Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw marka10240 2.1 (Tesla)

marek1024 12 Sty 2006 16:40 3230 4
  • Cześć wszystkim. Chciałbym przedstawić wam drodzy zainteresowani moje kolumienki oraz Subwoofer aktywny zrobione przezemnie.

Na początek troche historii.:
    Jakieś dwa lata temu zafascynowany kolumnami firmy magnat jakie kupił mój przyjaciel. postanowiłem pokazać mu prawdziwe granie robione od podstaw. Które posiada swoistą duszę, w przeciwieństwie do "martwego" sprzętu kupionego ze sklepowej półki. Na początku był problem "jakie głośniki". Miałem przekonanie do tonsila chociaż słyszałem troche w dzieciństwie o jakieś Teslio. Pełen ciekawości postanowiłem wybrać zachwalaną przez wszystkich Tesle.

Podzespoły.
    TVM acoustic ARN 150-05/08
    TVM acoustic ARV 104-04/08
    Visaton 4008 gdm 8cm.
    Zwrotnice Visaton HW 3/120 NG
    Kable Jamo 2,5 mm2.
    Obudowy MDF 16mm
    Stx gdn 22-120/08

Kosztrorys:
    2xARN, 2xARV-132zł
    2xVisaton (przywiezione z niemiec)-80zł
    STX GDN 22-120/08
    Obudowy (drewno)- 50zł
    Okleina- 20zł
    kolce- 24zł
    zwrotnice 114zł
    Kable- 35zł
    terminale- 30zł
    śróby kleje i inne sprawy około 30zł
    Modół TDA 2x7294 (elektroda) 40zł
    Trafo 300W 24xV 90zł
    8x4700uF (za free) elektronik (szkoła).
    inne elektroniczne części 50zl
    SUMA-około 740zł

Wymiary, oraz dane częstotliwościowe
    Objętość netto 20l. (minus wytłumnienie, minus znajdująca sie przegroda na wysoko średnio tonowych minus objętość głośnika wynosi 11 Litrów)
    Wys 85cm
    Szer 17cm
    Głęb 18cm
    Obudowa zamknięta 11litrowa zestrojona na 45Hz (Winisd)

Roboty audiofilskie:

Kolumny składałem jakieś 2 tygodnie. Obudowy wykonałem z mdf-u o grubości 1,6cm. Płyty skręcone zostały wkrętami do płyt karton gips co 10cm, oraz sklejone klejem do drewna (vikol). Wetnętrzne krawędzie kolumny wyprofilowałem na półokrągło nakładająć wcześniej szpachlówkę do drewna. Następnie przeszlifowana gotowa już kolumna została oklejona okleiną drewnopodobną koloru czarnego.Do środeczka trafiła wata (4 paczki Vella :)). następnie uszczelnienie na wszystkie krawędzie wewnętrzne. Na koniec w otwory wsadziłem kupione już głośniki. Dodatkowo pod podstawy zainstalowałem kolce antywibracyjne. Podokręcałem wszystkie śróbki i na odsłuch do przyjaciela :).

Wrażenia odsłuchowe.
    Gdy przyszedłem do niego z kolumienkami, był on zaskoczony jakością wykonania i oczywiście ogólnym bardzo dobrym wyglądem kolumn. Po chwili podłączyliśmy je do wzmacniacza philips. 4x 75W (rms oczywiście). I efekt cudowny :). Pasmo wysokie po prostu super, przy głośnym sluchaniu bardzo stonowane i przedewszystkim nie drażniące ucha, przy cichym zaś, lekkie podbicie które doskonale kompensuje słaby sygnał, jakością i dokładnością. Średnica troszke o zawężonym paśmie ze względu na małą średnicę visatona, ale jest jak najbardziej poprawna brzmieniowo. Jeżeli chodzi o niskie to powiem, że jak na przetworniki 150mm to pierwsza klasa. Bass miękki z niezłym impulsem, nie przejawia żadnych oznak ospania, oraz przeciągania. SPL w sam raz jak na gabaryty przetworników. Dodatkowo niedostatki w niskim basie rekompensuje w całości sub.

Sub.
    Subwoofer wykonałem z płyty mdf 20mm. skręcany jak powyżej śrubam, gips karton, oraz oklejony czarną okleiną. system bass reflex.

-Zestaw marka w FILMIE ().
    Oglądając filmy dvd (na ampli TEAC), odniosłem bardzo poprawne rezultaty. Kolumny przejawiają doskonałą stereofonię .Efekty filmowe po prostu rewelacja, cały zakres tonow szczegółowy.

-Zestaw marka przy słuchaniu Muzyki ().
    Także bardzo poprawne brzmienie. Dużo dodatkowych efektów dźwiękowych w porównaniu z Magnat Motion 80. Całość pasma bardzo miła i przyjemna.

Sub marka w FILMIE ().
    Nic dodać nic ująć, stx robi swoje. Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych niskotonówek 20cm. Relacja jakość/cena doskonała. Odnośnie oglądania filmów to powiem że oglądając Pearlharbor, Subwoofer robi wyśmienite wręcz wrażenie na oglądających film słuchaczach. Wybuchy bardzo realistyczne. nie tylko trzęsie szybami i kuflami z piwem i fistaszkami, a także daje bardzo czyste pasmo od 60-39Hz. Całe pasmo niskie efektywne, nie ma takiego czegoś jak bezsensowe i niepotrzebne fruwanie membrany, z mizernym tego efektem.

Sub marka przy słuchaniu Muzyki ().
    Przy słuchaniu ulubionej muzyki czyli house, oraz lżejszy drum&Bass, Sub daje przyjemne rezultaty. Pasmo Bassowe dostatecznie niskie, jak na moje wymagania. Impuls na dobrym poziomie czasowym. nawet przy długowrwałym słuchaniu NIE męczy, a wręcz odwrotnie.

Co dalej !!!.
    W planach mam dodanie do tego zestawu jeszcze tylnych głośników efektowych oraz centralnego. wszystko oczywiście będzie na teslach.

Porady dla was z mojej strony.
    Zwracajcie szczególną uwagę przy budowie kolumn na odizolowanie ich od podłoża (kolce) gdy miałem zestaw bez nich grał troszke denerwująco, drgania pododowały wpadanie w rezonans wszystkich rzeczy w pokoju, przez to odsłuch był troszke gorszy...

Jednym słowem Magnaty motion 80 się chowają.
    Jednak co własnoręcznie zrobione to najlepsze.

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcie ............

Fajne!
  • #2 12 Sty 2006 16:44
    włuczykij
    Poziom 27  

masz jakies fotki?

Dodano po 2 [minuty]:

akurat trafilem, gdy foty byly w trakcie dodawania:) kolumienki fajne wg mnie, ale ja bym je zrobil troche nizsze (zarazem ciut szersze i glebsze aby zachowac pojemnosc)

• #4 12 Sty 2006 21:52
    macio8888
    Poziom 22  

mnie sie te sreniotonowki nie podobaja, troche szpeca wygląd, ale zestawik nawet spoko:)
    pozdrawiam macio8888

• #5 13 Sty 2006 19:00
    trzygrosze
    Poziom 21  

Za mało fetek. zrób jakies zbliżenia by było widać szczególy, jak to jest oklejone, czy równe boki etc.

Jak narazie konstrukcja wydaje sie byc spoko, no moze te proporcje wspomniane wyżej, ale jest ok.

Krzysiek

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME