Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matiz i duże obroty biegu jałowego

slawek55 10 Jan 2006 09:18 37314 9
 • #1
  slawek55
  Level 23  
  Cześć.
  Co mogło się stać Matizowi. zabrałem na noc do ładowania akumulator i po podłączeniu na drugi dzień troszkę zwariował. Brak obrotów biegu jałowego. Są wysokie a w trakcie jazdy zauważyłem, że na luzie silnik raz wpada na obroty a raz są w miarę nrmalne, czego przedtem nie było bo zaczęło się tylko od wysokich brotów.
  W instrukcji jest mowa o programowaniu obrotów biegu jałowego i TAK zrobiłem, zresztą nie pierwszy raz odłączałem akumulator i było wzystko OK. tylko teraz.

  Pomóżcie
  Sławek
 • #2
  profesore
  Level 15  
  sprawdzić silniczek krokowy czy działa , a najlepiej na komputer podłaczyć
 • #3
  kerim74
  Level 11  
  No cóz .... ponowne rozłaczenie akumulatora (albo wyciągnięcie na jakies 15 sek. największego bezpiecznika w puszce 40 A) rozwiąże problem. Pod warunkiem, że silniczek krokowy sie nie uszkodził. Pozdrawiam
 • #4
  ranger7
  Level 12  
  Warto też spróbować "zaprogramować" obroty biegu jałowego. Trzeba przekręcić kluczyk w stacyjce (bez rozruchu) tak żeby zaświeciła się kontrolka "check". Odczekać 10 sekund i wyłączyć stacyjkę. Znowu przekręcić kluczyk i na moment zakręcić rozrusznikiem (bez odpalenia - jak odpali nic nie szkodzi). Wyłączyć stacyjkę, włączyć i normalnie na chwilę uruchomić. Niech silnik chwilkę popracuje. Obroty biegu jałowego zaprogramowane :-)
 • #5
  Wiech26
  Level 19  
  Przerwanie zasilania powoduje utratę zapisanych w pamięci urządzenia sterującego aktualnych danych o stanie silnika i przejście na tryb fabryczny.Po podłączeniu akumulatora trzeba go "nauczyć"ponownie...czyli przeprowadzić procedurę ładowania do pamięci aktualnego stanu silnika.Uruchomić silnik i trzymać na wolnych obrotach do trzykrotnego załączenia wentylatora chłodnicy(przy niskich temp zewn może to trwać).Wyłączyć silnik następnie na ok 1 min. zdjąć plus(+)z akumulatora.Następnie podłączyć plusa(+) i uruchomić silnik do załączenia wentylatora chłodnicy(osiągnięcie nominalnej temp silnika).Wyłączyć silnik do wystygnięcia.Po uruchomieniu powinien trzymać już wolne obroty.Powodzenia...u mnie to zawsze skutkuje...
 • #6
  Nik xxl
  Level 14  
  Witam poruszam sie Daewoo tyle ze Nubirka ale myśle ze procedura programowania obrotów biegu jałowego jest ta sama . Zdjać klemę minusa ,ponownie podłaczyc (musi byc wyłaczony i wyjety kluczyk ze stacyjki ) włożyc kluczyk do stacyjki przekręć na 10 s. na zapłon następnie cofnąć do pozycji 0 na 10 s, kolejny krok to uruchomienie silnika bez gazu i odczekać az nagrzeje się silnik do normalnej temperatury po czym wyłączyć silnik wyjac klkuczyk i jest zaprogramowany . Jeśli jest cała elektronika sprawna pozostało tylko jeździc , pozdrawiam
 • #7
  ranger7
  Level 12  
  Czasem jest tak, że gniazdo silnika krokowego w przepustnicy jest tak uwalone, że po odłączeniu akumulatora silniczek (nawet po zaprogramowania "obrotów biegu jałowego") może się nie ułożyć poprawnie. Warta przed programowaniem go wykręcić (2 śrubki gwiazdki) i dokładnie wyczyścić czopek silniczka i gniazdo w przepustnicy - najlepiej benzyną ekstrakcyjną. Trzpień silniczka można prysnąć preparatem WD40. Po złożeniu zaprogramować obroty zgodnie z przytaczaną procedurą.
 • #8
  ur
  Level 2  
  Czy do programowania obrotów biegu jałowego trzeba je najpierw zresetować odpinając akumulator? Próbowałem kilka razy - włączyć zapłon na 10s, wyłączyć na 10s, zakręcić rozrusznikiem, wyłączyć, odpalić i zostawić na chwile na "luzie" - ale nie daje to żadnych efektów. Być może robie coś nie tak?
 • #9
  picia18
  Level 11  
  Pomogło odłączenie akumlatora na 20 sekund , na wszelki wypadek włączyć zapłon na 10s, wyłączyć na 10s, zakręcić rozrusznikiem, wyłączyć, odpalić i zostawić na chwile na "luzie"
 • #10
  jedrek25m
  Level 10  
  W przeciwieństwie do Lanosa czy Nubiry,Matiza nie trzeba "uczyć"obrotów,to auto po resecie uczy się samo.Pracowałem kilka lat temu w serwisie Daewoo i oczywiście byłem na kursach,także na Matiza.Pływające obroty biegu jałowego to standard w tym modelu.