosci po obu stronach) ??? niepotrafilem rozszyfrowac co to moze byc?

po wypieciu tej kosci - bios nadal laduje 64Mb TEST i bez zadnych zmian.
    po wpieciu w drugi slot - to samo.

Co o tym sadzicie - moze ktos spotkal sie z czyms takim! Z gory dzieki za wszelkie rady!
  • Poziom 14  
    wow nie幢e... skoro te 64 dalej widzi to znaczy 瞠 znajduja si gdzie indziej - moze sa gdzies wlutowane na p造cie, a czy standartowo by這 tyle czy tyle to trudno powiedziec bo zawsze jest kilka wersji tych samych modeli. Je郵i jest uszkodzone a chcesz wi璚ej to trzeba dokupi poprosu... (dziwny jest jednak ten modu...)
  • Poziom 11  
    Wedlug producenta to wszystkie modele seri e700 mialy zintegrowane 128Mb pamieci - roznily sie tylko dyskiem, rozmiarem matrycy, procesorem i innymi podzespolami.

Mam przy okazji jeszcze jedno pytanie - czy jest mozliwosc wymiany procesora na wyzszy? Mam w nim P3 500Mhz (niby najwyzszy model z tej seri) ale widzialem kiedys w internecie jak ktos mial ten sam model z procesorem 700Mhz - czy jest to mo磧iwe? Mamy tu do czynienia prawdopodobnie z procesorem ktory jest na takiej prostokatnej podstawce chyba MMC2.

Dzieki za wszelkie sugestie!
  • Poziom 37  
    W odpowiedzi na pytanie o procek: musisz wymienic cala plyte. Procek jest lutowany wiec bedziesz mial problem z jego zdobyciem. A jakbys go zdobyl to pozostaje kwestia wylutowania starego i wlutowanie nowego :) Max procek to chyba 1GHz.
    Natomiast z ta pamiecia to jest roznie. U mnie w M700 jest 64MB na plycie i tyle podaje producent.
    A sproboj wyjac to cos ze slotow i odpal. Zobaczysz co wtedy bedzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Sprawa z pamiecia rozwiazany - COMPAQ przyzna 瞠 wysz豉 druga seria tych komputerow z 64Mb na plycie i 64Mb w slocie ( w sumie 128) i przyznali ze dali inny chip graficzny ATI (zamiast 4Mb mam 8Mb).

Czyli teraz maksymalna ilosc ramu jaka moge miec to 576Mb (w pierwszej seri bylo 640).

gabik001 napisa:
    W odpowiedzi na pytanie o procesor: musisz wymienic cala plyte. procesor jest lutowany wiec bedziesz mial problem z jego zdobyciem. ...

Obawiam si 瞠 niemasz racji - zgadzam si ze w seri M700 procesor jest zalutowany z plyta - jednak w seri e700 jest zupelnie inaczej - procesor jest na takiej malej plytce razem z NorthBridg I440BX i podlancza sie ta plytke do plyty na srodku (zlacze takie biale z duza iloscia pinow) - wyczytalem ze MMC-2. i na to idzie radiator.
    Widzialem takie procesor MMC-2 z zegarem 850Mhz - pytanie tylko czy bedzie umnie dzialac - czy niebedzie to wymagalo lepszego chlodzenia.

Np. procesor 700Mhz MMC-2 wyciagniety z Della czy bedzie dzialal w mojej Armadzie?

Jak by ktos chcial zobaczyc moja plyte glowna, procesor i w jaki sposob sa polaczone to prosze pobrac zalacznik - tam jest kilka zdjec mojego compaqa.
    Za陰czniki:
  • Poziom 14  
    1 - MMC2 o standart procesora a nie producenta laptopa - musi byc zgodny - jedynie musisz odpowiednia szyne dobrac
    2. Nie wiem skad macie info na temat tego ze M700 jest z wlutowanym procesorem, skoro w wielu miejscach pisze ze jes w nim microPGA ktore noramlnie jest zwyklym gniazdem na procek...
  • Poziom 37  
    badgerman napisa:
    1 - MMC2 o standart procesora a nie producenta laptopa - musi byc zgodny - jedynie musisz odpowiednia szyne dobrac
    2. Nie wiem skad macie info na temat tego ze M700 jest z wlutowanym procesorem, skoro w wielu miejscach pisze ze jes w nim microPGA ktore noramlnie jest zwyklym gniazdem na procesor...

Ad.2 A z praktyki. Przerobilem kilka m700 i wszystkie mialy procek lutowany. Chyba ze byly jakies wersje europejskie (ja mialem wszystkie kupowane w USA wiec...) ktore mialy procek na microPGA.

A wracajac do procka w e700 ... wlasnie moze sie myle. mialem jedna sztuke i wydawalo mi sie ze byl lutowany. I sprawdz to co badgerman napisal w punkcie 1. Swoaj droga co najwyzej bedziesz musial jakis nowszy BIOS wgrac ale nie mysle.
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dzis dostalem procesor 650Mhz na zlaczu MMC2. Wymienilem go i laptop chodzi teraz wyraznie szybciej! Na wczesniejszym procesorze 500Mhz niektore Divixy ciely (glownie teledyski kodowane Xvidem). Teraz juz niemam tego problemu!
    Jezeli chodzi o emisje ciepla to jest roznie. Przy normalnej pracy temperatura jest na podobnym poziomie jak wczesniej (okolo 50stC). Jezeli obciaze go na chwile przez np CPU Queen to temperature skacze do 65 i wlancza sie cichy wiatrak. I pozniej kreci sie juz caly czas. Po 5min. bez obciazenia wylancza sie i temperatura obniza sie do 55st. Martwie sie ze przy wiekszym obciazeniu temperatura moze soagnac nawet 70st. Moze ktos ma jakis pomysl jak temu zaradzic - moze jakis wydajniejszy wiatrak - albo usunac ta substancje pomiedzy radiatorem a prockiem i nalozyc jakas Silver albo inna paste. (ta ORYGINALNA to jakas taka dziwna popielata gompka)

Mam jeszcze jedno pytanie - ten nowy procesor spowodowal takze pojawienie sie w Biose nowej opcji:
    Intel SpeedStep Technology: Disabled/Auto
    moze ktos wie jak w praktyce wykorzystac to do obnizenia taktowania w Windzie (bo czytalem ze to technologia przetaktowujaca procesor podczas pracy) )na plytce takze zauwazulem ze stary procek niemal jednego scalaka.

Z gory dzieki za pomoc!
  • Poziom 12  
    witaj
    paste jak chcesz to zmien na cos innego tylk onie srebn bo podobno przewodzi pr康

temp 70 stopni to albo zacznie ci piszczec laptop i wy豉czy sie jesli temp bedzie rosn帷 dalej

dobrym pomys貫m jest wsadzic jakis uk豉d zrobiony samemu do predkosci wentylatora

spedstep to super sprawa , procesor robi sie wydajny dopiero wtedy kiedy odpalasz jakies wymagajace aplikacje

a kiedy np: sciagasz cos z emula to ma predkosc zamiast 600 mhz to 300 mhz co wystarczy by dana aplikacja by豉 stabilna w pracy

no i temp spada co do predkosci

pozdro