Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Panasonic TC-21B3EE tranzystor 2SD1541

09 Sty 2006 19:23 2743 9
 • Poziom 10  
  Mam problem z 2SD1541 poleciał już trzeci.Pracuje około trzech godzin.
  Luty sprawdziłem,wymieniłem kondensatory 2kw i 1,2kw bez rezultatów.
  Cały problem zaczą się następująco;
  odbiorni nie startował , piszczała przetwornica-wymieniłem kondensator
  C582 w obwodzie wturnym wysokiego,było okej.
  Po miesiącu te same objawy ,poleciał 2sd1541 ,po wymianie zaczą się uruchamiać ale w czasie startu piszczała przetwornica,wymieniłem
  elektrolit c582 w pierwotnym przetwornicy.Wszystko było idealnie przez
  trzy dni.Polaciał 2sd1541 , od tej pory każdy następny niepracuje dłużej
  niż trzy godziny.
  Jeśli morzecie coś podpowiedzieć zgóry dziękujem.
 • Poziom 15  
  Oblutuj trafko sterujące tranzystora mocy w odchylaniu poziomym.
 • Poziom 19  
  Witam. Miałem kiedyś identyczną usterkę.Wymieniłem ze trzy tranzystory,aż w końcu trafo-powielacz całkiem przywarł.Napięcie linii na pewno się zgadza?Mogą też przywierać cewki.Musisz dokładnie posprawdzać elementy,które są w zasilaniu linii.Sprawdż jeszcze kond.impuls.w kolektorze tranzystora linii.
 • Poziom 18  
  Zgadzam się z Andrzej_B - trzeba na 100% wykluczyć przetwornicę.Wypnij kolektor klucza linii i w gałąż zasilania tejże linii podepnij żarówkę 60W/220V.Włącz tv i długo obserwuj intensywność świecenia żarówki(proponuję kilka godzin)
 • Poziom 33  
  A może masz malowane tranzystory,ja tutaj zawsze stosuję BU508DFI i jeszcze się nigdy nie zawiodłem,oczywiście musi to być również pewny tranzystor.W tym chassis za uszkadzanie się tranzystora linii zawsze odpowiadają zimne luty na trafku sterującym,ja bynajmniej się z innym powodem nie spotkałem,nap.zasilania linii jest zabezpieczone diodą lawinową i gdyby zasilacz świrował to w pierwszej kolejności by właśnie uszkodziła się ta dioda.Proponuję jeszcze profilaktycznie przelutować wszystkie kondensatory impulsowe,trafo linii.Muszę przyznać,że również nigdy w tym chassis nie spotkałem uszkodzonego splita.
  P[ozdrawiam.
 • Poziom 18  
  A co do kondensatora w kluczu , to proponowałbym go wymienić bez względu na prawidłową wartość pojemności.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Sprawa w protector tj. 52n IC601 i kierunek linia C580 C526 C582 gdy pozwala na przerywane impulsy lini z powodu złych elek będzie leciał 2SD1451 . Powodzenia .
 • Poziom 18  
  z reguly sa to prawie zawsze zimne luty,ale raz zdarzylo mi sie uszkodzenie trafka sterujacego stopniem kluczujacym WN.tranzystor siadal co 2,3 dni.powodzenia
 • Poziom 10  
  Dziękuję za rady .Wymieniłem C582,C580,C526 i wstawiłem BU508.Jeszcze raz poprawiłem wszystkie luty.C582 odbiegał ponad dwu krotnie wartością ,tak więc rację miał Jurek 56. Do dnia dzisiejszego jest wszystko w porządku. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie porady.
 • Poziom 17  
  Jeszcze dodam, że zimne luty bywają na nóżkach układu scalonego generatora. Nie mam przy sobie schematu, a nie pamiętam jaki to scalak " z nazwy". Trzy razy wracałem do telewizora z reklamacją aż w końcu zauważyłem te zimne luty. Po przejechaniu scalaka lutownicą wszystko gra jak trzeba, już ponad rok.