Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer TDA7294 w mostku.

kw48 13 Sty 2006 02:02 10149 18
  • Chciałym przedstawić wzmacniacz do subwoofera na dwóch końcówkach TDA7294 w układzie mostkowym, co pozwala na osiągnięcie mocy ok. 150W na 8 omach lub więcej (w zależności od zasilania). Nie stosować
    głośników 4-omowych. Max. napięcie zasilania ok. ±40 V (trafo 2x30V).
    Posiada aktywny filtr dolnoprzepustowy, a po przełączeniu jumpera JP można filtr pominąć. Na wejście filtra można podać sygnał
    niskonapięciowy (0,1 - 1 V) lub z wyjścia głośnikowego innego wzmacniacza. W tym celu dobrać 2 rezystory z gwiazdką (od ok. 100 k do 2 M) i ustawić wzmocnienie podkówką 220 k. Rezystorami z gwiazdką w zasilaczu dobrać napięcia 12 - 15 V jednakowe dla + i -.
    Wzmacniacz w tej postaci jeszcze nie był zbudowany, ale filtr działa doskonale, był sprawdzony z innym wzmacniaczem i pojedyncza końcówka mocy również. Zachęcam do prób.
    Załączam charakterystykę przenoszenia filtra zrobioną przy pomocy generatora i oscyloskopu. Wykres pokrywa się bardzo dokładnie
    z wykresem symulacji z Protela99 SE.
    Filtr wykonano na podstawie artykułu z Elektroniki dla Wszystkich, wrzesień 2000 r., a pojedyncza końcówka mocy była opisana
    w czasopiśmie Elektronik Elektor nr 12/1996.
    Płytka (.pcb) jest wykonana w dosowym programie Tango. Jest dostępny na forum w dziale Pogramy EDA - Oprogramowanie do edycji schematów i płytek drukowanych.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
  • CControls
  • #2 13 Sty 2006 15:11
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Nie ściągałem schematu ;) bo wiem jak wygląda bo pełno jest na elektrodzie wzmacniaczów na tym układzie. Aha popraw tekst :) bo ten wzmacniacz w mostku nigdy nie uzyska się tych 200W (a powyżej 200W można zapomnieć) Do wzmacniaczy mostkowanych daje się głośnik 8 omowy. 4 omowy może być zabójczy przy odpowiednim napięciu. :D

Pozdrawiam

• #3 14 Sty 2006 01:19
    kw48
    Poziom 25  

Cześć.
    Masz rację co do 4 omów, ale jak chodzi o moc maksymalną, to opierałem się na artykułach o tym wzmacniaczu (EdW 10/2004
    i Nowy Elektronik 5/2002), gdzie piszą o jeszcze większych mocach
    (z zastosowaniem wentylatorów). Jak pisałem, nie robiłem tego
    wzmacniacza, choć kiedyś miałem zamiar. Zresztą tu nie chodzi
    też o moc ciągłą sinusoidalną, tylko w impulsach, dlatego trafo
    może być mniejsze. Post poprawiłem.
    Pozdrowienia.

• #4 19 Sty 2006 08:38
    kopernik8
    Poziom 21  

Witam!
    nie wiem jak to jest u ciebie ale przy tym obciążeniu 8ohm i zasilaniu +-40V u mnie włączało się zabezpiecznie termiczne w kostkach... przecie to wychodzi 10A przy pełnym wysterowaniu gdzie dopuszczalne to 7.5A góra.
    Popularny błąd

pozdrawiam

• #5 20 Sty 2006 21:26
    luk1988
    Poziom 17  

Ile wyniesie mnie koszt zbudowania go??
    Jaki głośnik dobry by był do tego suba??
    pozdro.

• #6 21 Sty 2006 23:34
    kw48
    Poziom 25  

Nie znam za bardzo cen podzespołów.
    Orientacyjnie mogę powiedzieć, że TDA 7294 można kupić po 12 - 15 zł. Najdroższy jest zasilacz: trafo 200W - ok. 60 - 70 zł na giełdzie (w sklepach drożej), kondensatory 4700uF jakieś 30 - 40 zł za 4 szt., inne elementy to już niewielka kwota rzędu kilkunastu zł. Jeszcze głośnik min.200W/8 omów w obudowie - nie wiem za ile to można kupić. Trzeba jechać na giełdę.

• CControls
  • #7 22 Sty 2006 11:34
    luk1988
    Poziom 17  

tda mnie kosztuje 11.3zł, 4700uf 4szt. to 24 zl; ale trafo to 72 zł... Może wiecie gdzie jest jakaś giełda w okolicach bielska białej??

• #8 24 Sty 2006 08:49
    Borek_PL
    Poziom 11  

Co do 4ohm obciazenia zupełna zgoda, podłączyłem go do suba na JBL GT120 - juz przy zasilaniu z trafa 2x24V sluchałem z reka na radiatorze, strzelil po paru minutach (nie wiem jednak czy od ladunku elektrostatycznego czy od temperatury) najwazniejsze, ze zabezpieczenia zadzialaly i glosnik ocalal, pomimo ze scalak zaczal swiecic)
    W ukladzie pojedynczym przy tym obciazeniu i napieciu pracuje bez zastrzezen; nie eksperymentowalem przy innych wzmacniaczach do mojego suba - wiec nie mam porownania, ale powodow do zachwytu tez nie ma - zastanawiam sie nad budowa czegos na tranzystorach (moze PA300 szeroko opisywany tutaj na forum), ale trudno mi sie zebrac.
    (uklady zmontowane do suba z filtrem, opoznionym zalaczaniem itd. sprzedaje "Irek" - to informacja dla leni jak ja :) )

• #10 30 Sty 2006 12:57
    Popak
    Moderator na urlopie...

Niczym :)
    To ta sama kostka TDA

Pozdrawiam

• #11 30 Sty 2006 14:57
    yaaz
    Poziom 14  

Wiem że ta sama kostka :P, ale konstrukcja różni sie wieloma elementami, bedzie to mialo wplyw na jakość dzwięku??

• #12 30 Sty 2006 17:41
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Jakiś meloman napewno znajdzi malutką, ale przeciętny człowiek napewno nie. Przynajmniej ja nie znalazłem :)

Pozdrawiam

• #13 31 Sty 2006 10:42
    tehaceole

Poziom 28  

heh.. nie po to jest forum zebysmy sie na nim klocili. przyjmijmy zatem ze kazdy ma swoje zdanie i bedzie ok. moje zdanie na temat tej kostki juz znasz. sa inne duzo lepsze, prostsze i tansze wzmacniacze. Ja stanowczo odradzm uzycia tej kostki ale kazdy zrobi wedle wlasnego uznania.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczow:)

peace:]

• #14 31 Sty 2006 12:27
    yaaz
    Poziom 14  

Ehm, tak więc jaki wzmak doradzicie mi na zasilaniu symetrycznym 35V, który dałby 70-90W mocy dla 8om? Mam dwie kostki na AVT2153 ale oba nie działają... :/ jak podłączyłem pierwszy wzmak to głośnik tylko harkną dość potężnie a po bardzo krotkiej siadł bezpiecznik na '-' pomiedzy transformatorem a wzmakiem :/

• #15 31 Sty 2006 13:01
    Popak
    Moderator na urlopie...

Ja osobiśnie mam w firmy NordElektronik i odpalił za pierwszym razem :)

Pozdrawiam

• #17 19 Gru 2009 16:03
    Arek460
    Poziom 17  

Witam, chciałbym się dowiedzieć przy jakich częstotliwościach ten filtr odcina, czy jest już tam zasilacz, i jakie trafo jest potrzebne do niego.

• #18 13 Mar 2010 15:16
    Arek460
    Poziom 17  

mogę do teo założyć tonsila 20/80/2 i trafo 2x24 150va

• #19 28 Gru 2011 14:56
    ziomo3000
    Poziom 12  

Jestem zmuszony odświeżyć temat. Zrobiłem sobie suba na mostku z 1 postu, i mam problem ponieważ po załączeniu zasilania buczy głośnik, mocni grzeją się mostki prostownicze 10A oraz trafo, stare porządne trafo z diory ws442. Być może miał ktoś do czynienia z takimi objawami i może mi pomoże rozwiązać ten problem.

Odłączyłem sygnał i głośnik, zauważyłem, że po włączeniu zasilania mostki są niezauważalnie cieplejsze oraz że jeden z dwóch tda7294 bardzo mocno się grzeje czy to jego wina?