Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik poziomu wykonany na mikrokontrolerze

Andreo 12 Jan 2006 16:57 1917 4
 • #1
  Andreo
  Level 11  
  Mam do wykonania mienik poziomu cieczy za pomocą sondy pojemnościowej. Pojemność zmienia sie w zakresie od 40pF do 120pF. Następnie zastosowalem przetwarzanie C/f poprzez układ 74HC132, przy stalej rezystancji gen. R=10k. Uklad ten generuje czestotliwośc w przedziale od ok 1,8 MHz do ok 110 MHz.Następnie ten sygnal czestotliwosciowy chce podac na mikrokontroler i za pomoca niego "podac" na wyswietlacz wartośc poziomu.

  Jaki zastoswoac do tego mikrokontroler?? Czy bedą potrzebne dodatkowe uklady na odcinku generator - mikrokontroler?? Dodam ze ma to byc dokladny miernik, uwzględniający histereze czujnika i falowanie cieczy.

  Z gory dziekuje za porady. pozdrawiam.
 • #2
  GienekS
  Level 32  
  Na początek proponowałbym zejść z częstotliwością bo dla 100 MHz to przeciętny procek będzie miał problemy, a poco stosować dodatkowe preskalery. W samym przetworniku C/f musisz zmienić stałą czasową a konkretnie opornik w generatorze aby obniżyć częstotliwość tego przetwornika.
 • #3
  M. S.
  Level 34  
  Obawiam się, że 74HC132 może nie wyciągnie 110MHz. Pojemności w podanym przedziale są małe. Jeżeli sonda pojemnościwa jest czystą pojemnością to chyba zastosowałbym przetwornik C/f w postaci generatora w. cz. z cewką. Do pomiaru częstotliwości potrzebny byłby uC o dużej częstotliwości taktowania (pomimo, że i tak nie zapewni pomiaru w pełnym zakresie). Sam uC AVR może zmierzyć częstotliwość poniżej połowy częstotliwości taktowania (ATtinny2313, 20MHz daje możliwości pomiaru częstotliwości poniżej 10MHz pod warunkiem wypełnienia przebiegu w 50%). Tak więc będzie potrzebny dzielnik częstotliwości. Najtańszy wyjdzie na 74F74 - 1 albo 2 kostki. Będzie trzeba ustalić pojemność wejściową generatora i odejmować ją od pojemności mierzonej, do tego trzeba zrobić inne obliczenia. Mam miernik częstotliwości i program w Bascomie ledwo zmieścił się w AT90S2313 w związku z czym zdecydowałbym się na ATMEGA8 -16MHz aby mieć komfort w programowaniu. W powyższym opisie brak jest szczegółów lecz powinien nakreślić wizję miernika. Obecnie pracuję nad miernikiem indukcyjności do cewek radiowych. Zbudowany jest w oparciu o generator LC, dzielnik częstotliwości 74F74 2 szt. i Attiny2313. Nie mam jeszcze programu.
 • #4
  Andreo
  Level 11  
  Tak wiec poprosze o porade na temat generatora i mikrokontrolera, przy zalozeniach: C w przedziale od 45pF do 120pF, chce osiągnąc ,max. częstotliwość 10 MHza dolna czestotliwosc dajmy na to o 1MHz, no chyba ze bedzie trzeba zjechac ponizej. Jaki najlepszy bedzie generator i mikrokontroler???
  Zakladam ze sonda jest czysto pojemnościowa i ma charakter liniowy. Czy moge prosic o schematy takich ukladow?? Jakie dodatkowe informacje podac na temat mojego miernika???Pozdrawiam