Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

triak w układzie stand-by

Śpenio 10 Sty 2006 22:46 1016 3
 • #1 10 Sty 2006 22:46
  Śpenio
  Poziom 14  

  mam pewien problem.chciałbym zastosować triak w ukł.stand-by,żeby wyeliminować łuk elektryczny powstający podczas przełączania,tylko nie mam ani schematu ani pojęcia jak to "ugryźć".za pomoc serdeczne dzięki

  0 3
 • #3 11 Sty 2006 16:28
  fotonn
  Poziom 28  

  Witam!
  Jeśli to "stand by" np. odbiornika TV, to nie zapomnij, że w momencie włączenia ładujesz kondensator sieciowy (przeważnie 100 µF).
  Musisz zastosować triak o kilkakroć wyższym prądzie dopuszczalnym niż wynikałoby to z poboru mocy przez urządzenie i w szereg z triakiem niewielki dławik, który ograniczy Ci szybkość narastania prądu do wartości mniejszej niż parametr "di/dt" triaka, bo inaczej go przebijesz. Indukcyjność dławika trzeba wypośrodkować, tak aby jednocześnie zabezpieczał triak (większa - bezpieczniej) i zapewniał podłączonemu urządzeniu chwilowy wzrost zapotrzebowania na prąd w trakcie pracy (tutaj im mniejsze wartości tym lepiej).
  Triak ma jeszcze jeden "impulsowy" parametr graniczny: du/dt.
  Spośród wymienionych wyżej linków tylko tu:
  http://www.fairchildsemi.com/ds/MO/MOC3041-M.pdf
  i na poniższym rysunku znalazł się dwójnik RC podłączony równolegle do triaka. Także, tylko na tych rysunkach podłączenie triaka do MOC-a jest w miarę uniwersalne i prawidłowe. Chodzi o rezystor między A2 i bramką.
  Nie każdy btriak (i tyrystor) ma taki opornik zabudowany wewnątrz swojej struktury i stąd dodają go na schematach urządzeń dla ochrony bramki. Natomiast rysowanie (na pozostałych rysunkach z powyższych linków) dwóch rezystorów, szeregowo podłączonych do optotriaka, jest - akurat w tym miejscu - bezsensowne.

  0
 • #4 21 Sty 2006 12:22
  Śpenio
  Poziom 14  

  przepraszam za tak długą nieobecność.układ ten z założenia ma być zastosowany we wzmacniaczu do gitary.oczywiście na lampach:).chylę czoła przed praktycznymi wskazówkami(schematy itp).pozdrawiam

  0