Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przeciwprzepieciowe sieci telefonicznej

25 Kwi 2003 10:35 3668 16
  • Poziom 26  
    Szukam schematu zabezpieczenia przeciw przepieciowego linii telefonicznej. Czegos podobnego do protectneta na LAN. Gdzies znalazlem kiedys schemat na jakims przekazniku zasilanym z porty LPT, ale u mnie cos takiego odpada bo mam zajety port. Pasowaloby cos na diodach zenera i transilach. Jesli macie cos takiego, ewentualnie parametry linii tel. tzn jakie napiecia wystepuja w normalnej pracy na linii telefonicznej i powyzej jakiego napiecia mozna to uznac za przepiecie i odprowadzac do ziemi.
  • Poziom 12  
    Wielkość napięcia linii telefonicznej zależy od typu centrali telefonicznej.
    W stanie spoczynku (słuchawka położona ) napięcie na linii telefonicznej wynosi : centrala Lucent 48 V
    centrala K - 65 (starego typu ) 60 V
    centrala PENTACONTA 48
    centralki małe np. MIKROTEL 24 V
    Są to napięcia stałe.
    W czasie dzwonienia jest wysyłane napięcie zmienne od ok.50 V - MIKROTEL do ok. 90 V centrala K - 65.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 37  
    napiecie w lini podczas spoczynku (sluchawka na widelkach) to ok 50-60V
    po podniesieniu sluchawki spada do ok 12V

zabezpieczenia: najprostrze to warystor czy transil 70V pomiedzy przewodami lini i, mozna tez dodac podobny element miedzy kazdym z przewodow a uziemieniem
  • Poziom 26  
    Myslalem o czyms na diodach zenera i transilach, o ile sie nie myle sa szybsze niz warystory (krotsze czasy przelaczania). Jak wyprodukuje jakis schemat to go tu rzuce i zapytam o wasze zdanie.
  • Poziom 12  
    Do zabezpieczania urządzeń telefonicznych od przepięć stosuję diody Zenera na ok. 120V połączone przeciwsobnie - skutkuje .
    Pozdrowienia.
  • Poziom 26  
    AndrzejG napisał:
    Do zabezpieczania urządzeń telefonicznych od przepięć stosuję diody Zenera na ok. 120V połączone przeciwsobnie - skutkuje .
    Pozdrowienia.

Moje pytanie o parametry linii telefonicznej zmierzalo wlasnie do tego jakie diody zenera zastosowac ( ojakim napieciu przebicia).
    Czy mozesz podeslac jakis przykladowy schemat?
  • Poziom 26  
    Bez uziemienia? Protectnety na ethernet sa uziemiane dla ochrony przed przepieciem wywolanym np. burza...
  • Poziom 29  
    mozna jeszcze dwa zestawy dwóch diod od każdego przewodu lini do ziemi
    w profesjonalnych rozwiązanich stosuje sie odgromniki gazowene trójelektrodowe i warystory translie dla delikatniejszych urządzeń
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    CrazyLucas napisał:
    napiecie w lini podczas spoczynku (sluchawka na widelkach) to ok 50-60V
    po podniesieniu sluchawki spada do ok 12V

zabezpieczenia: najprostrze to warystor czy transil 70V pomiedzy przewodami lini i, mozna tez dodac podobny element miedzy kazdym z przewodow a uziemieniem

70 V to za mało - najczęściej stosuje się 120V. większość zabezpieczeń "zewnętrznych" to w szereg każdej żyły bezpiecznik 160 mA, potem transil, ochronnik gazowy ( są szybsze niż diody, warystory ) - środek ochronnika do ziemi - i 3 warystory na 120 - 160 V jeden między żyłami, i po jednym od każdej żyły do ziemi. Podobnie budowane są zabezpieczenia w centralach telefonicznych produkcji krajowej.
    Czasem spotyka się również neonówki o nap. zapłonu ok.120V połączone tak jak warystory.

Jednak nie ma się co czarować - tylko nieco zmniejsza się ryzyko - jak przychodzi "sezon" i tylko błyśnie się na choryzoncie to i tak następny dzień jeżdżę od centrali do centrali :) ....jeszcze nie spotkałem skutecznego zabezpieczia...
  • Poziom 26  
    Tak a propos tych przeciwsobnie spietych diod senera miedzy zylami to czy nie mozna wpiac mmiedzy zyly po prostu transila dukier. na np. 300V ?

A drugie pytanie, czy mozecie wyjasnic mi na jakiej zasadzie dzialaja warystory?
    warystor można w przybliżeniu potraktować jako rezystor który normalnie ma opór żędu megaomów a po przekroczeniu napięcia progowego jego opór zaczyna gwałtownie maleć. Stosuje się je jako ochrone głównie przed długotrwałymi sygnałami o dużym napięciu. Ich zadanie to zwiększyć wtedy pobór prądu aż do przepalenia bezpiecznika.
  • Poziom 26  
    To czym w takim razie rozni sie warystor od dwukierunkowego transila na takie samo napiecie? Szybkoscia przelaczania? Moze czyms jeszcze?
  • Użytkownik usunął konto  
    ja jeszcze dodam jedno - pewnie narażę się tym na wielokrotną krytykę - ale z praktyki obserwuję że jeżeli gdzieś notorycznie walą pioruny i uszkadzają centralkę telefoniczną - to dobry efekt daje wywalenie uziemienia !

Wyprubowałem to praktycznie u pewnej centralki do której prowadziło 6 km lini napowietrznej - częstotliwość moich interwencji zmniejszyła się około2 krotnie, a ponadto uszkodzenia są o wiele mniejsze.

Rozważając teoretycznie - jeżeli podczas wyładowania centralka "cała" pozostanie na wysokim potencjale wówczas nic się niedzieje, natomiast jeżeli jest uziemiona wówczas zabezpieczenia zarówno przed jak i za polem komutacyjnym przewodzą znaczne prądy - wtedy pada i pole komutacyjne i zabezpieczenia linii miejskich, wewnętrznych, i.t.d...

oczywiście - jest to niezgodne z prawem, powoduje utrate gwarancji, itd...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Pytalem o to zabezpieczenie bo mam taka sytuacje. Modem od czasu do czasu nieregularnie sie zawiesza. Polega to na tym, ze przestaje reagowac, pala sie caly czas dwie trzy diody i nic. Nie pomaga wlaczanie i wylaczanie zasilania nawet na caly dzien. Zero reakcji. Pomaga jak sie go rozkreci (modem zewnetrzny) wyjmie plyte i przejedzie palcami po stykach (po uprzednim rozladowaniu samego siebie). Nie wiem czy to jakas elektrycznosc statyczna, walniety kondensator, czy przepiecia na linii. Po takim "obmacaniu" pare razy w okolicach scalakow i cewek wszystko wraca do normy.
    Chcialem sprobowac jakies zabezpieczenie przeciw przepieciom zeby moze zobaczyc czy cos takiego pomaga. Wiem ze jak piorun walnie to i tak mozna tylko gromnice zapalic. Ale moze pomoze na jakies skoki napiecia ktore powoduja takie fanaberie?

No i moje drugie pytanie zostaje otwarte. Czym sie rozni transil dwustronny od warystora na to samo napiecie?