Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwna sprawa z temperatura

12 Sty 2006 19:41 2154 13
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!
    Dzisiaj kupilem i od razu zamontowalem DURONA 1800 do plyty ECS K7vta3 i pierwsze co to wszedlem do biosu aby sprawdzic temperature-a tam: ok57*:/
    Oczywiscie urzylem pasty, kupilem dosc duzy wentylator. Temperatura w stresie przy pomocy programu SP 2004 wynosila ok65*. Co najdziwniejsze to to ze kiedy go podkrecilem do ok 1960Mhz temperatura nic sie nie zmienila:/ Pierwsze co sie nasuwa-to zle wskazujacy czujnik.Jeszcze wczoraj dzialalem na Athlonie 1700+ palomino ktorego zakres temp. wahal sie od ok50 do 75 w stresie wiec czujnik temp. najwyrazniej dzialal, a dzisiaj podlaczylem jeszcze durona 600 i jego temp pokazywalo jako 26*. Co sie dzieje? Boje sie podkrecac teraz procka bo nie wiem jaka ma temperature:/ dodam ze dotykajac reką radiator jest on letni,tylko przy samym rdzeniu jest troche cieply(kiedy mialem palomino byl bardzo cieply zeby nie powiedziec goracy:)) Spotkaliscie sie z takim czyms? pzdr
  • Poziom 19  
    Jak radiator jest letni to nie ma sie czym przejmowac. Pozdro
  • Poziom 24  
    gladzio75 napisał:
    Jak radiator jest letni to nie ma sie czym przejmowac. Pozdro

ale to może być również oznaką nieprawidłowego jego zamontowania
  • Poziom 11  
    witam ,to moje pierwsze spotkanie z tematem oc .. prosze o pomoc.. mój problem jest podobnego typu ..

sprzęt:
    athlon 1800xp+(11,5x133)@ 1900xp+ (11,5x140) palonino
    płyta ecs k7vta3
    ddr 256 pc 133 kingstone
    gf 2 mx 400 64mb
    zasilacz megabajt 300W
    hdd 40 gb seagate baracuda
    hdd 80 gb samsung
    windows xp home sp 2
    chłodzenie:

procek cooler master jet 7
    north bridge radiator + cooler ( pozostałość z poprzedniego chłodzenia cpu

temp..

płyta główna (wg mnie to chodzi o north bridge) 48*c
    procesor 54*c

jak napisałem wczesniej procesor został przetaktowany z 133 na 140 i to niezmieniło temp procka . wydaje mi sie że komp chodzi stabilmie (nigdy sie niezawiesza ani niewywala błędów) test w stresie (prime 95) przeszedł bezbłędnie

pytanie nr1

czy temp w granicach 50-55*c to norma dla tego typu procesora
    (jaka jest optymalna??)

pytanie nr 2

co może być przyczyną resetów przy włanczaniu komputera (bywa tak że przed oknem logowania do windowsa komputer sie zresetuje, ale po tym resecie windows staje na nogi i potem śmiga bez zastrzeżeń)

pytanie nr 3

mój bios jest z 2002 roku i niema w nim opcji zmianu mnożnika ani napiecia rdzenia (mnożnik na procesorze zablokowany ale szykuje sie do przeróbki) czy zmiana biosu doda te funkcje czy poprostu one same sie pojawią jak procesor będzie odblokowany

pytanie nr 4

czy opłaca sie podkręcać (jak tak to w jaki sposób) mojego gf 2 mx 400

pytanie nr 5

wiem że jak zmnieniłem fsb ze 133 na 140 to zmieniło sie takżę taktowanie pamięci ram czy moja pamięc to wytrzyma???

z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi
  • Poziom 10  
    jeszcze do wczoraj mialem palomino 1700+ i bez podkrecenia jego temp byla u mnie ok 60*c, a jak go troszeczke podkrecilem to w stresie temperatura nawet przekroczyla 80:d dlatego go nie podkrecalem:/ sprzedalem goze wzgledu na wydzielane cieplo i kupilem tego durona- a on tez sie tak grzeje:/
    Czy zle zalozony radiator? zakladalem go kilkakrotnie, zreszta probowalem tez z mniejszym i temperatura ta sama. Jaka jest krytyczna temp. dla takiego durona?(applebred) pzdr

Dodano po 3 [minuty]:

masz fsb na 140, a jakie pamieci? ja mam ta sama plyte co ty i jak dobrze pamietam to z athlonem 1,7 doszedlem z szyna do 145 i chodzil stabilnie ale sie grzal:/ teraz na duronie mam 144 i narazie boje sie dawac wiecej.W programie SP2004 w stresie przetrzymal godzine bez zadnych bledow az przerwalem. pzdr
  • Poziom 11  
    Ja mam podobny problem procesor Duron 1800 Applebred podkręcony na 2025 Mhz na płycie Gigabyte 7n00 pro2 z radiatorem box thermaltake z wiatrakiem fander 120 mm mam 50 C max przy otwartej i 55 przy zamkniętej obudowie. a radiator mam letni , nie wiem czy to nie czujnik bo słyszałem że Gigabyte podobno zawyża temperatury.
  • Poziom 28  
    Ja rowniez mam Palomino 1700. Niekrecony w stresie ma 56*C chlodzenie bylejakie. Podczas krecenia, bez zmiany napiec odpala na FSB 148 system sie nie laduje, chodzi spoko na FSB do 142 MHz pod warunkiem sciagniecia budy, bo kiedy temp na procku nie przejdzie 58*C wtedy mam reset.

Nie wiem, czy to prawda, ale obecnie czujnik temperatury jest umiejscowiony w procku. A diody (czasem sie je jeszcze spotyka na niektorych plytach - czesto zawyzaja temperatury.

Duzo tez zalezy od programu ktory monitoruje temperatury. Ja uzywam SpeedFana, jemu ufam... Kiedy BIOS zaraz po wlaczeniu kompa pokazuje mi okolo 53*C to jak wejdzie mi do systemu, to SpeedFan pokazuje okolo 40...

Najlepiej jest sprawdzic przez dotyk - radiarot goracy - to zle...
  • Poziom 11  
    ja mam podobny problem
    w speedfanie temperatura athlona XP 1700+ chodzacego na 1900+ w stresie jest max 43 st C.

a jak go zresetuje i wejde do biosu, to jest 55 st C !!!

pytanie co jest bardziej prawdziwe ?
    w intrukcjach do programów mierzacych temperatury podane jest, ze zwykle trzeba uwzgledniac poprawke na odległość pomiedzy rdzeniem a termoelementem. pisze ze od kilku do kilkunastu stopni.

athlony maja wg AMD max akceptowalna temperature ok 90st C (zaleznie od modelu), zatem wydaje sie ze 55 jest nadal ok.

ktoś wie jaka nalezy brac poprawke na pomiar temperatury ?
    a i jeszcze pytanko o max temp dysków - speedfan pokazuje je dzieki obsłudze SMART na płycie - ja mam na jednym 30 a na drugim 42 st C.

płyta ecs k7vmm2.

pozdro
    andrzej
  • Poziom 26  
    Pewnie masz WinXP wiec to że temperatura w systemie jest nizsza niz w biosie to normalne. XP ma wbudowany mechanizm obnizający temperaturę procesora przy jego niskim obciazeniu. W starszych windowsach mozna bylo to osiagnac programami typu Rain lub Waterfall.
  • Poziom 11  
    MiL999 napisał:
    Pewnie masz WinXP...

nope :-)
    mam Win 2000k
  • Poziom 11  
    ja mam AMD Athlon XP +1800 1,54Ghz(palomino) @ +2000 1,69Ghz (133@145 FSB x 11.5) - na standartowym Vcore na procku - 1.75 V

chodzi stabilnie..temperatura IDLE wynosi 52*C a stresie 60*C

kupilem nowe chlodzenie a mianowicie Igloo 2470 TC i jest moim zdaniem

dobre..wiec moim zdaniem nie masz czym sie martwic(mam na mysli temp. procka..oczywiscie jesli uda sie zmniejszyc temp. o jakies 10*C to
    przedluzasz 2 razy zywotnosc procka..ale z tymi jadrami juz tak jest(palomino) grzeja sie strasznie..nic na to nie poradzisz..

moja rada:

jesli zmiesci ci sie na plycie sie radiator(albo nie bedzie ci przeszkadzal zasialcz na obudowie) to kup radiator typu Pentagram XU 80 lub 100 Cu to bedziesz sie mogl cieszyc wydajnoscia radiatora jak i rowniez cisza (na srednich obrotach wentylatora na nim)..mi niestety sie nie zmiescil :(

jest bardzo dobry i napewno zmniejszy Ci temperature procka o jakies 10-15*C a to juz cos w tego typu jadrach(palomino)..oczywiscie pamietaj o dobrej pascie termoprzewodzacej na rdzeniu procka to tez duzo daje..

wiec kup dobry radiator i zamontuj go a nie pozalujesz :)
  • Poziom 16  
    tak samym chłodzeniem na cpu to mozecie sie kłocic co dobre .. ja kupiłem ac na athlon 2200+@2250mhz , tylko ze mam w obudowie bezposredni nawiwe na niego z zewnatrz i mam b.dobra cyrkulacje powietrza wewnatrz dwa wentyle wwiewajace 120mm i 80 mm i dwa zasilacze w kazdym wywiwajacy 80 mm i jeszcze nad grafika jeden mały 50 mm wywiwwajacy i na najnizszych obrotach wszystkiego .. bo ac maja regulacje a reszt wiatrakow chodzi na 5 v, mam na procku temperature w stresie 52 stopniea kiesys miałem 72 i był podkrecony tylko do 2000mhz, tak wiec całe dobre chłodzenie to podstawa nie tylko nawiwa na prckaale i zeby to ciepłe powietrze opusło to obudowe a wlatywalo chłodne

Dodano po 1 [minuty]:

nawiwajacy 80mm jest bezposrednio na dyski twarde 120mm pod nimi i jeszcze jeden 80 ac jest bezposrednio na chłodzenie procka
  • Poziom 11  
    roson napisał:
    moja rada: jesli zmiesci ci sie na plycie sie radiator(albo nie bedzie ci przeszkadzal zasialcz na obudowie) to kup radiator typu Pentagram XU 80 lub 100 Cu

nie znalazlem modelu XU
    sa tylko modele: NXC, NX, QVC, QC - w wymiarach 80, 100 i 120
    niektóre maja '+' w nazwie

czy jedynie miedziane modele maja sens ? czy tez wystarcza te z aluminium ?

i jeszcze jedno - czy i gdzie mozna kupic same czujniki temperatury aby wpiac je w 2-pinowe gniazdo na plycie ?
    andrzej
  • Poziom 11  
    faktycznie zle napisalem ma byc PENTAGRAM FREEZONE QC-80 Cu lub 100..

miedz najlepiej przewodzi cieplo..aluminium sie grzeje..inwestuj tylko i

wylacznie w radiatory miedziane bo sa one naprawde wydajne..

przepraszam za moj blad ;)