Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Partycja powyżej 32GB w XP na FAT32?

Mrowa^ 10 Jan 2006 03:18 5796 10
  • [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Robert B
    Level 43  
    Czytałeś pewnie o tym na www.bzdury.pl :lol:
    Dowolnie wielką partycję możesz założyć niekoniecznie PM (ja go nie lubię - poczytaj posty ile ludziom narobił bigosu).
    Możesz użyć zwykły DOS z Win98SE.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic407844.html
    katomasz
    Level 16  
    partycja FAT32 nie pozwala na zapis pliku powyżej 4 GB - jeżeli pozwala na to system, oczywiście. Teoretyczny rozmiar partycji to blisko 125 GB.
    Hyde911
    Level 24  
    ja jednak nie polecam robić tak dużych partycji na facie, powyżej 8GB ntfs jest wydajniejszy
    Hyde911
    Level 24  
    nic jednak nie pisząo duzych partycjach, bo kilkugigowe rzeczywiście szybciej pracuja na facie(w przypadku gdy na dysku średnia wielkość pliku nie przekracza kilku kb fat również lepiej się sprawuje, ale to w dzisiejszych czasach rzadkość). fat przechowuje informacje o każdym klastrze, natomiast ntfs o plikach. przy dużych partycjach klastrów jest tak dużo zarazem tablica plików w facie rozrasta się do bardzo dużych rozmiarów przez co przeszukiwanie jej zajmuje dużo czasu, a ze względu na rozmiar nie może być w całości buforowa na do pamieci ram. po za tym znajduje się ona na początku dysku podczas gdy w ntfs'e na środku przez głowica wszędzie ma blisko. o stabilności ntfs'a nie musze chyba nikogo przekonywać. fat to prywmitywny system plików który był zaprojektowany gdy dyski miały małe pojemności, kolejne jego wersje tak naprawde dużo nie zmieniają. radze przeczytac ten artykuł a nie rozpowszechniać niczym nie podparte "przesądy"
    Omus
    Level 14  
    Mam dysk 200 GB z jedną partycja na Facie32 i śmiga... choć jeśli o wydajność chodzi to oczywiście NTFS jest lepszy (chyba że używasz dysku do trzymanie filmów tylko lub innych dużych plików), mam Fat tylko ze wzgledu na kompatybilność z starymi systemami...
    Platon
    Level 42  
    katomasz - a skad ten rozmiar teoretyczny? teoretycznie to bedzie 2TB.
    Robert B
    Level 43  
    :arrow: rybart
    Dziwactwa pisze ten MaleńkiMiękki. Niedawno zainstalowałem XP Pro na partycji 150GB na FAT32 i hula. Inna sprawa że dysk dzieliłem i formatowałem (tak jak zwykle to robię) z dyskietki startowej 98SE :)
    Automatycznych instalatorów z płyt bootowalnych Windows nie używam bo nie lubię jak źle napisany program nie daje sobie z czymś rady i w dodatku robi to poza moimi plecami. Wolę mieć większy wpływ na proces instalacji i jak widać są tego efekty :)
    Bezimenny
    Level 15  
    W gazecie PC Format w nr 7/2002, na stronie 60. pisze:
    FDISK na duże dyski.
    Narzędzie administracji dysków w Win XP może tworzyć partycje FAT32 do rozmiaru 32GB. Jeśli chcesz wykonać większe partycje i pracować z nimi w tym systemie, uruchom komputer z dysku startowego Windows 98 lub Me i przy pomocy programu FDISK utwórz partycję o dowolnym rozmiarze, sformatuj ją z poziomu linii poleceń i uruchom ponownie Windows XP

Można domyślać dlaczego rodzą się mity, że niby FAT 32 nie obsługuje partycji większych od 32. Prawda jest następująca, to nie FAT 32 nie potrafi obsłużyć partycji większych niż 32 GB, lecz "narzędzie administracji dysków w Windows XP"

W sprawie szybkości FAT32 to jest prosta zasada im mniejszy rozmiar klastra tym odczyt jest sprawniejszy. Rozmiar klastra jest uzależniony od wielkości partycji. Szczegóły są podane w książce np. od Windows 98 SE na stronie 92, rozdział 6.