Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biazet 2504 ST - bardzo ciemny obraz po naprawie

12 Sty 2006 13:19 1340 9
  • Poziom 17  
    Witam
    Niedawno naprawiałem ten TV z Waszą pomocą:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=418480&highlight=

Wszystko było OK.
    Niestety znów się zepsuł ( nie ma "wtopy", bo to niezbyt ważny TV kolegi).
    Tym razem okazało się, że wcześniej nie zauważyłem "wybulonego" kondensatora 2n7 /2000V w kolektorze BU508A (znów siadł tranzystor). Naprawiłem i działa, ale obraz jest skrajnie ciemny i chyba zwężony po bokach o około 1,5 cm. Głos jest, ale jedynie widać zarysy obrazu. Napięcia główne są prawidłowe, tzn. z przetwornicy na odchylanie 148V i na wzmacniacze wizyjne 187V. Kręcenie siatką drugą na powielaczu nic nie zmienia.
    No i jeszcze jedno: po ok 10min WN przestaje pracować. Po ostygnięciu tak jak poprzednio - ciemny, ale pracuje.
    Nie mam pomysłów. Proszę, pomóżcie.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam!
    Podstaw jeszcze raz te same kondensatory, co prawda nie zdarza sie tak żeby był uszkodzony , ale może wstawiłeś coś z demontarzu, lub jakiś trefny z tego co piszesz wygląda na zbyt niskie WN, a tutaj te kondensatory mają dość duże znaczenie. Spróbuj podstawić jeszcze jednego hota.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Witam
    Ani w tej naprawie ani w poprzedniej nie piszesz czy wymieniałeś elka na 105 stopni w zasilaczu.
    Bo z ostatniego opisu usterki wynikałoby, że powkładałeś chyba zwykłe elka które idą 10 min kiedy są zimne.
    powodzenia
  • Poziom 43  
    Witam!
    Czy w momencie zaniku WN masz prawidłowe napiecie linii (148V).
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jeżeli "kręcenie siatką drugą nic nie zmienia" to znaczy, że S2 jest urwana albo nie ma na niej napięcia z trafopowielacza.
    Weź sondę WN, lub rezystor 10Mom (na tym rezystorze połączonym w szereg z miernikiem cyfrowym, który, jak mniemam, posiadasz, rozszerzysz sobie zakres pomiarowy o 100%) i zmierz zmiany napięcia na S2 i czy w ogóle jest napięcie.
    A po drugie - może na katodach masz napięcie ok. 200V na skutek zatkania wzmacniaczy wizyjnych.
    Radzę to sprawdzić i napisać, poradzimy dalej.
    Pozdrawiam! :idea::idea::idea::D
  • Poziom 17  
    Dzięki za porady.
    Jutro od rana wezmę się za niego.
    1. Rzeczywiście, jak ostatnio padł zanim znalazłem ten 2,7nF, wymieniłem hurtem pozostałe kondensatory przy "hocie" + dwie diody BAV21.
    2. jak WN siada - napięcie z przetwornicy siada do ok.143V.
    3. kondensatory elektrol. w przetwornicy wymienione na nowe: 1µF i 47µF przy TDA4605 (na samym początku - nie pamiętam, czy wcześniej pisałem -w ogóle przetwornica nawet na żarówce nie startowała - wyschnięty był 1µ), jeszcze raz sprawdzę, ale wydaje mi się, że są na 105 st.

Jeszcze spróbuję wymienić "hota". Inna sprawa, że zamiast BU508A z blachą włożyłem izolowany 508AF (oczywiście też umucowany do radiatora). Może on się za szybko nagrzewa i najpierw gdzieś wędruje po charakterystyce, a potem się zatyka? Czy to możliwe?
    Z drugiej strony dziwi mnie prawidłowe napięcie zasilania wzmacniaczy wizji, które wychodzi z trafa linii.
  • Poziom 25  
    Jeżeli WN po ok. 10 min przestaje pracować, to na pewno znikają napięcia na stronie wtórnej trafa, i, jak mniemam również napięcie zasilające płytkę kineskopu. Czy wtedy masz głos dobry, czy wyłącza się wszystko? Jeżeli wszystko, tzn. że procesor prawdopodobnie daje sygnał "off", a jeżeli głos jest, to sprawdź, czy driver jest sterowany.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Za 208A może być 508af-może ci się trafil trefny? Sprawdz palcem obudowę czy robi się gorąca .Jak gorąca to może właśnie BU508AF

Dodano po 7 [minuty]:

To napięcie zasilające wzm wizji może być normalne bo kineskop przytkany i nie ma poboru prądu lub jak mierzysz miernikiem cyfrowym takim za 30zł to przy braku pojemności w tym zasilaniu zawyża napięcia.
  • Specjalista AGD
    Sprawdż scalaczek pionu
  • Poziom 17  
    Dziękuję wszystkim.
    Chyba koniec - taką mam nadzieję.
    Spawdziłem napięcie siatki drugiej na kineskopie i go nie było!.
    Otóż konektor przewodu S2 (G2 - jak kto woli) lekko się zsunął i był zaśniedziały.
    Co do tych 10 min - gafa. Przy braku sygnału po paru minutach TV wyłącza się.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    Koniec