Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorów różnych.

10 Sty 2006 11:54 5768 9
  • Poziom 26  
    JW czy ten schemat przedstawia "dobre" urządzenie wg was :?: ???
    chcę tym mjstersztykiem ładować co prawda jeden może dwa typy aku
    do modeli (NiCd) ale pewność trzeba mieć... żeby nic nie puścić z dymem.
    :arrow:
  • Poziom 14  
    Witam,
    Nie widzę zabezpieczenia przed przeładowaniem.
    Nie wiem czy 14 godzin oczekiwania na naładowanie to nie jest za długo dla modelarza.
    Moze zajrzyj na te strony:
    http://www.teos.modelarstwo.org.pl/ schemat i opis budowy ładowarki dla modelarzy, linki do stron modelarskich
    http://www.tkdami.net/~voytek/index.html troche o akumulatorkach, linki do stron o akumalatorach i opis szybkiej ładowarki mikroprocesorowej.
    Ponadto poszukaj na stronach modelarskich.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Aha . a gdyby ten prostownik jakoś "skrzyzować" z ładowarką
    jesli chodzi o przeładowanie? ten zaznaczony element może to chyba właśnie zrobić.
  • Specjalista elektronik
    Może, tylko trzeba dobrać diodę Zenera na odpowiednie napięcie, i może to mało stabilnie działać
    - to znaczy raz pozostawi akumulatory niedoładowane, innym razem mocno przeładuje.

Ten schemat widziałem na Elktrodzie już kilka razy... jeden z najgorszych, jakie tu są
    - aż się nasuwa pytanie: dlaczego najgorsze schematy w kółko są tu umieszczane?
  • Poziom 26  
    Schemat prostownika czy ładowarki? jaka to powinna być dioda zenera? moc? voltaż?
    ps czemu ta ładowarka jest zła???
  • Poziom 26  
    A może bez tranzystora i D1 i C2? będzie prościej .
    Czy wtedy też będzie dobrze działać?
  • Poziom 9  
    _jta_ napisał:
    Może, tylko trzeba dobrać diodę Zenera na odpowiednie napięcie, i może to mało stabilnie działać
    - to znaczy raz pozostawi akumulatory niedoładowane, innym razem mocno przeładuje.

Ten schemat widziałem na Elktrodzie już kilka razy... jeden z najgorszych, jakie tu są
    - aż się nasuwa pytanie: dlaczego najgorsze schematy w kółko są tu umieszczane?

Zrobiłem ten układ z diodą Zenera 14V i działa znakomicie, wydajne trafo 630W/18V, próbowałem na 5 różnych akumulatorach 2 x 55Ah, 2 x 70Ah i jeden 95Ah. Naładowane cacy, polecam ;))
  • Poziom 12  
    Moim skromnym zdaniem przedstawione powyżej schematy nie zapewniają właściwego ładowania ogniw akumulatorków, które używane są np. w modelarstwie. Trzeba zwrócić ogromną uwagę na możliwy fakt przeładowania oraz temperaturę ogniwa podczas ładowania. Osobiście szukam również schematu takiej ładowarki. Jeśli coś odpowiedniego znajdce podeślę koledze.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 9  
    Mariusz25183 napisał:
    Moim skromnym zdaniem przedstawione powyżej schematy nie zapewniają właściwego ładowania ogniw akumulatorków, które używane są np. w modelarstwie. Trzeba zwrócić ogromną uwagę na możliwy fakt przeładowania oraz temperaturę ogniwa podczas ładowania. Osobiście szukam również schematu takiej ładowarki. Jeśli coś odpowiedniego znajdce podeślę koledze.
    Pozdrawiam serdecznie.

Ten schemat w żadnym wypadku nie nadaje się do ogniw używanych w modelarstwie, fotografii czy tym podobnych. To jest dobry układ do ładowania tradycyjnych ołowiowych akumulatorów samochodowych i tylko do tego.