Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartości kondensatorów elektrolitycznych

12 Sty 2006 18:12 1746 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam pytanie do osób bardziej doświadczonych w tym temacie. Mianowicie chodzi o to że zakupiłem KIT (J-11 firmy Jabel "Wirujące światła"), którego miałem "złożyć" na układy cyfrowe w celu poprawienia oceny na semestr.
    Z pośpiechu jednakże źle wlutowałem kondensatory elektrolityczne :( Jeden z nich jest raczej sprawny (podpiełem go do prostownika napięcia na 12V i po złączeniu jego wyprowadzeń poszła iskra, z drugim zrobiłem to samo lecz iskry już nie było :( )
    Kondensatory to: C2........220mikroFaradów/16V(i ten jest "raczej" sprawny) oraz C3..........1mikroFarad/50V.
    Lekcje mam jutro rano więc do sklepu jechać przed lekcją raczej nie zdąże:/ a zatem rozebrałem stary tuner i małe radyjko, kondensatory jakie znalazłem o najbardziej zbliżonych wartościach to 10mikroFaradów/16V oraz drugi: 0.47mikroFaradów/50V.
    I teraz pytanie, czy jeżeli zamiast tego 1mikro dam jeden z trych dwóch znalezionych to nie będzie to miało jakiegoś negatywnego wpływu na reszte części układu, i czy wogóle ukłąd zadziała? I tak wogóle jeżeli jużto który z nich lepiej wlutować?
    Na wszeli wypadek daje jeszcze schemat: http://img71.imageshack.us/img71/577/schematideowy0xw.jpg
    Sorki za to że nie przeglądałem innych tematów ale zależy mi bardzo na czasie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    Ze schematu nie wiele widać ale jeśli C3 to ten co idzie do potencjometru to jak dasz 0.47uF to wzrośnie tylko częstotliwość załączania żarówek, a jak dasz 10uF to częstotliwość zmaleje. Wybór należy do ciebie
  • Poziom 10  
    Likna do schematu już poprawiłem :)
    To skoro tylko częstotliwość się zmieni to w taki razie będzie dobrze tak? wolę się upewnić nim znowu coś pośpiesznie zrobie :/
    W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    jesli znajdziesz jeszce gdzies drugi 0,47u to polacz je równolegle bedziesz miał "prawie" 1u; lub 2x 2,2u szeregowo pozdrawiam
  • Poziom 10  
    I tak zonk :( wlutowałem kondensator o mniejszej wartości i układ i tak się nie odpalił :(
    Razem z kumplami mysłałem że po przelutowaniu kondensatorów, ewentualnie wlutowaniu nowych układ zadziała, ale jednak nie :( patrząc na luty na płytce wszystko jest ok, nawet żarówki są dobrze przylutowane, widocznie któryś z elementów musiał się uszkodzić (tylko ciekawe jak). Dla pewności wlutowałem także ten drugi kondensator, a nawet wymieniłem ten C2 i to samo :( Czy ktoś orientuje się mniej więcej co może być przyczyną tego że układ nie działa skoro wszystko jest w 99% dobrze zlutowane?
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    Ponieważ układ zasilany jest przez zasilacz beztransformatorowy mogły ulec uszkodzeniu większość elementów. Zobacz jakie napięcie jest na kondensatorze C2 220uF i jakie napięcie jest na nóżce 16 licznika 4017. Pomiary przeprowadzaj z wielką ostrożności bo układ jest podłączony do sieci.
    Zresztą odradzam robienie cokolwiek z tym układem podpiętym pod 230V i proponuje zanieść układ do szkoły i razem z nauczycielem próba reanimacji tego układu .
    Z napięcie 230V nie ma żartów
  • Poziom 12  
    No to masz wiekli problem, teraz czekają cie godziny spedzone z miernikiem przy tym układzie i sprawdzanie co jest nie tak, na 99% szlak trwfiło układ scalony.
  • Poziom 16  
    spróbuj wymienić układ scalony albo rozwiązanie które przyniesie skutek :kup nowy kit i złóż od nowa poprawnie

Pozdrawiam:|