Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybki start ( elektroniczny zapłonnik) do jarzeniówek

10 Sty 2006 12:21 11517 8
  • Poziom 40  
    Witam
    Szukam rozwiązania i doświadczeń w zakresie "niemrugającego'' startu jarzeniówek. Włączam i ...świecą.
    Proszę o rady i ew polecenia istniejących na rynku rozwiązań
    Pozdr.J.
  • Poziom 30  
    Witam

Wykorzystaj elektronikę z żarówek energooszczędnych, należy zmniejszyć indukcyjnośc dławika.
    Na forum było na ten temat sporo - "szukaj" np to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic418630.html
  • Poziom 40  
    Dzięki za link ale mi chodzi bardziej o rowiązania gotowe (atestowane) w formie gotowej do zainstalowania. szukam po katalogach firm wiodących i ..... kicha
    Pozdr.J.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witaj
    Trochę nie rozumię czy chodzi Ci tylko i wyłącznie o zapłonnik elektroniczny (pot. starter) czy cały statecznik elektroniczny. Jeśli chodzi o zapłonniki, to kiedyś firma Philips popełniła taki układzik w obudowie chyba TO220 (ale głowy nie dam), który obudowany kilkoma elementami spełniał rolę zapłonnika w konwencjonalnych statecznikach zamiast zapłonnika bimetalicznego. Moim zdaniem to jest rozwiązanie połowiczne, bo uzyskuje się poprawę, ale jeśli świetlówka (o ile mówimy o standardowych świetlówkach a nie lampach z zimna katodą, wysokoprężnych czy jeszcze innych wyładowczych) zużyje się nieco to miganie powraca, podobnie jak dławik jest źle dobrany. Idealne efekty natychmiastowego zapłonu uzyskuje się przy sterowaniu ze stateczników elektronicznych. Te zwykle nie tylko mają tą własność, że polepszają zapłon i realizują to bezmigowo, ale podczas normalnej pracy, dzięki sterowaniu świetlówki częstotliwością rzędu kikludziesięciu kHz, uzyskuje się stabilne świecenie bez zauważalnego przez niektórych migotania z częstotliwością 50Hz w statecznikach konwencjonalnych. Ponadto wydłuża się żywotność takiej świetlówki (o ile statecznik jest dobrze zrobiony), sam statecznik zwykle jest zabezpieczony przed uszkodzoną świetlówką, dzięki czemu nie uszkodzi się po rozbiciu rury.
    Niestety nie ma stateczników uniwersalnych do wszystkich typów i mocy świetlówek, dlatego istotne też jest co to za świetlówka.
    Dobre stateczniki elektroniczne robią Philips, Osram, Vossloh Schwabe, Tridonic, Helvar, Siemens...a także Hybryd (polska firma).
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Chodzi mi o cel nadrzędny jakim jest bez migania start świetlówki ( grupy świetlówek) Ponieważ widziałem gdzieś działajacy taki układ a jeden z moich zaprzyjaźnionych klientów wymyslił sobie w centrun dużego salonu konstrukcję wiszącą z sufitu od dołu wyposażoną w halogeny, a w szczelinie pod sufitem mają być 4 swietlówki. I proszę sobie wyobrażić dyskotekę jaka by była w momencie włączenia 4 świecących w różnych kierunkach rur, każdej na swoin zapłonniku. Dopuszczam niejednoczesne zapalenie wszystkich, np parami ale bez migania. Szukam gotowego rozwiązania dystrybuowanego na rynku, przydałyby się jakieś symbole, informację o tym że robi Philips i nawet symbole otrzymałem z mojej hurtowni, tylko nie mogę nic dalej na temat znaleźć na stronie producenta
    Pozdr.J.
    Ps po pewnym czasie

Zmowa milczenia w internecie......
    Siemens przeoierukowuje na osram tam są tylko notki informacyjne o sukcesach w tym zakresie na świecie, hybryd ma trzy urządzenia ale ich pdf nie otwiera się w moim AdobeAcrobacie, na innych podobnie .... macki mi opadają z klawiatury
  • Poziom 13  
    No to w takim razie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są stateczniki elektroniczne. Podaj moc tych świetlówek, którymi ten statecznik/stateczniki miałyby sterować i rodzaj świetlówek. Spróbuję Ci coś wynaleźć wtedy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Np LF 36W w ilości 4 szt ( mogą się włączać parami) lub zaproponuj inne rozwiązanie ( mniejsze rury ?)
    Nie chciałbym obciążać kolegi szukaniem , należe do dość dociekliwych uczestników forum, wystarczą jakieś działające namiary, chociaz szczegóły mile widziane :D
    Interesują mnie szcególnie jakieś sprwdzone w praktyce rozwiązania
    Pozdr.J.

Dodano po 15 [minuty]:

Dzięki oldking oa coś takiego mi chodziło
    Rozwiązanie dla dwóch świetlówek już jest.
    Dzięki Pandor za maprowadzenie na temat u inyc producentów
    Temat kończę

A swoją drogą koleny przykład skuteczności forum 0 rozwiązanie tematu w kilka godzin.......

Pozdr.J.