Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt echa....

12 Sty 2006 19:06 1352 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam taki drobny problemik. Potrzebuje zrobic w AHDLu uklad powodujacy efekt echa w pliku wav. Wiem, ze musze wykonac petle zwrotna, na ktorej bedzie blok opozniajacy i cos co bedzie tlumic ten sygnal... tylko jak wykonac to tlumienie (moze jakis filtr tylko jakie wspolczynniki?) i co musze uwzglednic przy dodawaniu sygnalu opoznionego?.
    Za wszelka pomoc bardzo dziekuje....
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Tłumienie? Jeśli zaliczyć zwykły tłumik filtrem, to można zrobić tłumienie filtrem. A sam tłumik? Wystarczy przemnożyć wartość próbki wychodzącej z opóźnienia przez jakąś stałą mniejszą od 1. Wtedy wprowadzisz tłumienie i gitara. Od wartości tłumienia zależeć będzie zawartość echa w sygnale wynikowym. Możesz sobie dobierać jak Ci sie podoba - zadaj sobie pytanie jaki efekt chcesz uzyskać.
    Co musisz uwzględnić przy dodawaniu? Otóż może się zdarzyć przepełnienie, wiec należało by sie przed tym zabezpieczyć. Proponowane rozwiązania:
    - ogranicznik (mocny limiter) - jeśli występuje przeniesieni przy dodawaniu, wynikiem operacji jest maksymalna wartość (lub minimalna). W efekcie, przy dużych nadmiarach będzie niemiły akustyczny efekt (jak przy przesterowaniu..bllllleeee)
    - limiter miękki - bardziej skomplikowany, bo robisz sobie coś takiego, co ma różna wzmocnienia, w zależności od wartości próbki (im wyższa wartość próbki, tym mniejsze wzmocnienie). W tym układzie będziesz miał zniekształcenia, ale nie będą nie miłe dla ucha, a możesz nawet z nich skorzystać, gdyż będzie to rodzaj kompresji dynamiki.
    - podziel wartość próbki wejściowej przez 2 (do bloku upóźniającego też będzie trafiać ta podzielona) i potem przy dodawaniu próbki wejściowej i po opóźnieniu z tłumieniem 0..1 nie ma możliwości wystąpienia przepełnienia. Nie masz zniekształceń i ale zmniejsza Ci sie amplituda i 1 bit z dokładności.
  • Poziom 2  
    Wielkie dzieki...troche mi to rozjasnilo... sprobuje zrobic jak mowisz :)