Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik, odbiornik 100m AM

10 Sty 2006 13:02 2713 17
  • Poziom 15  
    Witam, wiem, że temat nadajników i odb. AM jest już wielokrotnie omówiony, ale :
    Chcę zrobic nadajnik i odbiornik AM na 100m (lub więcej) w cenie poniżej 50zł. ma przesyłac sygnal do 500Hz albo po prostu TTL'owe 1 i 0. Chcę zrobic przesyl danych małej predkości rzędu 20B/s na procesorze AVR. Nie wiem tylko jak zrobic nadajnik i odbiornik. Napisałem 500Hz bo moge rowniez przesylac dane w postaci dzwiekow. Napiszcie cokolwiek. DZIEKI!

PS: A może wystarczy nadajnik, a odbiornik to jakies tanie radyjko?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Fajna sprawa, radiowy przekaźnik basu :) ... jak chcesz przesyłać też dzwięki to musisz przyjąć za górną granicę ze 3kHz. Napisz czy to ma być łączność w dwie strony, czy w jedną? Jeżeli koniecznie chcesz pracować w AM to wykorzystaj dwa stare cbradia, przestrój w "dziury" i na 100m jak znalazł.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Chodzi mi tylko o przesył danych. Dzwiek w roli nosnika danych, ale wolałbym gdyby to było wejście wyjście TTL'owe. Aha, łącznośc w jedną stronę. Nie musi to byc AM. Zależy mi tylko na tych 100-150 (albo więcej) metrach

Dodano po 1 [minuty]:

Krotko mowiac : Chcę zrobic tanie zdalne sterowanie na 100-150m
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Kolego a jaka czestotliwosc cie interesuje???
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Sorry, bo czegoś tu nie rozumiem. Po co Ci AM nie lepiej FM ? Odbiornikiem może być zwykłe radio z dolnym UHF nadjnik taki zrobić bardzo łatwo. syngał w radiu można porbrać z gniazda słuchawkowego i podać na układ formowania by przypominało to prostokąt. Zasie będziesz miał 150m lub lepiej.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    bo pewnie chce zrobić coś na wzór radiotelefonu. i nie będzie nosił ze sobą radia.
  • Poziom 15  
    Moze byc FM nie ma problemu. Chodzi mi tylko o koszty. Chciałem zmieścic się w małej kwocie.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie musi byc zadnego dzwieku. Po prostu cos w stylu zdalnego sterowania na 150 lub więcej metrów
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie! A masz może jeszcze schemat odbiornika? To jest super układ. Idealny dla mnie
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Odbiornik: albo zwykłe radiio UHF, albo prosty superreakcyjniak. Jak to ma odbierać sygnały cyfrowe przebieg wyjściowy należy wzmocnić i uformować ponownie na prostokąt, dopasowójąc tym samym poziomy napięć do układów TTL, labo CMOS. Superreakcyjniak jest w załączniku.
  • Poziom 15  
    A czy do tego nadajnika mogę podłączy bezposrednio TTL czy trzeba prad zmienny?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, ale poziom TTL (przebieg prostokątny) będzie też modulował sygnał tego nadajnika, może mieć jednak za dużą amplitudę (od 3,6V do 5V na wyjściu) należałoby to zmiejszyć, poprzez jakiś dzielnik. Specjalnie spojrzałem na schemat nie będzie problemu z takim modulowaniem. W odbiorniku będziesz miał nie duży sygnał, będziesz go musiał silnie wzmocnić i podać na bramkę z pętlą histerezy. Wzmacniacz może być operacyjny w układzie nieodwracającym fazę. Po nim bramka Schmitt'a, potem masz czysty sygnał TTL. Jednak krótkie impulsy mogą się zgubić przy takim przesyłaniu. Jednak nie ma też to znaczenia przy tak wolnej częstotliwości przesyłu. Powinieneś też nadawać na dolnym UKF.
  • Poziom 15  
    jak regulowac dlugosc fali?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Częstotliwość oscylacji w nadajniku (i zarazem długość fali) zmieniasz za pomocą L1 i dołączonego do niej kondensatora 22pF, dewiację za pomocą kondensatora 3pF dołączonego szeregowo do BB105, dodatkowo dewiację możesz zmieniać za pomocą dzuielnika rezystorowego na rezystorkach 47K i 100K na wejściu i zarazem amplitudą sygnału modulującego. Obwód na kondensatorze 22pF i L3 ma być zestrojony na rezonans z częstotliwością generatora, impednacja anteny ma być dobrana do impedancji wyjścia (choć nie koniecznie).

W odbiorniku dostrajasz się za pomocą kondensatora 10,7pF. Antena nie powinna być zbyt długa w odbiorniku.

P.S. Tak naprawdę to nie wiem co ty chesz przesyłać.
  • Poziom 15  
    Chcę przesyłac cokolwiek co bede mógł zamienic na dane: czyli dzwiek, syglał prostokątny, lub cokolwiek innego :)