Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

trzaski w subwooferze przy włączaniu radia

kuba_982 09 Jan 2006 20:05 2675 10
    kuba_982
    Level 15  
    Witam!
    Zrobiłem sobie ostatnio subka aktywnego na tandemie dwóch LW800 ze wzmacniaczem niewiadomej marki wyjętego kiedyś z auta szwagra. Do subka podciągnąłem zasilanie bezpośrednio z akumulatora i połączyłem audio kupionym kablem RCA, radio Panasonic CQ-DFX602N z oddzielnym wyjściem na subwoofer. Gra nieźle ale przy uruchamianiu radia słychać głośne trzaski w subie(głośność zależy od tego na jakiej głośnośći zostawiliśmy radio przed wyłączeniem). Trochę to przeszkadza, mi w sumie nie aż tak ale jak się ma pasażerów to nie robi to dobrego wrażenia wręcz przeciwnie! Może ktoś się orientuje jak to usunąć?
    Z góry dziękuję za odpowiedź!
    mukade
    Level 31  
    Dużo już o tym było. Użyj szukaja. Ja bym zaczął od filtra odkłucającego sygnał, bo to pewnie wina radyjka, a jego raczej nie będziesz wymieniał? Pozdro.
    Dee Jay Gucio
    Level 20  
    Możesz też poszukać coś na temat opóźniacza załączania głośników.
    crazy_88
    Level 42  
    daj jakis filt przeciw zakluceniowy i po sprawie
    denzi
    Level 19  
    masa z aku czy z karoserii???
    senso
    Level 20  
    Dokładnie,wzmak nie ma opóźnienia załączania głośników.
    pozdro
    raveland
    Level 28  
    jezeli wzmak nie ma tzw. miekkiego wlaczania to jest dosyc mocny stuk przy wlaczaniu (i chyba wylaczaniu tez ale nie jestem pewny) u ciebie moze to sie objawia poprzez trzask
    niech jakis kumpel ci pozyczy radyjko do samochodu podlacz i zobacz czy trzask wystepuje jezeli tak to nic raczej nie zrobisz (chyba ze wymienisz wzmaka najprostsze rozwiazanie) jezeli nie to pozostaje wymiana radyjka na nowe :)
    senso
    Level 20  
    Chyba że jak nie masz zamiaru wymieniać wzmaka.Jesli znasz się to otwieraj wzmaka zlokalizuj scalaki sprawdz ich noty i wepnij konda (elektrolita) równolegle do nóżki z którą łaczysz rmt,wielkość konda dobierz doświadczalnie,napewno powyżej 220uF.
    pozdro
    davegbass
    Level 10  
    wiesz co ja mam tak samo na tubie i pisalem odpowiedzieli mi jak wyzej tobie zebys zalozyl filtr moze to pomoze ja tez musze to zastosowac wiec powodzenia jak zrobie i wyemilnuje te trzaski to napisze :) pozdrowionka
    senso
    Level 20  
    Mialem to na skrzyni aktywnej i filtorwanie sygnalu nie wiele dalo,zawsze na wzmaku pojawi sie trzask zaraz po wlaczeniu w momencie duzego impulsu zasialnia,opoznienie glosnika powoduje ze sygnal ze wzmaka dociera na glosik poziej,pozbawiony impulsu,Najprosciej do kup przekaźnik na 12V 10A daj na cewke konda lub diode+NPN bc...100mA i ustal czas zamkniecia na ok 2sec,tylko ze to wyeliminuje trzaski przy wlaczaniu a pozotana te przy wylączaniu,je usuniesz dajac diode zeby rozladowac konda przy NPN.
    pzdro
    Antonio22
    Level 2  
    Mialem to samo zmienilem akumulator i przestalo trzaskac może akumulator masz juz padnięty ? :)