Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

coolerek na P4 TITAN z wlacznikiem termicznym? czy ok?

11 Sty 2006 10:01 800 4
  • Poziom 16  
    witam. chyba mam problem z chlodzeniem proca, a przynajmniej tak mi sie wydaje.

jest plyta glowna fujitsu-siemens chyba D1321 i procesor P4 1.6Ghz. Siedzi na tym taki ładny chromowany :) wiatraczek TITAN. Po wlaczeniu komputera wiatraczek stoi w miejscu. wogole przez dwa dni jak mam ten sprzet tylko raz sie włączył. podobno jest tam wlacznik termiczny :/

moze wiecie cos na ten temat, przy jakiej temp powinien sie załączac ten wiatraczek, bo jak dotykalem radiatorka to wydawal mi sie doś ciepławy. wlaczyl sie raz ten wiatrak i chodzil jak burza, schlodzil calosc kilka chwil.
    czy myslicie ze tak powinien dzialac? czy moze go spiąć na krótko zeby caly czas chlodzil?

generalnie caly czas kreci wiatrak w zasilaczu i caly czas zmienia sie jego predkość.
  • Poziom 23  
    sprawdz sobie temperaturę jaka masz podczas pracy, najlepiej minitoruj ja non-stop

potem wlacz cos silnie obciazajacego procesor, i sprawdz przy jakiej temperaturze wentyaltor sie zalaczy

generalnie: jesli dziala, to po co grzebac....:D
  • Poziom 16  
    K3 napisał:
    sprawdz sobie temperaturę jaka masz podczas pracy, najlepiej minitoruj ja non-stop

potem wlacz cos silnie obciazajacego procesor, i sprawdz przy jakiej temperaturze wentyaltor sie zalaczy

generalnie: jesli dziala, to po co grzebac....:D

dziala... raz na dwa dni sie zalaczyl :)

jaką temperature mozna uznac za normalną? 60st? 70st?
  • Poziom 22  
    Do monitorowania temperatury procesora możesz użyć programiku Speedfan powinien wykryć sensory temperatury w tym Siemensie.

Co do temperatury procesora zerknij na to co pisze na ten temat sam Intel szczegóły w tabeli na końcu strony "Table 2. Boxed Intel Pentium 4 Processor Thermal Specifications".
    Tu masz link do tego dokumentu

coolerek na P4 TITAN z wlacznikiem termicznym? czy ok?
  • Poziom 16  
    zrobilem wczoraj tescik. program speedfan nie wykryl czujnikow na tej plycie, takze musialem wpiac sie swoim czujnikiem temperatury z multimetru cyfrowego.

przy wlaczonym windowsie temperatura ustabilizowala sie na poziomie 40st cel. wiatrak stał.

wlaczylem gre i pokatowalem troche ;) temperatura zaczela wzrastac 50st-60st doszlo troche ponad 70st i nadal wiatrak sie nie wlaczyl.

uznalem ze cos jest nie tak bo to juz deczko gorąco.

dzisiaj rozmontowalem wiatraczek i okazalo sie ze tranzystor do regulacji obrotow jest przygrzany. wymienilem go na podobnego typu 1A 60V npn i wiatraczek smiga jak trzeba:) jak jest zimno to kreci sie lekko, jak przygrzewam czujnik temperatury przy wiatraczku zaczyna przyspieszac.

wieczorkiem montaz na proca.

dzieki za odp, pozdrawiam!